Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Osteoporoza, artretyzm, rak kości – to tylko niektóre spośród chorób układu kostnego pojawiających się wraz ze starzeniem. Szacuje się, iż rocznie na świecie przeprowadza się ok. 2,2 miliona przeszczepów kości.

Obecnie trwają poszukiwania biomimetycznego materiału, który pod względem gęstości, elastyczności oraz wytrzymałości przypominałby kości. W związku z tym, zainteresowanie włoskich naukowców wzbudziło drewno. Okazało się, że na poziomie mikroskopowym niektóre rodzaje drewna przypominają strukturę kości oraz, dzięki hierarchicznej organizacji, mają podobne biomechaniczne właściwości, takie jak wytrzymałość czy lekkość.

Naukowcy zaczerpnęli  inspiracji z natury i opierając się na nanotechnologicznych założeniach przekształcili rattan w implanty o hierarchicznej strukturze – wierzą, iż mógłby być stosowany jako „rusztowanie” zastępujące uszkodzone lub brakujące kości.

Niestety w surowym drewnie znajdują się składniki chemiczne, które nie są kompatybilne z ludzkimi implantami, a proces ich usuwania jest złożony i długotrwały. Jednakże naukowcy twierdzą, iż korzyści wynikające z wyprodukowania odpowiedniego implantu mają dla nich większe znaczenie niż wspomniana kwestia.

Źródło: nanonet.pl.

 

Czy wiesz, że ...

Silnik samochodu osobowego wykorzystuje ok. 30% energii zawartej w benzynie. Jedno z zadań badawczych projektu  NanoMat jest opracowanie  technologii ogniw paliwowych o wydajności ok. 80% (zamiast 100 kilometrów przejedziemy 267 km !!!).

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres