Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Panele solarne na wielkich kontenerowcach zmniejszające zużycie paliwa, patyczek do mieszania kawy wykonany z organicznego cukru czy praktyczne łączniki, które pomagają stworzyć meble z plastikowych skrzynek, to niektóre z pomysłów na zielony biznes, jakie mieli w tym roku uczestnicy właśnie zakończonego programu The Journey.

Młodzi ludzie na całym świecie najlepiej wyczuwają nowe trendy. Nie dziwi więc coraz większe zainteresowanie studentów ideami odpowiedzialnego wobec środowiska i społeczeństwa biznesu. W tym roku w programie stowarzyszenia Climate-KIC, koordynowanym w Polsce przez Wrocławskie Centrum Badań EIT+, wzięło udział ponad 300 osób z 40 krajów, w tym 9 z Polski. W ramach letniego programu szkoleniowego uczono się jak przekształcić pomysły w udany biznes, a jednocześnie działać na rzecz zmniejszenia globalnej emisji dwutlenku węgla. „Jakość biznesplanów prezentowanych w ramach finałów The Journey rośnie z roku na rok. Coraz więcej pomysłów ma szanse zaistnieć na prawdziwym rynku”, podsumowuje Cezary Lejkowski, dyrektor Climate-KIC Dolny Śląsk.

Wśród projektów rozwijanych podczas The Journey 2014 wyraźnych było kilka tendencji: rezygnacja z niepotrzebnych opakowań produktów, rozwój aplikacji mobilnych (np. służących do wymiany rowerów) czy wykorzystanie odpadów z produkcji spożywczej (np. łuski z ryżu mogą być wykorzystywane jako nawóz, łupiny kawowe to świetna biomasa do produkcji energii). Młodzi ludzie szukali także sposobów na pomoc biedniejszym regionom świata. Rozwijano koncepcje, które mają polepszyć stan sanitarny slumsów Afryki czy zwiększyć udział społeczności lokalnych w zyskach z plantacji ryżu w Indiach. Stworzenie biznesplanów tych inwestycji, nawet jeśli nie były nastawione na dochód, to prawdziwe wyzwanie.

 

 

Letnia szkoła The Journey odbyła się w 18 miejscach w Europie i była w całości poświęcona zagadnieniom łagodzenia zmian klimatu oraz kształtowaniu praktycznych umiejętności w zakresie przedsiębiorczości. Jeden z finałów programu miał miejsce w Polsce, we Wrocławiu. Jak wspomina Rafał Sobczak, student Uniwesytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i uczestnik The Journey: „Największą wartością programu są ludzie, których tu poznałem. Im więcej nowych perspektyw poznaję, tym wyraźniej widzę zalety stosowania zasad zrównoważonego rozwoju w biznesie, co do których wcześniej nie byłem przekonany”.

Climate-KIC

Największe europejskie stowarzyszenie zaangażowane w tematykę zmian klimatycznych. Łączy sektory prywatny oraz publiczny wspierając innowacyjne badania, projekty i start-upy. Zrzesza naukowców, przedsiębiorców, wyższe uczelnie oraz przedstawicieli władz.

Climate-KIC jest jedną z trzech utworzonych przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii EIT Wspólnot Wiedzy i Innowacji (Knowledge and Innovation Communities – KICs). Działa od 2010 roku wspierając innowacyjne działania w biznesie, nauce i edukacji.

 

Czy wiesz, że ...

Polacy nie gęsi na manganie umieją pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.

więcej informacji

 

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres