Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Olga Malinkiewicz, która prowadzi badania we Wrocławskim Centrum Badań EIT+, znów w prestiżowym czasopiśmie „Nature”!

Olga Malinkiewicz, doktorantka z Uniwersytetu w Walencji, prowadzi niezwykle obiecujące badania nad perowskitami. Pracuje nad tańszą od obecnie stosowanych na świecie metodą produkcji ogniw fotowoltaicznych na bazie perowskitów, wykorzystując bardziej stabilne materiały, które nie wymagają stosowania wysokich temperatur. Dzięki temu metoda jest również bardziej przyjazna środowisku. W marcu 2014 te obiecujące wyniki zostały wyróżnione w konkursie naukowym Komisji Europejskiej Photonics21, główną nagrodą.

7 lipca 2014 Olga Mailnikiewicz wygłosiła we Wrocławskim Centrum Badań EIT+, cieszącą się dużym zainteresowaniem środowiska naukowego, prezentację „Perovskite solar cells”. Wizyta w naszym Centrum zaowocowała nie tylko dyskursem naukowym, ale przede wszystkim deklaracją współpracy pomiędzy Wrocławskim Centrum Badań EIT+ a firmą Saule Technologies, której założycielami  wraz z Olgą Malinkiewicz są przedsiębiorcy Artur Kupczunas i Piotr Krych. Jej celem są dalsze badania nad ogniwami z perowskitu, a w dalszej perspektywie ich komercjalizacja.

Współpraca stała się faktem, a Olga Malinkiewicz zdecydowała się przenieść swe badania do Polski, do Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, gdzie w Laboratorium Elektroniki Drukowanej i Ogniw Słonecznych, kierowanym przez dr. inż. Filipa Granka, rozwija swą innowacyjną technologię w ścisłej współpracy z naukowcami EIT+.

- Osiągnięcia naukowe Olgi Malinkiewicz połączone ze świetnym modelem biznesowym sprawiły, że postanowiliśmy wesprzeć projekt Saule Technologies. Cenimy ludzi, którzy mają wizję rozwijania nowych technologii i z dużą determinacją dążą do osiągnięcia tego celu. - mówi Tomasz Gondek, wiceprezes EIT+.

Prowadzone przez Olgę Malinkiewicz badania nad perowskitami, zaowocowały już w listopadzie 2013 r. publikacją w czasopiśmie "Nature Photonics". Teraz prestiżowe pismo „Nature”, w swym wrześniowym wydaniu, obszernie pisze o możliwościach wykorzystania ogniw słonecznych z perowskitami, które są niemal nieograniczone, przytaczając wyniki polskiej badaczki. Również polska edycja miesięcznika „Forbes”, oddaje Malinkiewicz swoją okładkę, zadając wewnątrz numeru tytułującego obszerny artykuł o Spółce Saule Technologies, pytanie, czy zostanie ona „polskim Edisonem”?

- Wrocławskie Centrum Badań EIT+ to prawdziwa przestrzeń dla innowacji, zarówno dla naukowców, jak i przedsiębiorców. Naszym zadaniem jest stwarzanie możliwości do podejmowania i prowadzenia badań. Dysponujemy supernowoczesną otwartą infrastrukturą badawczą, świetnymi interdyscyplinarnymi zespołami naukowców i specjalistów od komercjalizacji. Naszym zadaniem jest wspieranie tych, którzy chcą z nauki czynić lepszą rzeczywistość i wprowadzać jej wyniki do gospodarki. Dlatego bez wahania podjęliśmy współpracę z Saule Technologies – mówi Patrycja Radek, wicedyrektor ds. sprzedaży i marketingu - Nasze podwoje są zawsze otwarte dla takich osób jak Olga Malinkiewicz i jej Zespół, bo trzeba dodać że to naukowo-biznesowy tandem. Niezwykle cieszy nas, że badania nad perowskitami, prowadzone w naszych laboratoriach, budzą międzynarodowe zainteresowanie. I cały czas trzymamy kciuki za cały zespół Saule.

Pełna publikacja w Nature: www.nature.com

Pełna publikacja w Forbes:

Czy wiesz, że ...

Turritopsis nutricula (gatunek stułbiopława) posiadający zdolność całkowitego powrotu do stadium niedojrzałego płciowo po osiągnięciu dojrzałości płciowej, co potencjalnie daje mu biologiczną nieśmiertelność. Jednym z celów projektów BioMed jest opracowanie nowych leków przedłużających życie...

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres