EIT+ || Sztuczne pory naśladują naturę
Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

CzerpiÄ…c inspiracjÄ™ z natury, miÄ™dzynarodowy zespóÅ‚ badawczy stworzyÅ‚ syntetyczne pory, które imitujÄ… dziaÅ‚anie komórkowych kanaÅ‚ów jonowych. KanaÅ‚y te odgrywajÄ… zasadniczÄ… rolÄ™ w życiu czÅ‚owieka, gdyż ostro selekcjonujÄ… materiaÅ‚y, które mogÄ… dostać siÄ™ do wnÄ™trza komórek.

Pory stworzone przez naukowców sÄ… przepuszczalne dla wody i jonów potasu, ale nie przepuszczajÄ… innych jonów takich jak sód lub lit. Rodzaj tak restrykcyjnej selektywnoÅ›ci jest znany w naturze, ale niespotykany w syntetyzowanych strukturach, mówi przewodzÄ…cy badaniom profesor chemii Bing Gong z Uniwersytetu Buffalo.

Sukces tego projektu otwiera przed fundacjÄ… peÅ‚en zakres możliwoÅ›ci do wprowadzenia nowych technologii. W przyszÅ‚oÅ›ci naukowcy bÄ™dÄ… mogli używać tych wysoce wyspecjalizowanych porów do oczyszczania wody, leczenia nowotworów lub, poprzez kontrolÄ™ substancji wewnÄ…trz komórek, w inny sposób wykorzystywać je w leczeniu różnych chorób.

ŹródÅ‚o: nanonet.pl.

Czy wiesz, że ...

Silnik samochodu osobowego wykorzystuje ok. 30% energii zawartej w benzynie. Jedno z zadaÅ„ badawczych projektu  NanoMat jest opracowanie  technologii ogniw paliwowych o wydajnoÅ›ci ok. 80% (zamiast 100 kilometrów przejedziemy 267 km !!!).

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum badañ i rozwoju
dolnoœl¹ski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres