Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Forbes pisze o polskiej innowacji dla górnictwa i klimatu z EIT+

„Naukowiec z Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ pracuje nad nowymi laserowymi metodami pozwalającymi na superdokładne mierzenie stężenia szkodliwych gazów w powietrzu. Badania te mogą mieć ogromne znaczenie m.in. dla przemysłu wydobywczego” można przeczytać na stronach internetowych miesięcznika Forbes (Polska innowacja dla górnictwa i klimatu, Magdalena Krukowska, 17.03.2015 r. )

Dr inż. Michał Nikodem jest absolwentem Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej, gdzie w ramach prac badawczych, opracowywał nowe konstrukcje laserów światłowodowych, generujących grzebienie częstotliwości optycznych. Spędził 6 miesięcy w firmie Menlo Systems, znanej z komercjalizacji technologii stabilnych grzebieni częstotliwości. W sierpniu 2010 r. odbył staż podoktorski w Princeton University. We Wrocławskim Centrum Badań EIT+ od grudnia 2012 r. tworzy grupę badawczą, której celem jest projektowanie i budowanie prototypowych laserowych urządzeń pomiarowych, służących m.in. do monitorowania stężenia gazów w powietrzu.

Na czym polegają jego badania?

Czujniki i systemy laserowe projektowane przez naszego naukowca pozwolą w sposób efektywny i dokładny zmierzyć stężenie danego gazu w powietrzu. Ich zastosowanie może okazać się nieocenione. Dla przykładu metan jest to gaz kopalniany, który bardzo często prowadzi do tragedii. Mieszanina metanu z powietrzem w stężeniu objętościowym 4,5–15% ma właściwości wybuchowe. Tworzenie się tej mieszaniny wskutek przedostania się metanu do zamkniętych pomieszczeń (np. w kopalniach węgla kamiennego) bywa przyczyną groźnych w skutkach eksplozji. Dodatkowo metan jest również gazem cieplarnianym i wpływa na niszczenie ozonosfery. Stworzenie nowych i dokładnych czujników, które będą mogły procować również w trudnych warunkach, może mieć przełomowe znaczenie dla przemysłu wydobywczego.

Pełen artykuł na stronie Forbes.

 

Czy wiesz, że ...

Wirusy mają wielkość od 30-300nm, natomiast w projekcie BioMed opracowuje się terapię  poprzez modulacje aktywności katalitycznej RNA.

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres