Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Pozytywna rekomendacja w konkursie CuBR – dofinansowanie na prace B+R w przemyśle metali nieżelaznych

Wniosek konsorcjum naukowego, w skład którego wchodzą Politechnika Wrocławska, Instytut Metali Nieżelaznych, Wrocławskie Centrum Badań EIT+, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Gdańska oraz KGHM CUPRUM Sp. z o.o. Centrum Badawczo-Rozwojowe, został rekomendowany do dofinansowania w II konkursie CuBR. 

CuBR, czyli „Przedsięwzięcie zrównoważony rozwój przemysłu metali nieżelaznych z wykorzystaniem innowacyjnych technologii", jest wspólną inicjatywą Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz KGHM Polska Miedź S.A. w celu wspierania badań naukowych oraz prac rozwojowych dla przemysłu metali nieżelaznych. To pierwsze w Polsce porozumienie dotyczącego finansowania B+R w przemyśle pomiędzy rządową agencją, a międzynarodową korporacją. Budżet Centrum i KGHM przeznaczony na finansowanie realizacji Projektów wyłonionych w II konkursie Przedsięwzięcia wyniesie 51 mln PLN. 
- KGHM przez ponad pół wieku swojej historii zawsze blisko współpracował ze światem nauki. Rozwiązywaliśmy istotne dla naszego przemysłu problemy z konkretnymi uczelniami. Teraz, wspólnie 
z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, adresujemy interesujące nas tematy do szerokiego grona naukowców i badaczy specjalizujących się w problematyce metali nieżelaznych. Liczymy na to, że efekty będą jeszcze lepsze, a wdrożenia szybsze – komentował przedsięwzięcie w wywiadzie dla Rzeczpospolitej („Druga odsłona konkursu CuBE”) Herbert Wirth, prezes zarządu KGHM Polska Miedź 

CuBR, czyli Przedsięwzięcie zrównoważony rozwój przemysłu metali nieżelaznych z wykorzystaniem innowacyjnych technologii, jest wspólną inicjatywą Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz KGHM Polska Miedź S.A. w celu wspierania badań naukowych oraz prac rozwojowych dla przemysłu metali nieżelaznych. To pierwsze w Polsce porozumienie dotyczącego finansowania B+R w przemyśle pomiędzy rządową agencją, a międzynarodową korporacją. Budżet Centrum i KGHM przeznaczony na finansowanie realizacji Projektów wyłonionych w II konkursie Przedsięwzięcia wyniesie 51 mln PLN. 

- KGHM przez ponad pół wieku swojej historii zawsze blisko współpracował ze światem nauki. Rozwiązywaliśmy istotne dla naszego przemysłu problemy z konkretnymi uczelniami. Teraz, wspólnie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, adresujemy interesujące nas tematy do szerokiego grona naukowców i badaczy specjalizujących się w problematyce metali nieżelaznych. Liczymy na to, że efekty będą jeszcze lepsze, a wdrożenia szybsze – komentował przedsięwzięcie w wywiadzie dla Rzeczpospolitej („Druga odsłona konkursu CuBR”) Herbert Wirth, prezes zarządu KGHM Polska Miedź.

Rekomendowany projekt, któremu przewodniczy Politechnika Wrocławska, został złożony w ramach drugiego obszaru tematycznego Przeróbka ród (Mineral Processing) i obejmuje przeróbkę rud metali nieżelaznych opartą na wzbogacaniu ukierunkowanym na produkcję koncentratów siarczkowych metali o odpowiedniej jakości z możliwie wysokim uzyskiem. Proces produkcji miedzi polega na wydzieleniu z rudy metalu, którego jest w niej zaledwie kilka procent. Wydzielanie to obejmuje proces mechanicznego wzbogacania i procesy hutnicze. Największy strumień odpadów powstaje właśnie w procesie flotacji. W wyniku czego w KGHM odpady flotacyjne stanowią około 94% wydobytej rudy i rocznie przybywa ich około 29 mln ton.

- Celem projektu jest opracowanie innowacyjnej, wysokoefektywnej i mniej energochłonnej technologii wzbogacania rud miedzi pochodzących z Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego. Opracowana technologia pozwoli na obniżenie strat miedzi i innych metali w odpadach flotacyjnych oraz podwyższenie jakości koncentratów. Wynik prac mogą również pozwolić na podwyższenie stopnia odzysku nie tylko miedzi, ale i innych metali towarzyszących, przede wszystkim srebra, którego stopień odzysku powinien zrównać się ze stopniem odzysku miedzi – wskazują autorzy wniosku o dofinansowanie realizacji projektu zgłoszonego w II konkursie Przedsięwzięcia CuBR. 

Głównym zadaniem Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ w projekcie będzie analiza mineralogiczna i petrograficzna materiałów na różnych etapach procesowych aktualnie i w przeszłości wydobywanych rud miedzi. Analizy będą wykonywane w laboratoriach EIT+ i opierać się będą m.in. na nowoczesnym systemie skaningowej mikroskopii elektronowej do automatycznej mineralogii – QEMSCAN 650F. 

Szczegóły dotyczące wyników konkursu w ramach Wspólnego Przedsięwzięcia CuBR na stronach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

 

 

Czy wiesz, że ...

Polacy nie gęsi na manganie umieją pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.

więcej informacji

 

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres