EIT+ || RTO szansą na komercjalizację innowacji w Polsce. Wrocławskie Centrum Badań EIT+ podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego
Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

RTO szansą na komercjalizację innowacji w Polsce. Wrocławskie Centrum Badań EIT+ podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Debata na temat innowacji i ich praktycznego wykorzystania w Polsce, o szansach dla rozwoju polskich startupów oraz kluczowych czynnikach dla stworzenia ekosystemu innowacji odbyÅ‚a siÄ™ w dniu 21 kwietnia podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Do udziaÅ‚u w rozmowie zostaÅ‚ zaproszony również prof. Jerzy Langer – Prezes WrocÅ‚awskiego Centrum BadaÅ„ EIT+.

- WrocÅ‚awskie Centrum BadaÅ„ EIT+ to organizacja w budowie. W normalnych warunkach tworzenie tej wielkoÅ›ci i tej klasy instytucji zajmuje pokolenie. I w tym sensie to, co siÄ™ już udaÅ‚o zrobić jest dowodem, że Polakom szaleÅ„stwa siÄ™ czasem udajÄ… – tak rozpoczÄ…Å‚ swoje wystÄ…pienie prof. Jerzy Langer, podczas sesji „Innowacja w praktyce. Teraz Komercjalizacja” w trakcie EKG. – Kluczem do sukcesu byÅ‚y oczywiÅ›cie pieniÄ…dze unijne, jednakże bez konstrukcji: 70% na budowÄ™ infrastruktury, 30% na ukierunkowane programy naukowo-badawcze (Biomed i  Nanomat), która stanowiÅ‚a swoisty „proof of concept” dla możliwoÅ›ci potencjalnie komercjalizowalnych badaÅ„ naukowych w Å›rodowisku WrocÅ‚awia i Dolnego ÅšlÄ…ska, nie stworzylibyÅ›my zrÄ™bów pierwszego w Polsce centrum RTO

Zdaniem Prezesa WrocÅ‚awskiego Centrum BadaÅ„ EIT+ tylko sieć instytucji badawczo-rozwojowych stworzonych w otoczeniu biznesowym, znanych w Å›wiecie jako RTOs, może pomóc zmniejszyć obecnÄ…  przepaść miÄ™dzy biznesem a naukÄ…, umiejÄ™tnie wykorzystać potencjaÅ‚ badawczy polskich uczelni i wpÅ‚ynąć na zwiÄ™kszenie przychodów z inwestycji w B+R firm w Polsce. – Centra badawczo-rozwojowe, jak chociażby WrocÅ‚awskie Centrum BadaÅ„ EIT+, nie stanowiÄ… konkurencji dla uczelni. One muszÄ™ stać siÄ™ naturalnym i koniecznym krokiem dalej, ale wyrastajÄ…cym ze Å›wiata akademickiego w Å›cisÅ‚ej wspóÅ‚pracy z biznesem. Nie oszukujmy siÄ™ twierdzÄ…c, że problem polskich innowacji w Polsce rozwiążą uczelnie. Nigdzie na Å›wiecie to siÄ™ nie udaÅ‚o – podkreÅ›laÅ‚ prof. Jerzy Langer.

Podczas debaty poruszany byÅ‚ również temat startupów i ich możliwoÅ›ci na polskim rynku. Profesor Langer byÅ‚ zapytany o to, w jaki sposób WrocÅ‚awskie Centrum BadaÅ„ EIT+ pomaga spóÅ‚kÄ… stawiajÄ…cym pierwsze kroki w biznesie rozwinąć siÄ™ i skomercjalizować swój pomysÅ‚. – Dajemy szanse mÅ‚odym ambitnym ludziom zrealizować swoje marzenia, ponieważ EIT+ jest miejscem, gdzie startupy mogÄ… korzystać ze specjalistycznej aparatury, ale także majÄ… szansÄ™ na wejÅ›cie do sieci kontaktów, która ma umożliwić im komercjalizacjÄ™ swoich pomysÅ‚ów. Tworzymy zatem caÅ‚y ekosystem, czyli sieć powiÄ…zaÅ„ ze Å›rodowiskiem naukowym i z biznesem – wyjaÅ›niaÅ‚ prof. Langer.

Prezes EIT+ przestrzegaÅ‚ jednak przed nadmiernymi oczekiwaniami. – Oferujemy mÅ‚odym firmom przede wszystkim kontakt z tymi, którzy bÄ™dÄ… dalej inwestować w ich projekt. Trzeba siÄ™ pogodzić z prawdÄ…, że wiÄ™kszość st artupów prÄ™dzej czy później jest sprzedawana. OczywiÅ›cie, znamy historie o startupach, które wyrosÅ‚y na globalne potÄ™gi, ale codzienna praktyka jest inna. To tak jakby myÅ›leć o nauce wyÅ‚Ä…cznie przez pryzmat Einsteina – podkreÅ›laÅ‚ prof. Langer. - WrocÅ‚awskie Centrum BadaÅ„ EIT+ chce dać szansÄ™ mÅ‚odym innowatorom nie po to, by od razu mierzyli siÄ™ z gigantami, ale po to by sprawdzili realność swoich projektów i by niezbÄ™dna, ale kosztowna infrastruktura, nie stanowiÅ‚a dla nich bariery.

W panelu, prowadzonym przez BeatÄ™ Tylman z PWC, w którym brali udziaÅ‚ także Leszek Grabarczyk – Narodowe Centrum BadaÅ„ i rozwoju, Agata Juzyk – KGHM Polska Miedź S.A., Beata Stelmach – GE w Polsce i Krajach NadbaÅ‚tyckich, prof. Romana Åšliwa – Politechnika  Rzeszowska i Dolina Lotnicza, Arkadiusz Åšwierczewski – PKN Orlen S.A., Jerzy WiÅ›niewski – Fujitsu w Polsce i Tadeusz WoszczyÅ„ski – Hitachi Information System Group Europe padÅ‚o pytanie, jakÄ… strategiÄ™ powinien przyjąć nasz kraj, aby w Polsce można byÅ‚o stworzyć przyjazny dla innowacji ekosystem. Zdaniem prof. Jerzego Langera, którego prowadzÄ…ca panel poprosiÅ‚a o podsumowanie, istotne jest speÅ‚nienie trzech warunków:

- Po pierwsze na tym etapie paÅ„stwo musi odgrywać kluczowÄ… rolÄ™ i to na wielu pÅ‚aszczyznach: strategicznej, finansowej, kontrolnej. BezwzglÄ™dnie konieczne sÄ… sprawne instytucje zaufania publicznego, jakimi już siÄ™ staÅ‚y NCBiR oraz  FNP. Wielkie nadzieje budzi nowa strategia ARP. Po drugie należy przeformatować system edukacyjny, tak by ksztaÅ‚ciÅ‚ i rozwijaÅ‚ przedsiÄ™biorczość mÅ‚odych Polaków na wszystkich etapach rozwoju. I wreszcie po trzecie musimy za wszelkÄ… cenÄ™ dbać o rozwój talentów. MówiÄ…c o B+R w Polsce mówi siÄ™ jednym tchem o niskiej innowacyjnoÅ›ci i zbyt maÅ‚ych nakÅ‚adach. A problem leży zupeÅ‚nie gdzie indziej. Po prostu nie tylko za maÅ‚o nas do pieczenia chleba, ale i piekarzy na lekarstwo. Praca w sektorze B+R powinna stać siÄ™ jednÄ… z najbardziej prestiżowych i pożądanych. PamiÄ™tajmy że Polsce brakuje 100 000 pracowników badawczych i to nie na uczelniach, ale w sektorze biznesowym. To klucz do przysz2Å‚ej innowacyjnej Polski i absolutna podstawa wszelkich programów. Utalentowani mÅ‚odzi ludzie to najwiÄ™ksze bogactwo naszego kraju i nie wolno go zmarnować.

WiÄ™cej informacji na temat Europejskiego Kongresu Gospodarczego na stronie: www.eecpoland.eu.

Debata na temat innowacji i ich praktycznego wykorzystania w Polsce, o szansach dla rozwoju polskich startupów oraz kluczowych czynnikach dla stworzenia ekosystemu innowacji odbyÅ‚a siÄ™ w dniu 21 kwietnia podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Do udziaÅ‚u w rozmowie zostaÅ‚ zaproszony również prof. Jerzy Langer 2– Prezes WrocÅ‚awskiego Centrum BadaÅ„ EIT+.
- WrocÅ‚awskie Centrum BadaÅ„ EIT+ to organizacja w budowie. W normalnych warunkach tworzenie tej wielkoÅ›ci i tej klasy instytucji zajmuje pokolenie. I w tym sensie to, co siÄ™ już udaÅ‚o zrobić jest dowodem, że Polakom szaleÅ„stwa siÄ™ czasem udajÄ… – tak rozpoczÄ…Å‚ swoje wystÄ…pienie prof. Jerzy Langer, podczas sesji „Innowacja w praktyce. Teraz Komercjalizacja” w trakcie EKG. – Kluczem do sukcesu byÅ‚y oczywiÅ›cie pieniÄ…dze unijne, jednakże bez konstrukcji: 70% na budowÄ™ infrastruktury, 30% na ukierunkowane programy naukowo-badawcze (Biomed i  Nanomat), która stanowiÅ‚a swoisty „proof of koncept” dla możliwoÅ›ci potencjalnie komercjalizowalnych badaÅ„ naukowych w Å›rodowisku WrocÅ‚awia i Dolnego ÅšlÄ…ska, nie stworzylibyÅ›my zrÄ™bów pierwszego w Polsce centrum RTO. 
Zdaniem Prezesa WrocÅ‚awskiego Centrum BadaÅ„ EIT+ tylko sieć instytucji badawczo-rozwojowych stworzonych w otoczeniu biznesowym, znanych w Å›wiecie jako RTOs, może pomóc zmniejszyć obecnÄ…  przepaść miÄ™dzy biznesem a naukÄ…, umiejÄ™tnie wykorzystać potencjaÅ‚ badawczy polskich uczelni i wpÅ‚ynąć na zwiÄ™kszenie przychodów z inwestycji w B+R firm w Polsce. – Centra badawczo-rozwojowe, jak chociażby WrocÅ‚awskie Centrum BadaÅ„ EIT+, nie stanowiÄ… konkurencji dla uczelni. One muszÄ™ stać siÄ™ naturalnym i koniecznym krokiem dalej ale wyrastajÄ…cym ze Å›wiata akademickiego w Å›cisÅ‚ej wspóÅ‚pracy z biznesem. Nie oszukujmy siÄ™ twierdzÄ…c, że problem polskich innowacji w Polsce rozwiążą uczelnie. Nigdzie na Å›wiecie to siÄ™ nie udaÅ‚o – podkreÅ›laÅ‚ prof. Jerzy Langer.
Podczas debaty poruszany byÅ‚ również temat startupów i ich możliwoÅ›ci na polskim rynku. Profesor Langer byÅ‚ zapytany o to, w jaki sposób WrocÅ‚awskie Centrum BadaÅ„ EIT+ pomaga spóÅ‚kÄ… stawiajÄ…cym pierwsze kroki w biznesie rozwinąć siÄ™ i skomercjalizować swój pomysÅ‚. – Dajemy szanse mÅ‚odym ambitnym ludziom zrealizować swoje marzenia, ponieważ EIT+ jest miejscem, gdzie startupy mogÄ… korzystać ze specjalistycznej aparatury, ale także majÄ… szansÄ™ na wejÅ›cie do sieci kontaktów, która ma umożliwić im komercjalizacjÄ™ swoich pomysÅ‚ów. Tworzymy zatem caÅ‚y ekosystem, czyli sieć powiÄ…zaÅ„ ze Å›rodowiskiem naukowym i z biznesem – wyjaÅ›niaÅ‚ prof. Langer.
Prezes EIT+ przestrzegaÅ‚ jednak przed nadmiernymi oczekiwaniami. – Oferujemy mÅ‚odym firmom przede wszystkim kontakt z tymi, którzy bÄ™dÄ… dalej inwestować w ich projekt . Trzeba siÄ™ pogodzić z prawdÄ…, że wiÄ™kszość st artupów prÄ™dzej czy później jest sprzedawana. OczywiÅ›cie, znamy historie o startupach, które wyrosÅ‚y na globalne potÄ™gi, ale codzienna praktyka jest inna. To tak jakby myÅ›leć o nauce wyÅ‚Ä…cznie przez pryzmat Einsteina – podkreÅ›laÅ‚ prof. Langer. WrocÅ‚awskie Centrum BadaÅ„ EIT+ chce dać szansÄ™ mÅ‚odym innowatorom nie po to, by od razu mierzyli siÄ™ z gigantami, ale po to by sprawdzili realność swoich projektów i by niezbÄ™dna ale kosztowna infrastruktura nie stanowiÅ‚a dla nich bariery.
W panelu, prowadzonym przez BeatÄ™ Tylman z PWC,  w którym brali udziaÅ‚ także Leszek Grabarczyk – Narodowe Centrum BadaÅ„ i rozwoju, Agata Juzyk – KGHM Polska Miedź S.A., Beata Stelmach – GE w Polsce i Krajach NadbaÅ‚tyckich, prof. Romana Åšliwa – Politechnika  Rzeszowska i Dolina Lotnicza, Arkadiusz Åšwierczewski – PKN Orlen S.A., Jerzy WiÅ›niewski – Fujitsu w Polsce i Tadeusz WoszczyÅ„ski – Hitachi Information System Group Europe padÅ‚o pytanie, jakÄ… strategiÄ™ powinien przyjąć nasz kraj, aby w Polsce można byÅ‚o stworzyć przyjazny dla innowacji ekosystem. Zdaniem prof. Jerzego Langera, którego prowadzÄ…ca panel poprosiÅ‚a o podsumowanie, istotne jest speÅ‚nienie trzech warunków:
- Po pierwsze na tym etapie paÅ„stwo musi odgrywać kluczowÄ… rolÄ™ i to na wielu pÅ‚aszczyznach: strategicznej, finansowej, kontrolnej. BezwzglÄ™dnie konieczne sÄ… sprawne instytucje zaufania publicznego, jakimi już siÄ™ staÅ‚y NCBiR oraz  FNP. Wielkie nadzieje budzi nowa strategia ARP. Po drugie należy przeformatować system edukacyjny, tak by ksztaÅ‚ciÅ‚ i rozwijaÅ‚ przedsiÄ™biorczość mÅ‚odych Polaków na wszystkich etapach rozwoju. I wreszcie po trzecie musimy za wszelkÄ… cenÄ™ dbać o rozwój talentów. MówiÄ…c o B+R w Polsce mówi siÄ™ jednym tchem o niskiej innowacyjnoÅ›ci i zbyt maÅ‚ych nakÅ‚adach. A problem leży zupeÅ‚nie gdzie indziej. Po prostu nie tylko za maÅ‚o nas do pieczenia chleba, ale i piekarzy na lekarstwo. Praca w sektorze B+R powinna stać siÄ™ jednÄ… z najbardziej prestiżowych i pożądanych. PamiÄ™tajmy że Polsce brakuje 100 000 pracowników badawczych i to nie na uczelniach, ale w sektorze biznesowym. To klucz do przysz2Å‚ej innowacyjnej Polski i absolutna podstawa wszelkich programów.  Utalentowani mÅ‚odzi ludzie to najwiÄ™ksze bogactwo naszego kraju i nie wolno go zmarnować.

 

Czy wiesz, że ...

Biomimetyka to naÅ›ladowanie przyrody. W projekcie BioMed sÄ… opracowywane inteligentne formy leków, które rozpoznajÄ… chore komórki; dziaÅ‚anie leków jest wzorowane na zasadzie funkcjonowania wirusów, które rozpoznajÄ… a nastÄ™pnie infekujÄ… komórkÄ™.

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum badañ i rozwoju
dolnoœl¹ski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres