Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

„Plasmaquo” to nazwa niezwykle ambitnego projektu, nad którym obecnie pracują hiszpańscy naukowcy. Ów projekt dotyczy stworzenia sensora umożliwiającego wykrywanie molekuł uwalnianych przez bakterie w celu komunikacji. Pozwoli to na zrozumienie ścieżek komunikacji bakterii.

Badania nad komunikacją bakterii oraz ich skoordynowanym zachowaniem potencjalnie mogą pomóc w diagnozowaniu chorób i stworzeniu środków leczniczych.

Dowiedziono już, iż bakterie wykazują zachowania zbiorowe, gdy ich ilość wyniesie niezbędne minimum. Za pomocą mechanizmu „quorum sensing” [przyp. tłum. „wyczuwanie liczebności”] bakterie ukrywają określone molekuły i wykrywają stężenie owych cząstek w swoim otoczeniu w celu określenia minimalnej, niezbędnej ilości.

Sensor stworzony przez hiszpańskich naukowców opiera się na wzmocnieniu sygnału charakterystycznego dla molekuł zaangażowanych w wyczuwanie liczebności. W celu wzmocnienia sygnału sensor używa chemicznej budowy nanocząstek złota oraz ich organizacji uporządkowanych struktur, które w szczególny sposób reagują na światło.

Źródło: nanonet.pl.

 

Czy wiesz, że ...

Polacy nie gęsi na manganie umieją pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.

więcej informacji

 

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres