Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Akumulatory sodowo-jonowe stanowią atrakcyjną alternatywę dla baterii litowo-jonowych głównie ze względu na niższe koszty spowodowane niemal nieograniczonymi zasobami sodu. Akumulatory sodowo-jonowe w przeciwieństwie do swoich kuzynów sodowo- siarkowych mogą być wykonane w podobnej wielkości do akumulatorów litowo-jonowych.

Rozwój gospodarczy baterii sodowo-jonowych został zahamowany przez materiały stosowane w elektrodach ujemnych, które powiększają swój oryginalny rozmiar nawet od 400 do 500 procent co prowadzi do mechanicznego uszkodzenia i utraty kontaktu elektrycznego.

Obecnie naukowcy z Uniwersytetu w Kansas opracowali materiał kompozytowy, przypominający papier wykonany z dwu-wymiarowych materiałów- dwusiarczanu molibdenu oraz  grafenu.

Czasopismo ACS Nano (“MoS2/Graphene Composite Paper for Sodium-Ion Battery Electrodes”), opublikowało badanie dotyczące opracowanego materiału kompozytowego 2D który wykazał odporność na stapianie. Badanie również wykazało że elastyczna elektroda papierowa została użyta w anodzie do akumulatora sodowo-jonowego, który funkcjonuje w temperaturze pokojowej.

Naukowcy z Kansas rozpoczęli pracę nad poszukiwaniem lepszych sposobów syntetyzujących materiały 2D w celu wielokrotnego zastosowania baterii. To doprowadziło ich do stworzenia papieru kompozytowego o dużej powierzchni, który używają do elektrod ujemnych. Papier ten jest kompozytem warstwowego dwusiarczanu molibdenu traktowanego kwasem oraz zmodyfikowanym chemicznie grafenie o porowatej strukturze.

‘Przeplatana i porowata struktura elektrody papieru zapewnia gładkie kanały sodowe w celu przenikania oraz jako komórka szybkiego ładowania i rozładowania’- oznajmił w wywiadzie prasowym adiunkt Gurpreet Singh oraz jeden z autorów artykułu. Konstrukcja ta eliminuje spoiwa polimerowe stosowane w tradycyjnej elektrodzie akumulatora.

źródło: nanonet.pl

Czy wiesz, że ...

Wirusy mają wielkość od 30-300nm, natomiast w projekcie BioMed opracowuje się terapię  poprzez modulacje aktywności katalitycznej RNA.

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres