Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

"Wrocław staje się miejscem spotkań dla wszystkich z Europy Środkowo-Wschodniej, którzy stawiają sobie za priorytet działania w dziedzinie klimatu". Zakończył się Festiwal Innowacji



Zakończony we Wrocławiu Festiwal Innowacji udowodnił, że wspólne działanie władz miasta, jednostek badawczych i przedsiębiorców może zaowocować dynamicznym rozwojem Dolnego Śląska.


Zgromadzeni na festiwalu goście – przedstawiciele wspólnoty Climate-KIC,  Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ oraz władz miasta i regionu złożyli deklarację dalszej, poszerzonej współpracy. Planują stworzenie we Wrocławiu centrum wiedzy i implementacji innowacji z dziedziny ochrony klimatu dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Jednym głosem wyraźnie potwierdzili wspólny kierunek rozwoju, co ma otworzyć przed Wrocławiem kolejne możliwości gospodarcze.

Jak wspomniała cytowana podczas Festiwalu Connie Hedegaard z Komisji Europejskiej:
- Wrocław staje się miejscem spotkań dla wszystkich z  centralnej i wschodniej Europy, którzy stawiają sobie za priorytet działania w dziedzinie klimatu.

W trakcie Festiwalu zaprezentowano między innym projekty ubiegające się o dofinansowanie Climate-KIC na rozwój działalności. Z trzynastu zaprezentowanych start-upów jury wybrało trzy. Główną nagrodę w wysokości 40 tys. euro otrzymał szwajcarski projekt OsmoBlue, który tworzy technologię umożliwiającą pozyskiwanie energii z powietrza o niskiej temperaturze, nawet 30 stopni Celsiusza. Rozwiązanie to może być z powodzeniem stosowane w przemyśle pozwalając na spore oszczędności oraz zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.

Dwie pozostałe nagrody, każda po 20 tys. euro, trafiły do holenderskiej firmy Petcof produkującej biopaliwo z łupin ziaren kawy i mającej siedzibę w Wielkiej Brytanii firmy Aqdot zajmującej się techniką mikrokapsuł. Zaprezentowano także pomysły związane z fotowoltaiką i pozyskiwaniem ciepła z serwerów komputerowych, które wywołały duże zainteresowanie publiczności.

Warto dodać, że dofinasowanie Climate-KIC otrzymują także polskie projekty, m.in. Solfarm tworzący powłoki paneli słonecznych i Agrirobo, która opracowała innowacyjego robota ułatwiającego precyzyjne opryski roślin. Firma, która stworzyła to urządzenie, powstała w wyniku dofinansowania Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ w ramach realizacji Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka pt. "Akcelerator EIT+ spółek innowacyjnych o hybrydowym profilu branżowym". Celem tego projektu było powołanie spółek typu spin-off opartych na unikalnym know-how ich pomysłodawców.

fot. Przemysław Poloczek.

 

Czy wiesz, że ...

Polacy nie gęsi na manganie umieją pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.

więcej informacji

 

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres