Nanoczujnik wykrywający raka prostaty
|
Naukowcy z London Centre for Nanotechnology w Imperial College London oraz z University of Vigo stworzyli plazmonowy nanoczujnik umożliwiający wykrycie markerów nowotworowych o niskim stężeniu, co może znacznie pomóc w diagnozowaniu chorób nowotworowych w ich wczesnych stadiach.
W badaniu opublikowanym w Nature Materials naukowcy przedstawili mechanizm, będący częścią składową czujnika, generujący sygnał, który narasta w momencie, gdy natrafi na molekułę o niskim stężeniu.
Podczas początkowej fazy badań nad nanoczujnikiem naukowcy z Londynu skupili się na poszukiwaniu markerów związanych z rakiem prostaty (PSA; Prostate Specific Antigen*). Okazało się, iż nanoczujnik wykrywa PSA o stężeniu dziewięciokrotnie mniejszym niż wykryłby funkcjonujący obecnie test immunoenzymatyczny ELISA ( z ang. enzyme-linked immunosorbent assay).
Nanoczujnik składa się z nanocząstek złota poruszających się w białkach pochodzących z surowicy krwi. Na powierzchni nanocząstek złota znajdują się różne przeciwciała. Podczas gdy jedno z przeciwciał przywiera do PSA po jego wykryciu, drugie tworzy srebrną kryształową powłokę, która w obecności PSA unosi się na powierzchni nanocząstki i jest dzięki temu wykrywana przez mikroskopy optyczne.
Źródło: nanonet.pl.
Czy wiesz, że ...
Biomimetyka to naśladowanie przyrody. W projekcie BioMed są opracowywane inteligentne formy leków, które rozpoznają chore komórki; działanie leków jest wzorowane na zasadzie funkcjonowania wirusów, które rozpoznają a następnie infekują komórkę.
więcej informacji