Leczenie cukrzycy za pomocą enzymatycznych nanokapsułek
|
Naukowcy opracowali nowy sposób podawania insuliny zawartej w gąbczastym materiale, który w zależności od poziomu cukru we krwi rozszerza się i kurczy, uwalniając insulinę. Rozszerzanie się „gąbki” możliwe jest dzięki rozmieszczonym w niej nanokapsułkom naładowanym enzymami.
Naukowcy z uniwersytetu stanowego Karoliny Północnej opracowali kulistą, gąbczastą osnowę z chitozanu o średnicy około 250 mikrometrów, która otacza zbiorniczek z insuliną. W porach osnowy rozmieszczone są polimerowe nanokapsułki, zawierające oksydazy lub enzymy katalazy. Gdy u chorego na cukrzycę wzrasta poziom cukru we krwi, glukoza wywołuje reakcję, uwalniającą jony wodoru przez enzymy z nanokapsułek. Jony te wiążą się z molekularnymi łańcuchami chitozanowej gąbki, dając im ładunek dodatni. Te dodatnio naładowane nici chitozanu następnie wzajemnie się odpychają, rozszerzając pory gąbki, co umożliwia przedostanie się insuliny do krwioobiegu. Podczas uwalniania insuliny poziom glukozy w organizmie zaczyna spadać, a wówczas chitosan traci ładunek dodatni i nici zaczynają wracać do poprzedniego położenia, zmniejszając wielkość porów w gąbce i zatrzymując pozostałą insulinę.
Źródło: nanonet.pl.
Czy wiesz, że ...
Polacy nie gęsi na manganie umieją pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.
więcej informacji