Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ odkryło najmniejszego krasnoludka

Ma tylko 20 mikrometrów wzrostu, czapkę naciągniętą na oczy, długą brodę, a na ramieniu trzyma tajemniczy pierścień dokładnie taki, jak fragment struktury grafenu. Tak w skrócie można opisać krasnoludka, który zadomowił się na ziarnku piasku we Wrocławskim Centrum Badań EIT+.

- Wrocław to miejsce magiczne i jak wszyscy wiemy od dawna miejsce krasnoludków, zatem najmniejszy krasnoludek świata nie mógł zagościć nigdzie indziej – komentuje Klaudia Piątek, rzecznik prasowy Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

Laboratorium Mikroskopii Elektronowej Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, w którym ukrył się skrzat, na co dzień wykonuje specjalistyczne analizy materiałowe m.in. minerałów, materiałów poprodukcyjnych lub półproduktów. Dzięki wyposażeniu go w najnowocześniejsze mikroskopy elektronowe SEM, które pomagają zbadać m.in. skład, porowatość, rozmiar, kształt i rozmieszczenie ziaren danego materiału czy substancji, można było również dojrzeć najmniejszego, wrocławskiego krasnoludka. Takie możliwości wykorzystywane są m.in. przy analizach morfologii próbek, określaniu składu pierwiastkowego oraz przy tzw. automatycznej mineralogii np. w przemyśle wydobywczym.

- Najmniejszy, wrocławski krasnal to sposób na przedstawienie możliwości technicznych mikroskopów, w które wyposażone jest Wrocławskie Centrum Badań EIT+ – dodaje dr inż. Katarzyna Komorowska, Kierownik Laboratorium Nanotechnologii i Struktur Półprzewodnikowych Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ - Elektronowe mikroskopy skaningowe pozwalają nam rozróżnić obiekty, które są nawet ok. 1000 razy mniejsze od zaprezentowanego krasnoludka.

Obraz skrzata na ziarnku piasku powstał przy pomocy wiązki jonowej, która umożliwia bardzo precyzyjne usuwanie materiału, co wykorzystywane jest przez Wrocławskie Centrum Badań EIT+ m.in. do: tworzenia miniaturowych komponentów optycznych (np. siatki dyfrakcyjne, soczewki), weryfikacji i modyfikacji wytworzonych struktur i materiałów, precyzyjnego wycinania materiału w celu analizy objętości (np. weryfikacja połączeń, grubości warstw, defektów) oraz wytwarzania ultra cienkich próbek do innych precyzyjnych analiz.

Kampus Pracze Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ jest miejscem wyjątkowym, które inspiruje do pracy badawczej i stwarza warunki do podejmowania kreatywnych wyzwań nie tylko dzięki najnowszej infrastrukturze badawczej, ale także poprzez swój klimat oraz atmosferę. Najmniejszy krasnoludek Wrocławia, a może nawet świata, będzie zatem doskonałym opiekunem naszych naukowych zmagań. - komentuje Klaudia Piątek.

Najmniejszego krasnoludka świata póki co nie może zobaczyć każdy, najpierw skrzat musi otrzymać imię, dlatego Wrocławskie Centrum Badań EIT+ ogłasza konkurs na imię dla swojego podopiecznego. Propozycje można przesyłać na adres: imiedlakrasnoludka@eitplus.pl do dnia 31 sierpnia br. Autor najciekawszego otrzyma ziarnko piasku, na którym znajduje się rysunek skrzata oraz możliwość zobaczenia go pod mikroskopem w laboratorium EIT+. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w 1 września na stronie www.eitplus.pl.

Więcej informacji o krasnoludku:
www.eitplus.pl/pl/najmniejszy_krasnoludek_wroclawia

Czy wiesz, że ...

Biomimetyka to naśladowanie przyrody. W projekcie BioMed są opracowywane inteligentne formy leków, które rozpoznają chore komórki; działanie leków jest wzorowane na zasadzie funkcjonowania wirusów, które rozpoznają a następnie infekują komórkę.

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres