Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Wrocław ma największy potencjał dla innowacji – wyniki raportu The Boston Consulting Group

Tak wynika z najnowszej analizy ekspertów The Boston Consulting Group, o którym pisze Puls Biznesu (13.10.2014 r.). Analiza została zlecona przez prezesów banków polskich, ponieważ Polska nie znalazła się na mapie najlepszych na świecie klastrów innowacyjności stworzonych przez Cluster Observatory. Portal został zainicjonowany przez Komisję Europoejską, a zarządzany jest przez Centrum Strategii i Konkurencyjności (CSC) przy Szkole Ekonomicznej w Sztokholmie.

Jak wynika z opinii ekspertów The Boston Consulting Group klastry potrzebują sprawinie działających instytucji publicznych, uniwersytetów i  ośrodków badawczych, inkubatorów przedsiębiorczości i parków technologicznych oraz dojrzałych firm. Polska ma w tych obszarach sporo do nadrobienia. Jako pozytywny przykład dużych, rodzimych firm i narodowych czempionów w artykule wymieniony został KGHM, który przede wszystkim od lat współpracuje  naukowcami, a jako miasto na pierwszym miejscu wskazano Wrocław. 

Wrocław ma największy potencjał do powstania klastra innowacyjności. W Stolicy Dolnego Śląska współpracują uczelnie wyższe, KPMG, park technologiczny i sektor bankowy – ocenił Marcin Kotlarek, partner w warszawskim biurze Boston Consulting Group (Puls Biznesu, "Potrzebujemy klastra z prawdziwego zdarzenia"). 

Jak wskazują eksperci, współpraca to jedno, ale równie ważne jest przede wszystkim nastawienie władz danego miasta. I tu również Wrocław wychyla się na prowadzenie. Zadaniem lokalnych władz jest łączenie biznesu z nauką oraz tworzenie środowiska sprzyjającego współpracy i przedsiębiorczości. To widać w stolicy Dolnego Śląska, która już dzisiaj myśli o stworzeniu badawczo-naukowego zaplecza dla polskiego przemysłu i może pochwalić się sprawnie działającymi: Wrocławskim Parkiem Technologicznym, Centrum Transferu Technologii na Politechnice Wrocławskiej oraz pierwszą w Polsce jednostką typu RTO (Research Technology Organisation - instytucja dostarczająca innowacyjne usługi), czyli Wrocławskim Centrum Badań EIT+. 

Pełen artykuł wraz z opiniami ekspertów na stronie Pulsu Biznesu.

Wywiad z Tomaszem Gondkiem, Wiceprezesem Zarządu Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, komentującym w Pulsie Bizneu raport The Boston Consulting Group. 

Tak wynika z najnowszej analizy ekspertów The Boston Consulting Group, o którym pisze Puls Biznesu (13.10.2014 r.). Analiza została zlecona przez prezesów banków polskich, ponieważ Polska nie znalazła się na mapie najlepszych na świecie klastrów innowacyjności stworzonych przez Cluster Observatory. Portal został zainicjonowany przez Komisję Europoejską, a zarządzany jest przez Centrum Strategii i Konkurencyjności (CSC) przy Szkole Ekonomicznej w Sztokholmie.
Jak wynika z opinii ekspertów Boston Consulting Group klastry potrzebują sprawinie działających instytucji publicznych, uniwersytetów i  ośrodków badawczych, inkubatorów przedsiębiorczości i parków technologicznych oraz dojrzałych firm. Polska ma w tych obszarach sporo do nadrobienia. Jako pozytywny przykład w artykule wymieniony został KGHM, który przede wszystkim od lat współpracuje  naukowcami, a jako miasto Wrocław. 
„Wrocław ma największy potencjał do powstania klastra innowacyjności. W Stolicy Dolnego Śląska współpracują uczelnie wyższe, KPMG, park technologiczny i sektor bankowy” – ocenił Marcin Kotlarek, partner w warszawskim biurze Boston Consulting Group. 
Jak wskazują eksperci, współpraca to jedno, ale równie ważne jest przede wszystkim nastawienie władz danego miasta. I tu również Wrocław wychyla się na prowadzenie. Zadaniem lokalnych władz jest łączenie biznesu z nauką oraz tworzenie środowiska sprzyjającego współpracy i przedsiębiorczości. To widać w stolicy Dolnego Śląska, która już dzisiaj myśli o stworzeniu badawczo-naukowego zaplecza dla polskiego przemysłu i może pochwalić się sprawnie działającym, Wrocławskim Parkiem Technologicznym, Centrum Transferu Technologii na Politechnice Wrocławskiej oraz pierwszą w Polsce jednostką typu RTO (Research Technology Organisation, czyli instytuca dostarczająca innowacyjne usługi), czyli Wrocławskim Centrum Badań EIT+. 

 

Czy wiesz, że ...

Turritopsis nutricula (gatunek stułbiopława) posiadający zdolność całkowitego powrotu do stadium niedojrzałego płciowo po osiągnięciu dojrzałości płciowej, co potencjalnie daje mu biologiczną nieśmiertelność. Jednym z celów projektów BioMed jest opracowanie nowych leków przedłużających życie...

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres