Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Tegoroczny Laureat Nagrody Nobla z fizyki - Shuji Nakamura w EIT+

nakamuraIsamu Akasaki, Hiroshi Amano i Shuji Nakamura zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Nagrodzono ich za wynalezienie wydajnej diody LED emitującej niebieskie światło.

Komitet Noblowski opisał tegoroczną nagrodę z fizyki nieco poetyckim hasłem: „Za nowe światło, które rozświetliło świat”. Tegoroczni laureaci wynaleźli energooszczędne i przyjazne dla środowiska źródło światła - emitujące niebieskie światło diody. Nagrodę otrzymali Isamu Akasaki, Hiroshi Amano oraz Shuji Nakamura - dwóch pierwszych pracuje na uniwersytetach w Japonii, trzeci - w USA.

 

Tegoroczny noblista Shuji Nakamura odwiedził Wrocław i Wrocławskie Centrum Badań EIT+ już dwukrotnie. Najpierw we wrześniu 2012 r. podczas seminarium dla grup badawczych realizujących w EIT+ projekty z zakresu nanotechnologii, a potem w sierpniu 2014 r. podczas Międzynarodowej Konferencji IWN 2014 („THE INTERNATIONAL WORKSHOP ON NITRIDE SEMICONDUCTORS – IWN 2014”). Oba spotkania odbyły się na zaproszenie prof. Detlefa Hommel, Dyrektora Departamentu Nanotechnologii EIT+, który na co dzień współpracuje z Laureatem Nagrody Nobla.

Podczas seminarium w EIT+ w 2012 r. Nakamura opowiadał m.in. o początkach swojej pracy nad technologią, która przyniosła mu wielkie uznanie na całym świecie i prestiżowe nagrody, m.in. Millenium Technology Prize w 2006 r., nominację do Nagrody Nobla pięć lat później, a teraz największy, naukowy zaszczyt. Podkreślał, jak ważna jest pasja badawcza i determinacja w dążeniu do postawionego celu naukowego.

- Przez wiele lat prowadziłem badania całymi tygodniami, bez chwili wytchnienia i choćby dnia wolnego. Ale cały czas wierzyłem, że obrana przeze mnie droga jest słuszna i z uporem rozwijałem technologię, nad którą pracowałem z takim zapałem. Ten wysiłek przyniósł sukces i jestem szczęśliwy, że przyczyniłem się do tak ważnego odkrycia dla świata – opowiadał naukowiec.

Wynalazek tegorocznych laureatów umożliwił wytwarzanie jasnych i energooszczędnych źródeł światła białego. Lampy zawierające diody LED zużywają znacznie mniej energii, są też bardziej wydajne. To sprawia, że są idealną technologią do zastosowania m.in. w inteligentnych budynkach, samodzielnie zarządzających urządzeniami elektronicznymi tak, aby racjonalnie gospodarować elektrycznością.

Szczegółowe informacje na stronie:

www.nobelprize.org

Plus zdjęcia oraz linki do wcześniejszych artykułów na naszej stronie:

www.eitplus.pl/pl/prof_shuji_nakamura_wizyta_w_kampusie
www.eitplus.pl/pl/wybitny_fizyk_tworca_diod_led_prof_shuji

Czy wiesz, że ...

Polacy nie gęsi na manganie umieją pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.

więcej informacji

 

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres