Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Tegoroczny Laureat Nagrody Nobla z fizyki - Shuji Nakamura w EIT+

nakamuraIsamu Akasaki, Hiroshi Amano i Shuji Nakamura zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Nagrodzono ich za wynalezienie wydajnej diody LED emitującej niebieskie światło.

Komitet Noblowski opisał tegoroczną nagrodę z fizyki nieco poetyckim hasłem: „Za nowe światło, które rozświetliło świat”. Tegoroczni laureaci wynaleźli energooszczędne i przyjazne dla środowiska źródło światła - emitujące niebieskie światło diody. Nagrodę otrzymali Isamu Akasaki, Hiroshi Amano oraz Shuji Nakamura - dwóch pierwszych pracuje na uniwersytetach w Japonii, trzeci - w USA.

 

Tegoroczny noblista Shuji Nakamura odwiedził Wrocław i Wrocławskie Centrum Badań EIT+ już dwukrotnie. Najpierw we wrześniu 2012 r. podczas seminarium dla grup badawczych realizujących w EIT+ projekty z zakresu nanotechnologii, a potem w sierpniu 2014 r. podczas Międzynarodowej Konferencji IWN 2014 („THE INTERNATIONAL WORKSHOP ON NITRIDE SEMICONDUCTORS – IWN 2014”). Oba spotkania odbyły się na zaproszenie prof. Detlefa Hommel, Dyrektora Departamentu Nanotechnologii EIT+, który na co dzień współpracuje z Laureatem Nagrody Nobla.

Podczas seminarium w EIT+ w 2012 r. Nakamura opowiadał m.in. o początkach swojej pracy nad technologią, która przyniosła mu wielkie uznanie na całym świecie i prestiżowe nagrody, m.in. Millenium Technology Prize w 2006 r., nominację do Nagrody Nobla pięć lat później, a teraz największy, naukowy zaszczyt. Podkreślał, jak ważna jest pasja badawcza i determinacja w dążeniu do postawionego celu naukowego.

- Przez wiele lat prowadziłem badania całymi tygodniami, bez chwili wytchnienia i choćby dnia wolnego. Ale cały czas wierzyłem, że obrana przeze mnie droga jest słuszna i z uporem rozwijałem technologię, nad którą pracowałem z takim zapałem. Ten wysiłek przyniósł sukces i jestem szczęśliwy, że przyczyniłem się do tak ważnego odkrycia dla świata – opowiadał naukowiec.

Wynalazek tegorocznych laureatów umożliwił wytwarzanie jasnych i energooszczędnych źródeł światła białego. Lampy zawierające diody LED zużywają znacznie mniej energii, są też bardziej wydajne. To sprawia, że są idealną technologią do zastosowania m.in. w inteligentnych budynkach, samodzielnie zarządzających urządzeniami elektronicznymi tak, aby racjonalnie gospodarować elektrycznością.

Szczegółowe informacje na stronie:

www.nobelprize.org

Plus zdjęcia oraz linki do wcześniejszych artykułów na naszej stronie:

www.eitplus.pl/pl/prof_shuji_nakamura_wizyta_w_kampusie
www.eitplus.pl/pl/wybitny_fizyk_tworca_diod_led_prof_shuji

Czy wiesz, że ...

Silnik samochodu osobowego wykorzystuje ok. 30% energii zawartej w benzynie. Jedno z zadań badawczych projektu  NanoMat jest opracowanie  technologii ogniw paliwowych o wydajności ok. 80% (zamiast 100 kilometrów przejedziemy 267 km !!!).

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres