Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Spotkanie Klastra Chemiczngo Bawarii - 29 października 2009, Monachium.

29 października w Monachium odbyło się spotkanie Bawarskiego Klastra Chemicznego zrzeszającego krajowe instytucje, przedsiębiorstwa i ośrodki badawcze, które zajmują się problematyką szerokorozumianej chemii.  W czasie jednodniowego spotkania, które dobyło się w siedzibie firmy Paulaner, wygłosili swoje referaty dwaj wybitni niemieccy chemicy, profesorowie; Wolfgang Herman i Helmuth Felcht. W kuluarach prowadzono żywe rozmowy na temat przyszłej współpracy. Zachodni naukowcy i przedstawiciele przemysłu coraz częściej poszukują wśród nowych państw członkowskich UE partnerów do zaawansowanej współpracy.

(Przedstawiciele EIT + wraz z gospodarzami Klastra Chemiczngo Bawarii, stoją od lewej: dr Jerzy Składzień, dr Peter Haider, Magdalena Appel, Piotr Homa, Prof. Utz-Hellmuth Felcht, Przemysław Hałub, Daniel A. Gottschald)

W czasie spotkania wielokrotnie podkreślano, że chemia w Niemczech, uznawana jest za wiodącą gałąź gospodarki. W czasach kryzysu gospodarczego przemysł chemiczny, jako jeden z nielicznych szybko wyszedł z niego prawie bez szwanku. Głównym powodem tego stanu rzeczy jest fakt innowacyjnej atmosfery, jaka towarzyszy tej gałęzi produkcji. Zaznaczano przy tym konieczność współpracy na arenie międzynarodowej, zaangażowania w projekty zagranicznych partnerów i rozwiniecie Klastra Chemii do roli globalnego koordynatora w Europie, którego celem byłoby przede wszystkim utrzymanie wysokich standardów zarówno w dziedzinie badań, a także zastosowań w przemyśle i biznesie.  Planem organizatorów jest zaznaczenie roli Klastra, jako platformy do wymiany poglądów, transferu wiedzy, nawiązania nowych kontaktów i pośredniczenia we współpracy z innymi partnerami. Prezentacja Wrocławskiego Centrum Badań EIT + i realizowanych projektów NanoMat, BioMed a także DCMiB wywołała żywe zainteresowanie niemieckich uczestników. Z uznaniem podkreślano wysoki poziom techniczny projektów, ich nowatorskie formy organizacyjne oraz rozmach przedsięwzięcia. W czasie rozmów dyskutowano nad formami współpracy pomiędzy niemieckimi firmami i instytucjami a WCB EIT+.

Przedstawiciel WCB EIT + w czasie prezentacji projektów Spółki i walorów Dolnego Śląska, jako centrum przemysłu i wielkich inwestycji.

Innowacja, badania i rozwój są kluczowymi komunikatami związanymi z rozwojem nie tylko dla przedstawicieli świata nauki, ale także dla reprezentantów sfery finansowej i przemysłu. Każdy z nich wie, że jedynie dobra jakościowo współpraca oparta na zaufaniu, wymianie doświadczeń i wspólnych projektach, gwarantuje wzajemny zysk; nie tylko ten materialny, ale również ten w postaci budowy solidnego fundamentu dla rozwoju i przyszłości Europy.     

 

  Przemysław Hałub

Czy wiesz, że ...

Polacy nie gęsi na manganie umieją pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.

więcej informacji

 

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres