Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Solutions4GA Sp. z o. o. – nowa spółka w portfelu Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ stawia na oświetlenie lotnisk

Inteligentne lampy zasilane solarnie i sterowane radiowo to rozwiązanie podnoszące funkcjonalność wielu „mniejszych” lotnisk oraz popularyzujące latanie, dlatego też Zespół S4GA postanowił zainwestować w system oświetlenia lotnisk z segmentu GA.

Firma Solutions4GA Sp. z o. o., która została włączona do projektu Akcelerator Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, powstała w 2014 roku jako wynik dwuletnich prac rozwojowych w dziedzinie zasilanych solarnie oraz sterowanych radiowo systemów oświetlenia dróg na lotniskach.

- Infrastruktura polskich oraz europejskich lotnisk segmentu GA zrodziła w naszych głowach pomysł na stworzenie systemu oświetlenia, które umożliwiłoby nocne latanie, zwiększając przy tym bezpieczeństwo operacji lotniczych. I po prawie trzech latach prac rozwojowych nasz Zespół opracował w pełni autonomiczny i certyfikowany system oświetlenia dedykowanego dla lotnictwa ogólnego – jest zdania Łukasz Kornacki z S4GA. - System może służyć do oświetlenia pasów startowych, dróg kołowania oraz w razie potrzeby jako oświetlenie awaryjne, nawet dużych portów lotniczych.

Kluczowym elementem projektu, który spełnia już międzynarodowe wymagania ICAO (The International Civil Aviation Organization) oraz ULC (Urząd Lotnictwa Cywilnego), jest tzw. inteligentna lampa drogi startowej. Jest nie tylko wodoszczelna, odporna na działanie UV i może funkcjonować w trudnych warunkach pogodowych przez cały rok, ale przede wszystkim może być uruchamiana przez pilota radiowo lub za pomocą telefonu komórkowego bez udziału obsługi naziemnej. System oświetlenia w wersji solarnej pozwala zatem m.in. na uruchomienie oświetlenia z ziemi lub powietrza, jednocześnie obniżając koszty funkcjonowania lotniska w nocy do minimum (brak opłat za energię elektryczną oraz obsługę naziemną).

- Coraz więcej polskich biznesmenów chce latać własnymi samolotami. W Polsce przybywa prywatnych samolotów i helikopterów. Z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że pod koniec 2013 roku w prywatnych rękach w Polsce było ok. 1,2 tys. samolotów i blisko 200 śmigłowców. Jesteśmy wobec tego zdania, że za chwilę nasi rodacy będą musieli zacząć inwestować w rozwój prywatnych lotnisk czy lądowisk, a system oświetlenia opracowany przez firmę S4GA idealnie się wpisuję w ten nurt. – komentuje decyzję Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ Tomasz Gondek, Wiceprezes Zarządu.

I wszystko na to wskazuje, że tak będzie. Zespół S4GA, składający się z m.in. doświadczonych menadżerów oraz pilotów, w ciągu ostatnich miesięcy nie tylko dopracował technologię radiowej komunikacji pomiędzy lampami oraz radiowego sterowania całym systemem oświetlenia, ale również dokonał pierwszej sprzedaży swojego produktu.

- Kilka miesięcy przed planowanym w biznes planie terminem wykonaliśmy naszą pierwszą instalację systemu oświetlenia na lotnisku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Klient kupił system 34 lamp wraz z centralą sterującą radiowo systemem oświetlenia. Realizacja jest już w pełni zakończona i funkcjonuje – dodaje Dima Kucheruk reprezentujący spółkę S4GA. - Wszystkich naszych klientów serdecznie zapraszamy na stoisko A4-414 na tegorocznych targach Aero Friedrichshafen, które odbędą się 15-18 kwietnia.

Więcej informacji o spółce Solutions4GA Sp. z o. o. znajdziecie Państwo na stronie: pl.solutions4ga.com.

 

Czy wiesz, że ...

Silnik samochodu osobowego wykorzystuje ok. 30% energii zawartej w benzynie. Jedno z zadań badawczych projektu  NanoMat jest opracowanie  technologii ogniw paliwowych o wydajności ok. 80% (zamiast 100 kilometrów przejedziemy 267 km !!!).

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres