Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Śląsk się łączy w wymiarze nano - utworzyliśmy Dolnośląski Klaster Nanotechnologii

Inauguracyjne Spotkanie odbyło się w Kampusie Pracze. Dokument został podpisany przez Fundację Nanonet, która pozyskała finansowanie z funduszy województwa dolnośląskiego na realizację zadania pn. „Utworzenie Dolnośląskiego Klastra Nanotechnologii”, Wrocławskie Centrum Badań EIT+ oraz Miasto Wrocław.

- Celem powołanego klastra jest przede wszystkim wspieranie na Dolnym Śląsku rozwoju przedsiębiorczości w dziedzinie nanotechnologii opartej na współpracy sektora naukowego i gospodarczego – tłumaczy Agnieszka Piekara, koordynator Dolnośląskiego Klastra Nanotechnologii. – Utworzenie Dolnośląskiego Klastra Nanotechnologii umożliwi lepsze zidentyfikowanie potrzeb przedsiębiorców oraz jednostek naukowych i zaproponowanie im rozwiązań dla rozwoju działalności. 

Należy zaznaczyć, że dzisiejsze porozumienie to kolejny krok na drodze rozwoju po utworzeniu Śląskiego Klastra NANO, który został powołany ponad rok temu i osiągnął duży sukces. W ten sposób udało się nam połączyć Dolny i Górny Śląsk, co oznacza, że te województwa mają szansę osiągnąć wiodącą pozycję w rozwoju badań i wdrożeń przemysłowych w dziedzinie nanotechnologii.

- To element spajający dla wielu firm z regionu Dolnego i Górnego Śląska. Misją obu organizacji jest tworzenie platformy współpracy przedsiębiorców, instytucji naukowych, administracji publicznej i organizacji wsparcia biznesu na rzecz zwiększenia znaczenia nanotechnologii w kształtowaniu przyszłego wymiaru gospodarczego i innowacyjnego naszego kraju. Klastery umożliwiają przede wszystkim spójną i konstruktywną komunikację, wymianę doświadczeń oraz tworzenie projektów, które odpowiadają na potrzeby rynku. – komentuje dzisiejsze spotkanie Tomasz Gondek, Wiceprezes Zarządu Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, który jest głównym partnerem merytorycznym tego projektu. – To również bardzo znaczący krok w kierunku utworzenia Krajowego Klastra Nano, który spajałby obszar nanotechnologii w Polsce. 

Członkowie Dolnośląskiego Klastra Nanotechnologii chcą również wspólnie pozyskiwać fundusze na rozwój nowoczesnych technologii oraz badań w dziedzinie nano, a także usprawniać mechanizmy współpracy między biznesem a nauką oraz instytucjami publicznymi. 

Czy wiesz, że ...

Turritopsis nutricula (gatunek stułbiopława) posiadający zdolność całkowitego powrotu do stadium niedojrzałego płciowo po osiągnięciu dojrzałości płciowej, co potencjalnie daje mu biologiczną nieśmiertelność. Jednym z celów projektów BioMed jest opracowanie nowych leków przedłużających życie...

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres