Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Metoda diagnostyki raka tarczycy

Metoda diagnostyki raka tarczycy

Nowotwór tarczycy to jeden z najczęstszych nowotworów układu endokrynnego. Wyróżnia się kilka rodzajów nowotworów gruczołu tarczycowego. W większości są to zmiany łagodne zwane gruczolakami, rzadziej występują formy złośliwe - gruczolakoraki.

Pomimo znacznego rozwoju metod diagnostycznych oraz powszechnego występowania nowotworów tarczycy nadal istnieją ogromne trudności w odróżnieniu postaci guzów łagodnych od złośliwych. Obecnie różnicowanie nowotworów tarczycy złośliwych od łagodnych wykonywane jest głównie na preparacie pooperacyjnym, natomiast określenie ich charakteru poprzez aspiracyjną biopsję cienkoigłową w większości przypadków jest niemożliwe. Trwają zatem intensywne poszukiwania nowych technik diagnostycznych pozwalających na trafne przedoperacyjne rozpoznanie zmian nowotworowych i tym samym zmniejszenie liczby niepotrzebnych operacji usunięcia gruczołów tarczycowych.

Zespół Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ opracował sposób oraz zestaw do różnicowania zmian nowotworowych tarczycy pozwalający na odróżnienie zmian złośliwych od łagodnych. Opracowana metoda polega na immunohistochemicznym pomiarze ilości białka jako markera diagnostycznego.

Zastosowanie opisanej metody uzupełni stosowane dotychczas techniki diagnostyczne tarczycy i pozwoli na rozróżnienie zmian nowotworowych złośliwych od łagodnych.

Wynalazek objęty jest projektem: „Międzynarodowa ochrona wynalazków w obszarze biotechnologii, wspierających wzrost konkurencyjności polskich przedsiębiorstw” realizowanym w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, lata 2007-2013, Priorytet 1, Badania i rozwój nowoczesnych technologii Działanie 1.3 Wsparcie projektów B+R na rzecz przedsiębiorców realizowanych przez jednostki naukowe, Poddziałanie 1.3.2 Wsparcie ochrony własności przemysłowej tworzonej w jednostkach naukowych w wyniku prac B+R. Numer umowy: UDA-POIG.01.03.02-02-139/11-00.

Czy wiesz, że ...

Polacy nie gęsi na manganie umieją pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.

więcej informacji

 

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres