Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Projekt NanoMat - „Wykorzystanie nanotechnologii w nowoczesnych materiałach” partnerem konkursu Innovators Under 35 Europe

Innovators Under 35 Europe, międzynarodowy konkurs MIT Technology Review dla młodych innowatorów technologii, ogłosił właśnie dziesiątkę najbardziej błyskotliwych, polskich naukowców. W jury odbywającego się po raz pierwszy w naszym kraju konkursu zasiadał m.in. dr inż. Michał Nikodem - Kierownik Laboratorium Laserowych Systemów Pomiarowych we Wrocławskim Centrum Badań EIT+.

Od ponad dziesięciu lat magazyn MIT Technology Review corocznie wyróżnia młodych innowatorów i najbardziej utalentowanych przedsiębiorców z całego świata za pośrednictwem swoich nagród Innovators under 35. Światowa edycja odbywa się w Cambridge w stanie Massachusetts, USA. Celem tych nagród jest wyróżnienie innowacji, rozwój nowych technologii i twórczego zastosowania już istniejących wynalazków do rozwiązania obecnych problemów oraz sprzyjanie postępowi w stawianiu czoła globalnym wyzwaniom.

W dniu 17 czerwca br. w Warszawie została ogłoszona pierwsza generacja Innovators Under 35 Poland. Wybrano dziesięć osób, które łączą technologię, innowację i kreatywność w celu znalezienia odpowiedzi na wyzwania stojące przed dzisiejszym społeczeństwem. Przedstawią oni swoje prace 23 czerwca podczas imprezy Innovators Under 35, która odbędzie się w ramach Bitspiration Festival w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Innowatorom towarzyszyć będą na scenie najwybitniejsi eksperci ds. technologii, tacy jak Kathleen Kennedy, Prezes magazynu MIT Technology Review, Pedro Moneo, International Partner MIT Technology Review oraz Alex Barrera, Chief WOWness at Press42, Cofounder & Editor at Tech.eu.

Partnerem tegorocznego konkursu został również Projekt „Wykorzystanie nanotechnologii w nowoczesnych materiałach” - NanoMat , realizowany we Wrocławskim Centrum Badań EIT+. W jury zasiadł natomiast dr inż. Michał Nikodem Kierownik Laboratorium Laserowych Systemów Pomiarowych, który od grudnia 2012 r. tworzy w EIT+ grupę badawczą, zajmującą się nowoczesnymi metodami pomiarowymi, wykorzystującymi koherentne promieniowanie laserowe. Naukowiec był wielokrotnie wyróżniany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Fundację na rzecz Nauki Polskiej, otrzymał również dofinansowanie z Programu LIDER na projekt „Systemy laserowej detekcji siarkowodoru dla zastosowań w przemyśle wydobywczym”.

Laureaci konkursu:

• Aleksandra Orchowska, 27

Warszawa

Project Anatomia

Jej edukacyjna gra wideo, z robotem w roli głównej, uczy dzieci jak żyć z cukrzycą

 

• Kamila Staryga, 32

Skierniewice

Besense

Jej inteligentna podpaska wykrywa obecność chorób ginekologicznych w krwi menstruacyjnej i przekazuje dane do smartfona.

 

• Katarzyna Nawrotek, 30

Łódź

Politechnika Łódzka

Jej spersonalizowane, biokompatybilne implanty są w stanie regenerować i ponownie łączyć ze sobą uszkodzone nerwy.

 

• Maciej Machulak, 32

Opole

Synergetics

Jego innowacyjny protokół oddaje kontrolę nad osobistymi danymi udostępnianymi poprzez Internet z powrotem w ręce użytkownika.

 

• Marcin Piątkowski, 27

Tarnobrzeg

JAM Vehicles

Jego innowacyjny elektryczny rower może zrewolucjonizować ruch uliczny.

 

• Marcin Treder, 29

Gdańsk

UXPin

Jego oprogramowanie do współpracy (collaborative design), stworzone z naciskiem na intuicyjność użytkowania, stało się hitem Doliny Krzemowej.

 

• Michal Mikulski, 28

Gliwice

EGZOTech

Jego robot prowadzi rehabilitację dla osób cierpiących z powodu urazu lub atrofii mięśni.

 

• Olga Malinkiewicz, 33

Warszawa

Saule Technologies

Stworzyła technologię druku, która umożliwia produkcje tanich i elastycznych warstw perowskitów, które mogą zrewolucjonizować sektor energetyczny.

 

• Przemysław Kornatowski, 32

Warszawa

Politechnika Federalna w Lozannie (Szwajcaria)

Stworzył drony wyspecjalizowane do misji ratowniczych związanymi z katastrofami naturalnymi oraz innymi scenariuszami wysokiego ryzyka.

 

• Tomasz Wołkowicz, 30

Warszawa

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny

Jego test potwierdzający zakażenie wirusem Ebola jest szybszy i tańszy niż dostępne alternatywy

Zwycięzcy wszystkich 6 edycji (Hiszpania, Francja, Niemcy, Włochy, Polska i Belgia) spotkają się pod koniec roku na szczycie europejskim, obejmującym dwudniowe dyskusje skupiające się wokół doświadczeń i przedsiębiorczości z dziedziny innowacji. Innowatorzy wymienią się pomysłami, znajdą nowe rozwiązania dla wyzwań stojących przed dzisiejszą Europą i stworzą sposoby wywarcia wpływu na swój region i świat.

Dane kontaktowe:

Press_innovatorsunder35@opinno.com
www.innovatorsunder35.com/europe

 

Czy wiesz, że ...

Wirusy mają wielkość od 30-300nm, natomiast w projekcie BioMed opracowuje się terapię  poprzez modulacje aktywności katalitycznej RNA.

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres