Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Projekt dr. Grzegorza Chodaczka z EIT+ dot. badań nad nabłonkiem rozrodczym otrzymał dofinansowanie z NCN-u. Wyniki badań mogą być przełomowe

Pomimo naglącego problemu, jakim jest rozprzestrzenianie się groźnych chorób, dla których nabłonki stanowią wrota zakażenia (np. AIDS), kontrola immunologiczna nabłonka rozrodczego jest bardzo słabo przebadana. Zmienić to może projekt dr. Grzegorza Chodaczka, który przed paroma dniami otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu SONATA BIS 4.

Tkanki nabłonkowe to bardzo istotne struktury organizmu stanowiące barierę chroniącą wnętrze organizmu od świata zewnętrznego. Jednakże z uwagi na mały zasób danych na temat reakcji odpornościowo-obronnej nabłonka rozrodczego uruchamiany projekt będzie miał na celu pogłębienie wiedzy na ten temat poprzez badania wykorzystujące wizualizację funkcjonowania wybranych komórek układu immunologicznego w tkance zdrowej i zmienionej. Badania z pewnością zwiększą naszą wiedzę na temat procesów zachodzących w nabłonku rozrodczym, co jest niezbędne do opracowania nowych, skutecznych strategii terapeutycznych dla różnych schorzeń układu rozrodczego takich jak infekcje, transformacja nowotworowa czy poronienia. 

W skali świata niewiele jest grup zajmujących się i znających się na mikroskopii przyżyciowej. Dr Chodaczek od 2007 r. aktywnie działa w tej dziedzinie dzięki pracy w wiodących ośrodkach naukowych w USA. Od marca 2014 r. organizuje pracownię obrazowania przyżyciowego we Wrocławskim Centrum Badań EIT+. Zwycięski projekt skupia się na niezbadanych dotąd aspektach immunologii nabłonków i rozrodu, łącząc wiele technik eksperymentalnych. W powoływanym zespole znajdą się eksperci z dziedzin niezbędnych do realizacji tego projektu z umiejętnościami potwierdzonymi odpowiednimi publikacjami.

Projekt „Wieloparametryczna charakterystyka kontroli homeostazy nabłonka układu rozrodczego przez komórki T gamma-delta z uwzględnieniem wysokorozdzielczej mikroskopii przyżyciowej” dr. Grzegorza Chodaczka otrzymał dofinansowanie w kwocie 1 997 904 (PLN) w ramach konkursu SONATA BIS 4 – na projekty badawcze mające na celu powołanie nowego zespołu naukowego, realizowane przez osoby posiadające stopień naukowy lub tytuł naukowy, które uzyskały stopień naukowy doktora w okresie od 2 do 12 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem. Konkurs został ogłoszony przez Narodowe Centrum Nauki.

Więcej informacji na stronie: www.ncn.gov.pl.

 

Czy wiesz, że ...

Turritopsis nutricula (gatunek stułbiopława) posiadający zdolność całkowitego powrotu do stadium niedojrzałego płciowo po osiągnięciu dojrzałości płciowej, co potencjalnie daje mu biologiczną nieśmiertelność. Jednym z celów projektów BioMed jest opracowanie nowych leków przedłużających życie...

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres