Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Patent EIT+ na wzmacniacz światłowodowy

Przed kilkoma dniami Urząd Patentowy RP przyznał Wrocławskiemu Centrum Badań EIT+ czwarty już patent na wynalazek pt.: „Układ wzmacniacza światłowodowego opartego na włóknie domieszkowanym jonami erbu i iterbu o zwiększonej sprawności”.

Wzmacniacz światłowodowy powstał pod kierownictwem prof. Krzysztofa Abramskiego w ramach zadania 2.1. pn. „Lasery i wzmacniacze światłowodowe” w projekcie „NanoMat - Wykorzystanie nanotechnologii w nowoczesnych materiałach”. Realizowany przez zespół Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ oraz Politechniki Wrocławskiej projekt dotyczy budowy i optymalizacji światłowodowych wzmacniaczy i źródeł promieniowania średniej i dużej mocy do zastosowań w obszarze telekomunikacji światłowodowej, telekomunikacji w wolnej przestrzeni, czy w mikroobróbce specyficznych materiałów.

Opatentowany wynalazek jest urządzeniem wzmacniającym sygnał przekazywany przez światłowody, umożliwia lepszą wydajność w porównaniu do urządzeń obecnych na rynku oraz zwiększa redukcję szumów w przekazywanym sygnale. Wzmacniacz światłowodowy może mieć zastosowanie w branżach takich jak: telekomunikacja, systemy radarowe i systemy optyczne.

Prof. Krzysztof Abramski w dniu 26 listopada br. otrzymał z rąk Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Leny Kolarskiej-Bobińska nagrodę z wybitne osiągnięcia naukowe lub naukowo-techniczne w kategorii badań podstawowych.

 

Kierownik projektu:
prof. Krzysztof Abramski
Wynalazek: "Układ wzmacniacza światłowodowego opartego na włóknie domieszkowanym jonami erbu i iterbu o zwiększonej sprawności"
Nr zgłoszenia: P. 398 119
Zgłaszający: Wrocławskie Centrum Badań EIT+ Sp. z o.o

 

Czy wiesz, że ...

Polacy nie gęsi na manganie umieją pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.

więcej informacji

 

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres