Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Patent EIT+ na wzmacniacz światłowodowy

Przed kilkoma dniami Urząd Patentowy RP przyznał Wrocławskiemu Centrum Badań EIT+ czwarty już patent na wynalazek pt.: „Układ wzmacniacza światłowodowego opartego na włóknie domieszkowanym jonami erbu i iterbu o zwiększonej sprawności”.

Wzmacniacz światłowodowy powstał pod kierownictwem prof. Krzysztofa Abramskiego w ramach zadania 2.1. pn. „Lasery i wzmacniacze światłowodowe” w projekcie „NanoMat - Wykorzystanie nanotechnologii w nowoczesnych materiałach”. Realizowany przez zespół Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ oraz Politechniki Wrocławskiej projekt dotyczy budowy i optymalizacji światłowodowych wzmacniaczy i źródeł promieniowania średniej i dużej mocy do zastosowań w obszarze telekomunikacji światłowodowej, telekomunikacji w wolnej przestrzeni, czy w mikroobróbce specyficznych materiałów.

Opatentowany wynalazek jest urządzeniem wzmacniającym sygnał przekazywany przez światłowody, umożliwia lepszą wydajność w porównaniu do urządzeń obecnych na rynku oraz zwiększa redukcję szumów w przekazywanym sygnale. Wzmacniacz światłowodowy może mieć zastosowanie w branżach takich jak: telekomunikacja, systemy radarowe i systemy optyczne.

Prof. Krzysztof Abramski w dniu 26 listopada br. otrzymał z rąk Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Leny Kolarskiej-Bobińska nagrodę z wybitne osiągnięcia naukowe lub naukowo-techniczne w kategorii badań podstawowych.

 

Kierownik projektu:
prof. Krzysztof Abramski
Wynalazek: "Układ wzmacniacza światłowodowego opartego na włóknie domieszkowanym jonami erbu i iterbu o zwiększonej sprawności"
Nr zgłoszenia: P. 398 119
Zgłaszający: Wrocławskie Centrum Badań EIT+ Sp. z o.o

 

Czy wiesz, że ...

Turritopsis nutricula (gatunek stułbiopława) posiadający zdolność całkowitego powrotu do stadium niedojrzałego płciowo po osiągnięciu dojrzałości płciowej, co potencjalnie daje mu biologiczną nieśmiertelność. Jednym z celów projektów BioMed jest opracowanie nowych leków przedłużających życie...

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres