EIT+ || Nowe budynki i nowe technologie w Kampusie Pracze
Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

W dniu 6 listopada br. WrocÅ‚awskie Centrum Badan EIT+ zakoÅ„czyÅ‚o kolejny etap budowy laboratoriów, którym byÅ‚a modernizacja dwóch nowych budynków nr 7 i 9. Teraz bÄ™dÄ… one wyposażane w specjalistyczny sprzÄ™t. Tym samym przestrzeÅ„ dla innowacji we WrocÅ‚awiu powiÄ™kszy siÄ™ o kolejne 8 800 m2.

W dniu 6 listopada br. WrocÅ‚awskie Centrum Badan EIT+ zakoÅ„czyÅ‚o kolejny etap budowy laboratoriów, którym byÅ‚a modernizacja dwóch nowych budynków nr 7 i 9. Teraz bÄ™dÄ… one wyposażane w specjalistyczny sprzÄ™t. Tym samym przestrzeÅ„ dla innowacji we WrocÅ‚awiu powiÄ™kszy siÄ™ o kolejne 8 800 m2.
W otwarciu kolejnych budynków w Kampusie Pracze wziÄ™li udziaÅ‚ RafaÅ‚ Dutkiewicz - Prezydent WrocÅ‚awia, Adam Grehl - Wiceprezydent, prof. dr hab. Roman KoÅ‚acz - Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we WrocÅ‚awiu, prof. dr hab. Andrzej Jeżowski - Dyrektor Instytutu Niskich Temperatur i BadaÅ„ Strukturalnych PAN , prof. Jerzy Langer - Prezes ZarzÄ…du WrocÅ‚awskiego Centrum BadaÅ„ EIT+ oraz przedstawiciele firm ML System oraz Saule Technologies wspóÅ‚pracujÄ…cych z Laboratorium Elektroniki Drukowanej i Ogniw SÅ‚onecznych EIT+. 
- 12 lat temu Wiceprezydent Adam Grehl przywiózÅ‚ mnie tutaj i powiedziaÅ‚, że to jest taki Kampus, w którym coÅ› trzeba zrobić, nie od razu mieliÅ›my pomysÅ‚, ale wtedy okazaÅ‚o siÄ™, że sÄ… pieniÄ…dze z Unii Europejskiej, które umożliwiÅ‚y myÅ›lenie o uruchomieniu caÅ‚ego ogromnego przedsiÄ™wziÄ™cia. – wspominaÅ‚ podczas otwarcia RafaÅ‚ Dutkiewicz, Prezydent WrocÅ‚awia. – Ta przestrzeÅ„ byÅ‚a wspólnÄ… inwestycjÄ… caÅ‚ego wrocÅ‚awskiego Å›rodowiska akademickiego i docelowo ma sÅ‚użyć myÅ›li naukowej. Dzisiaj bÄ™dÄ…c w Kampusie Pracze czujemy siÄ™ jak w XXI wieku, ale nasze myÅ›li wybiegajÄ… tutaj już w XXII w. To miejsce ma być wulkanem kreatywnoÅ›ci i generatorem pomysÅ‚ów, które mamy sprzÄ™gać, aby prototypy staÅ‚y siÄ™ produktem.
O tym, że już siÄ™ tak dzieje, a naukowcy WrocÅ‚awskiego Centrum BadaÅ„ EIT+ pomimo tego, że w dalszym ciÄ…gu trwa budowa, nie stojÄ… w miejscu potwierdziÅ‚ prof. Jerzy Langer, który zaznaczyÅ‚, że EIT+ ma już 50 pięćdziesiÄ…t zgÅ‚oszeÅ„ patentowych i wygenerowaÅ‚o kilkanaÅ›cie spóÅ‚ek. 
- Nie ma instytucji w Polsce z tak krótkim stażem, która by tego dokonaÅ‚a, ponieważ to nie jest miejsce, 
w którym siÄ™ tylko planuje, tutaj siÄ™ dziaÅ‚a. Å»yczÄ™ sobie, aby caÅ‚e wrocÅ‚awskie Å›rodowisko akademickie 
i naukowe zaczęło pracować razem. Jeżeli ludzie zacznÄ… wspóÅ‚pracować i zacznÄ… traktować EIT+ jak swoje miejsce, to dokonamy skoku w przyszÅ‚ość, to WrocÅ‚aw stanie siÄ™ polskim Cambridge i Oxfordem – dodaÅ‚ prof. Jerzy Langer.
W czasie otwarcia zostaÅ‚y również zaprezentowane firmy oraz technologie, którymi bÄ™dÄ… zajmować siÄ™ naukowcy w Kampusie Pracze. Krótkie prezentacje wygÅ‚osili Olga Malinkiewicz z firmy Saule Technologies, która jako jedna z pierwszych firm na Å›wiecie pracuje nad komercyjnym wykorzystaniem perowskitów, poprzez stworzenie nowej generacji ogniw fotowoltaicznych oraz Dawid CycoÅ„, prezes firmy ML System zajmujÄ…cej siÄ™ wdrażaniem innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie rozwiÄ…zaÅ„ w budownictwie.
- WspóÅ‚praca EIT+ z ML System to modelowy przykÅ‚ad wspóÅ‚pracy nauki z biznesem. EIT+ przez to, że jest nowÄ… strukturÄ…, poza tradycyjnÄ… naukÄ… zwiÄ…zanÄ… z uczelniami, a także przez to, że zatrudnia kadrÄ™ z dużym doÅ›wiadczeniem we wspóÅ‚pracy z firmami komercyjnymi, przedstawia innÄ… jakość i podejÅ›cie do tematyki rzeczywistego transferu technologii ze skali badawczej w przemysÅ‚owÄ…. – komentowaÅ‚ Dawid CycoÅ„, Prezes ML System. - My jako biznes, pomimo że korzystamy na dużą skalÄ™ z dotacji unijnych przeznaczonych na badania, to tak naprawdÄ™ wydajemy również spore Å›rodki na wkÅ‚ady wÅ‚asne a także poÅ›wiÄ™camy czas 
i energiÄ™ naszych ludzi. Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby badania nie miaÅ‚y odzwierciedlenia 
w rzeczywistych przychodach przynoszÄ…cych zysk firmie. Kadra EIT+ doskonale to rozumie i realizujÄ…c prace badawcze kÅ‚adzie nacisk na efekt w postaci wdrożenia a nie koniecznie publikacje naukowe, które sÄ… charakterystyczne dla naukowców akademickich. 
Budynki, które zostaÅ‚y dzisiaj pokazane, sÄ… realizowane w ramach projektu „DolnoÅ›lÄ…skie Centrum MateriaÅ‚ów i BiomateriaÅ‚ów WrocÅ‚awskie Centrum BadaÅ„ EIT+” wspóÅ‚finansowanego przez UniÄ™ EuropejskÄ… ze Å›rodków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Do poÅ‚owy 2015 roku kosztem 610 mln zÅ‚ na terenie Kampusu ma powstać sieć ponad 40 laboratoriów i pracowni naukowo-badawczych (pomiarowych i specjalistycznych), które bÄ™dÄ… funkcjonować w przebudowanych i wyremontowanych, XIX-wiecznych budynkach Kampusu. 
W nowych budynkach - nazwanych jeszcze roboczo 7 i 9 - w części nanotechnologicznej bÄ™dÄ… siÄ™ mieÅ›cić m.in. Laboratorium Mikroskopii Elektronowej, Laboratorium MateriaÅ‚ów Polimerowych, Laboratorium Elektroniki Drukowanej i Ogniw SÅ‚onecznych, Laboratorium MateriaÅ‚ów Luminescencyjnych. Natomiast po stronie biotechnologicznej uruchomione bÄ™dÄ… laboratoria posiadajÄ…ce możliwoÅ›ci pracy 
w standardzie laboratorium GMP (ang. Good Manufacturing Practice - Dobra Praktyka Produkcyjna), który zagwarantuje, że zastosowane surowce oraz wytworzone produkty bÄ™dÄ… speÅ‚niaÅ‚y okreÅ›lone wymagania jakoÅ›ciowe. WrocÅ‚awskie Centrum BadaÅ„ EIT+ bÄ™dzie dysponować zatem w obszarze BIO nowoczesnymi pracowniami cytometrii przepÅ‚ywowej, obrazowania komórkowego (m.in. mikroskopii konfokalnej i elektronowej), histologii, analizy DNA, RNA i inżynierii biaÅ‚ek, które bÄ™dÄ… dostosowane zarówno do badaÅ„  wysokoprzepustowych (HT – High Throughput) dla zewnÄ™trznych zleceniodawców (np. firm farmaceutycznych), jak i do badaÅ„ naukowych dla indywidualnych grup badawczych. W interdyscyplinarnych laboratoriach prowadzone bÄ™dÄ… badania gÅ‚ównie w obszarze biomedycznym w zakresie szeroko pojÄ™tej biochemii i biologii komórki (w tym komórek macierzystych i nowotworowych). DostÄ™pne bÄ™dÄ… Laboratorium Inżynierii BiaÅ‚ka, Laboratorium OddziaÅ‚ywaÅ„ Molekularnych, Laboratorium Mikroskopii Elektronowej , Laboratorium Mikroskopii Konfokalnej, Laboratorium Histologii Laboratorium Mikrobiologii, Laboratorium Izotopowe, Laboratorium Cytometrii PrzepÅ‚ywowej, Laboratorium Biochemiczne, Laboratorium Hodowli Komórkowych oraz Laboratorium Analizy DNA.
.

W otwarciu kolejnych budynków w Kampusie Pracze wziÄ™li udziaÅ‚ RafaÅ‚ Dutkiewicz - Prezydent WrocÅ‚awia, Adam Grehl - Wiceprezydent, prof. dr hab. Roman KoÅ‚acz - Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we WrocÅ‚awiu, prof. dr hab. Andrzej Jeżowski - Dyrektor Instytutu Niskich Temperatur i BadaÅ„ Strukturalnych PAN, prof. Jerzy Langer - Prezes ZarzÄ…du WrocÅ‚awskiego Centrum BadaÅ„ EIT+ oraz przedstawiciele firm ML System oraz Saule Technologies wspóÅ‚pracujÄ…cych z Laboratorium Elektroniki Drukowanej i Ogniw SÅ‚onecznych EIT+. 

- 12 lat temu Wiceprezydent Adam Grehl przywiózÅ‚ mnie tutaj i powiedziaÅ‚, że to jest Kampus, w którym można coÅ› zrobić, nie mieliÅ›my tylko Å›rodków. Wtedy okazaÅ‚o siÄ™, że sÄ… pieniÄ…dze z Unii Europejskiej, które umożliwiÅ‚y myÅ›lenie o uruchomieniu caÅ‚ego ogromnego przedsiÄ™wziÄ™cia. – wspominaÅ‚ podczas otwarcia RafaÅ‚ Dutkiewicz, Prezydent WrocÅ‚awia. – Ta przestrzeÅ„ byÅ‚a wspólnÄ… inwestycjÄ… caÅ‚ego wrocÅ‚awskiego Å›rodowiska akademickiego i docelowo ma sÅ‚użyć myÅ›li naukowej. Dzisiaj bÄ™dÄ…c w Kampusie Pracze czujemy siÄ™ jak w XXI wieku, ale nasze myÅ›li wybiegajÄ… tutaj już w XXII w. To miejsce ma być wulkanem kreatywnoÅ›ci i generatorem pomysÅ‚ów, które majÄ… siÄ™ tutaj sprzÄ™gać, aby prototypy staÅ‚y siÄ™ produktem.

O tym, że już siÄ™ tak dzieje, a naukowcy WrocÅ‚awskiego Centrum BadaÅ„ EIT+ pomimo tego, że w dalszym ciÄ…gu trwa budowa, nie stojÄ… w miejscu potwierdziÅ‚ prof. Jerzy Langer, który zaznaczyÅ‚, że EIT+ ma już prawie 50 pięćdziesiÄ…t zgÅ‚oszeÅ„ patentowych i wygenerowaÅ‚o kilkanaÅ›cie spóÅ‚ek. 

- Nie ma instytucji w Polsce z tak krótkim stażem, która by tego dokonaÅ‚a, ponieważ to nie jest miejsce, w którym siÄ™ tylko planuje, tutaj siÄ™ dziaÅ‚a. Å»yczÄ™ sobie, aby caÅ‚e wrocÅ‚awskie Å›rodowisko akademickie i naukowe zaczęło pracować razem. Jeżeli ludzie zacznÄ… wspóÅ‚pracować i zacznÄ… traktować EIT+ jak swoje miejsce, to dokonamy skoku w przyszÅ‚ość, to WrocÅ‚aw stanie siÄ™ polskim Cambridge i Oxfordem – dodaÅ‚ prof. Jerzy Langer.

W czasie otwarcia zostaÅ‚y również zaprezentowane firmy oraz technologie, którymi bÄ™dÄ… zajmować siÄ™ naukowcy w Kampusie Pracze. Krótkie prezentacje wygÅ‚osili Olga Malinkiewicz z firmy Saule Technologies, która jako jedna z pierwszych firm na Å›wiecie pracuje nad komercyjnym wykorzystaniem perowskitów, poprzez stworzenie nowej generacji ogniw fotowoltaicznych oraz Dawid CycoÅ„, prezes firmy ML System zajmujÄ…cej siÄ™ wdrażaniem innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie rozwiÄ…zaÅ„ fotowoltaicznych w budownictwie.

- WspóÅ‚praca EIT+ z ML System to modelowy przykÅ‚ad wspóÅ‚pracy nauki z biznesem. EIT+ przez to, że jest nowÄ… strukturÄ…, poza tradycyjnÄ… naukÄ… zwiÄ…zanÄ… z uczelniami, a także przez to, że zatrudnia kadrÄ™ z dużym doÅ›wiadczeniem we wspóÅ‚pracy z firmami komercyjnymi, przedstawia innÄ… jakość i podejÅ›cie do tematyki rzeczywistego transferu technologii ze skali badawczej w przemysÅ‚owÄ…. – komentowaÅ‚ Dawid CycoÅ„, Prezes ML System. - My jako biznes, pomimo że korzystamy na dużą skalÄ™ z dotacji unijnych przeznaczonych na badania, to tak naprawdÄ™ wydajemy również spore Å›rodki na wkÅ‚ady wÅ‚asne a także poÅ›wiÄ™camy czas i energiÄ™ naszych ludzi. Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby badania nie miaÅ‚y odzwierciedlenia w rzeczywistych przychodach przynoszÄ…cych zysk firmie. Kadra EIT+ doskonale to rozumie i realizujÄ…c prace badawcze kÅ‚adzie nacisk na efekt w postaci wdrożenia a nie koniecznie publikacje naukowe, które sÄ… charakterystyczne dla naukowców akademickich

Budynki, które zostaÅ‚y dzisiaj pokazane, sÄ… realizowane w ramach projektu „DolnoÅ›lÄ…skie Centrum MateriaÅ‚ów i BiomateriaÅ‚ów WrocÅ‚awskie Centrum BadaÅ„ EIT+” wspóÅ‚finansowanego przez UniÄ™ EuropejskÄ… ze Å›rodków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Do poÅ‚owy 2015 roku kosztem 610 mln zÅ‚ na terenie Kampusu ma powstać sieć ponad 40 laboratoriów i pracowni naukowo-badawczych (pomiarowych i specjalistycznych), które bÄ™dÄ… funkcjonować w przebudowanych i wyremontowanych, XIX-wiecznych budynkach Kampusu. 

W nowych budynkach - nazwanych jeszcze roboczo 7 i 9 - w części nanotechnologicznej bÄ™dÄ… siÄ™ mieÅ›cić m.in. Laboratorium Mikroskopii Elektronowej, Laboratorium MateriaÅ‚ów Polimerowych, Laboratorium Elektroniki Drukowanej i Ogniw SÅ‚onecznych, Laboratorium MateriaÅ‚ów Luminescencyjnych. Natomiast po stronie biotechnologicznej uruchomione bÄ™dÄ… laboratoria posiadajÄ…ce możliwoÅ›ci pracy w standardzie laboratorium GMP (ang. Good Manufacturing Practice - Dobra Praktyka Produkcyjna), który zagwarantuje, że zastosowane surowce oraz wytworzone produkty bÄ™dÄ… speÅ‚niaÅ‚y okreÅ›lone wymagania jakoÅ›ciowe. WrocÅ‚awskie Centrum BadaÅ„ EIT+ bÄ™dzie dysponować zatem w obszarze BIO nowoczesnymi pracowniami cytometrii przepÅ‚ywowej, obrazowania komórkowego (m.in. mikroskopii konfokalnej i elektronowej), histologii, analizy DNA, RNA i inżynierii biaÅ‚ek, które bÄ™dÄ… dostosowane zarówno do badaÅ„  wysokoprzepustowych (HT – High Throughput) dla zewnÄ™trznych zleceniodawców (np. firm farmaceutycznych), jak i do badaÅ„ naukowych dla indywidualnych grup badawczych. W interdyscyplinarnych laboratoriach prowadzone bÄ™dÄ… badania gÅ‚ównie w obszarze biomedycznym w zakresie szeroko pojÄ™tej biochemii i biologii komórki (w tym komórek macierzystych i nowotworowych). DostÄ™pne bÄ™dÄ… Laboratorium Inżynierii BiaÅ‚ka, Laboratorium OddziaÅ‚ywaÅ„ Molekularnych, Laboratorium Mikroskopii Elektronowej , Laboratorium Mikroskopii Konfokalnej, Laboratorium Histologii Laboratorium Mikrobiologii, Laboratorium Izotopowe, Laboratorium Cytometrii PrzepÅ‚ywowej, Laboratorium Biochemiczne, Laboratorium Hodowli Komórkowych oraz Laboratorium Analizy DNA.

 

Czy wiesz, że ...

Biomimetyka to naÅ›ladowanie przyrody. W projekcie BioMed sÄ… opracowywane inteligentne formy leków, które rozpoznajÄ… chore komórki; dziaÅ‚anie leków jest wzorowane na zasadzie funkcjonowania wirusów, które rozpoznajÄ… a nastÄ™pnie infekujÄ… komórkÄ™.

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum badañ i rozwoju
dolnoœl¹ski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres