Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Cienie powłoki lody spinowego wykazują zaskakujące właściwości, które mogą pomóc w zastosowaniu prądu magnetycznego (ang. magnetricity), odpowiednika elektryczności wykorzystującego energię magnetyczną.

Grupa naukowców z London Centre of Nanotechnology we współpracy z badaczami z Oxfordu i Cambridge odkryła, wbrew oczekiwaniom, iż Trzecie Prawo Termodynamiki może zostać przywrócone w cienkich powłokach magnetycznego materiału nazywanego lodem spinowym.

W otaczającym nas świecie zawsze możliwe jest ochłodzenie jakiejkolwiek substancji, jednak wg naukowców istnieje limit tego, jak chłodne może być ciało, tzw. „zero absolutne”, wynoszące -273 stopnie Celsjusza. W temperaturze zera absolutnego entropia substancji (czyli miara stopnia nieuporządkowania atomów) także powinna wynosić zero. Koncepcja ta nosi nazwę Trzeciego Prawa Termodynamiki.

Najbardziej znanym wyjątkiem od tej reguły jest lód spinowy, w którym atomowe momenty magnetyczne lub „spiny”, pozostają nieuporządkowane w temperaturze zera absolutnego, co nadaje tej substancji unikalne właściwości, w szczególności tzw. „monopole magnetyczne”.

Ostatnio naukowcom udało się po raz pierwszy utworzyć cienkie powłoki lodu spinowego o grubości zaledwie kilku nanometrów. W temperaturze ok. pół stopnia powyżej zera absolutnego prawidłowa entropia lodu spinoweo zaczyna zanikać. Przy użyciu dyfrakcji promieni X na LCN naukowcy pokazali, że powłoki stają się lekko napięte na podłożu, co w efekcie powoduje zanik entropii.

Dr Laura Bovo, główna autorka dokumentu mówi: „Nasze odkrycie otwiera możliwości kontroli i manipulacji prądem magnetycznym i magnetycznymi monopolami na lodzie spinowym”, natomiast prof. Steve Bramwell dodaje: „To, że Trzecia Zasada Termodynamiki nie ma zastosowania do lodu spinowego jest bardzo interesującym zagadnieniem do rozważenia przez podstawową fizykę”.

Źródło artykułu:

http://nanonet.pl

http://www.azonano.com/news.aspx?newsID=29625

Źródło grafiki:

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:IceBlockNearJoekullsarlon.jpg

Czy wiesz, że ...

Polacy nie gęsi na manganie umieją pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.

więcej informacji

 

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres