Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Ministerstwo rozstrzygnęło konkurs na kierunki zamawiane - pierwsze pieniądze dla Uniwersytetu

Najlepszy projekt złożył Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Projekt „Zwiększenie liczby absolwentów kierunków matematyka i informatyka” otrzymał aż 111 punktów i na jego realizację UAM dostanie ponad 14 milionów złotych. Na podium, na trzecim miejscu, znalazł się także inny projekt tej samej uczelni, „Poczuj chemię do chemii – zwiększenie absolwentów kierunku Chemia”. Trójkę medalistów uzupełnił Uniwersytet Szczeciński i jego wniosek „Kierunki matematyczne mogą być atrakcyjne”.Dwóm uczelniom udało „przepchnąć” aż po trzy projekty: to Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Politechnika Rzeszowska. Natomiast najwyższe dofinansowanie na pojedynczy program, ponad 19 milionów złotych, dostała Politechnika Wrocławska.Do konkursu „Zwiększenie liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy” zgłoszono 163 projekty. Aby otrzymać ocenę pozytywną, wniosek musiał uzyskać sumę punktów minimum 60 i zdobyć co najmniej 60 proc. punktów za wypełnienie każdego kryterium merytorycznego. Warunki te spełniło 59 projektów, 101 otrzymało ocenę negatywną, a w trzech dopatrzono się błędów formalnych i skierowano do ponownej weryfikacji.Tegoroczny budżet przeznaczony na ten cel przez Ministerstwo, trzykrotnie wyższy niż w ubiegłym roku, wyniósł 200 milionów złotych. Pozwolił on na dofinansowanie dwudziestu siedmiu najlepiej ocenionych wniosków. Jednak bardzo duże zainteresowania konkursem sprawiło, że minister Barbara Kudrycka podejmie starania o zwiększenie puli pieniężnej, tak aby jeszcze w tej edycji kolejne projekty z listy mogły dostać dofinansowanie.

Ponad 7 mln złotych dla informatyków z Uniwersytetu Wrocławskiego

Instytut Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego został laureatem konkursu na kierunki zamawiane. Dzięki temu w ciągu najbliższych sześciu lat otrzyma ponad 7,2 mln zł, z czego większość trafi do studentów w postaci stypendiów.- Nie wiemy jeszcze, które punkty naszego projektu zostały ocenione lepiej, a które gorzej. W konkursie zajęliśmy trzecie miejsce, zdobywając 103 punkty – mówi prof. Leszek Pacholski, dyrektor Instytutu Informatyki UWr. – Co istotne, komisja brała pod uwagę tylko jakość wniosku, a nie renomę uczelni.Instytut otrzyma nieco ponad 7,2 mln złotych, rozłożone na lata 2009-2014. Z tej kwoty niespełna 5,2 mln trafi bezpośrednio do studentów w ramach stypendiów. 64 najlepszych studentów z każdego roku będzie otrzymywało stypendium w wysokości 1 tys. zł miesięcznie, przez dziewięć miesięcy w roku. Lista rankingowa będzie tworzona na podstawie średniej ważonej (im więcej punktów ECTS, tym więcej warta będzie ocena z przedmiotu, ponadto przedmioty obowiązkowe będą więcej warte niż dodatkowe). Studenci pierwszego roku otrzymają stypendia na podstawie listy rankingowej, sporządzonej przez Uczelnianą Komisję Rekrutacyjną.Projekt przewiduje też zorganizowanie dodatkowych zajęć wyrównawczych z matematyki dla nowoprzyjętych studentów, co ma sprawić, że większa ilość młodych ludzi ukończy studia. Jednocześnie niemal 230 tys. zł zostanie przeznaczonych na wdrażanie nowych przedmiotów.- Chcemy, żeby przez dwa semestry zajęcia prowadzili pracownicy firm z branży IT – tłumaczy prof. Pacholski. – Nasi absolwenci mają być fachowcami, bardzo dobrze przygotowanymi teoretycznie, ale również znającymi realia biznesu.To nie koniec współpracy Instytutu z biznesem. Najlepsi studenci będą mogli wziąć udział w płatnych stażach w dolnośląskich firmach IT. Pojawił się również inny, jak na polskie warunki bardzo nowatorski, projekt.- Chcemy utworzyć radę programową, złożoną wyłącznie z przedstawicieli biznesu – zapowiada prof. Pacholski. Ciało to ma w założeniu pilnować, żeby program nauczania był dopasowany do potrzeb rynku i umożliwiał absolwentom jak najszybsze wejście w pracę zawodową.Środki dla Instytutu Informatyki zostały przyznane z funduszy Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

Czy wiesz, że ...

Silnik samochodu osobowego wykorzystuje ok. 30% energii zawartej w benzynie. Jedno z zadań badawczych projektu  NanoMat jest opracowanie  technologii ogniw paliwowych o wydajności ok. 80% (zamiast 100 kilometrów przejedziemy 267 km !!!).

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres