EIT+ || Milowy krok Europy na drodze do naturalnych surowców - konsorcjum RawMatTERS
Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Milowy krok Europy na drodze do naturalnych surowców - konsorcjum RawMatTERS

W dniu 9 grudnia br. Europejski Instytut Technologiczny zdecydowaÅ‚ o wyborze nowych miejsc na mapie Europy, w których zgrupowany zostanie potencjaÅ‚ w obszarze surowców naturalnych w celu poprawienia konkurencyjnoÅ›ci, wzrostu gospodarczego i zwiÄ™kszenia atrakcyjnoÅ›ci tego sektora.

BezpieczeÅ„stwo surowcowe Europy jest jednym z najważniejszych priorytetów na listach Unii Europejskiej. DostÄ™p do surowców mineralnych i ich cenowa przystÄ™pność sÄ… decydujÄ…ce dla prawidÅ‚owego funkcjonowania gospodarki Unii Europejskiej i utrzymania pozycji konkurencyjnej zakÅ‚adajÄ…cej wzrost gospodarczy i zwiÄ™kszenie zatrudnienia.

W tym celu Europejski Instytut Technologiczy (EIT) ogÅ‚osiÅ‚ konkurs na nowÄ… WspólnotÄ™ Wiedzy i Innowacji (WWI), w obszarze surowców naturalnych. ZwyciÄ™skim konsorcjum jest ogólnoeuropejskie konsorcjum "RawMatTERS” Tackling European Resources Sustainably (TERS), które utworzyÅ‚o ponad 100 partnerów z 22 krajów Unii Europejskiej, reprezentujÄ…cych kluczowe uniwersytety techniczne (AGH, Université de Bordeaux, Technische Universität Bergakademie Freiberg, Trinity College Dublin), instytuty naukowo-badawcze (Tecnalia, Fraunhofer, TNO, ENEA, WrocÅ‚awskie Centrum BadaÅ„ EIT+) oraz strategiczne przedsiÄ™biorstwa (KGHM, BASF, Sandvik, Umicore, Outotec).

Koordynator wybranego konsorcjum, prof. Jens Gutzmer z Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf w Niemczech, podkreÅ›liÅ‚, że jest to wyjÄ…tkowa okazja dla europejskiego sektora surowców. – „Jestem przekonany, że wszyscy Partnerzy bÄ™dÄ… przyczyniać siÄ™ do rozwoju innowacji i doskonaÅ‚oÅ›ci w caÅ‚ej Europie.”

PolskÄ™ reprezentuje 10 instytucji m.in. KGHM Polska Miedź S.A., które odegraÅ‚o bardzo ważnÄ… rolÄ™ w osiÄ…gniÄ™ciu silnej pozycji polskiego konsorcjum, KGHM Zanam, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika WrocÅ‚awska, Instytut Metali Nieżelaznych w Gliwicach oraz WrocÅ‚awskie Centrum BadaÅ„ EIT+, które peÅ‚niÅ‚o rolÄ™ koordynatora krajowego, a w chwili obecnej bÄ™dzie organizowaÅ‚o jednÄ… z 6 podstawowych struktur KIC – tzw. Eastern Co-location Centre, czyli WÄ™zeÅ‚ Wiedzy obejmujÄ…cy swym zasiÄ™giem obszar wschodniej i poÅ‚udniowej Europy. KIC bÄ™dzie miaÅ‚ swojÄ… gównÄ… centralÄ™ w Berlinie, a kolokacje we WrocÅ‚awiu (PL), Espoo (FI), Leuven (BE), Lulea (SE), Metz (FR) i Rzymie (IT).

„To wielka wygrana dla Polski. Prace nad tym przedsiÄ™wziÄ™ciem trwaÅ‚y aż 2 lata. Surowce od lat budowaÅ‚y naszÄ… siÅ‚Ä™ gospodarczÄ…. Dzisiaj ich pozyskiwanie i przetwórstwo może stać siÄ™ źródÅ‚em zamożnoÅ›ci kraju. BÄ™dzie to jednak możliwe tylko, gdy zainwestujemy zarówno w nowatorskie technologie budujÄ…ce przewagÄ™ konkurencyjnÄ… i w kadry dla tego sektora. BÄ™dzie to Å‚atwiejsze przy wspóÅ‚pracy z najlepszymi w Europie. I po to jest EIT. A dziÄ™ki tej wspaniaÅ‚ej wygranej mamy nie tylko szansÄ™, ale wrÄ™cz gwarancjÄ™, że tak siÄ™ stanie. ZaÅ› lokalizacja wschodniego wÄ™zÅ‚a wspólnoty we WrocÅ‚awiu, co byÅ‚o wspólnÄ… decyzjÄ… partnerów z Polski, Austrii i Niemiec, jest kolejnym sygnaÅ‚em docenienia kreatywnej i integrujÄ…cej roli WrocÅ‚awia - regionalnego lidera innowacyjnego myÅ›lenia - w budowaniu nowej Europy opartej na wiedzy.” – mówi profesor Jerzy Langer, prezes WrocÅ‚awskiego Centrum BadaÅ„ EIT+.

Strategia Europejskiego Instytutu Technologicznego na lata 2014-2020 zakÅ‚ada ok. 2,7 mld euro w budżecie Horyzont 2020 w kwocie prawie 80 mld EUR na konsolidacjÄ™ i dalszy rozwój Wspólnot Wiedzy i Innowacji (m.in. Climate-KIC, EIT ICT Labs, KIC InnoEnergy). Oczekuje siÄ™, że nowa Wspólnota Wiedzy i Innowacji "RawMatTERS" zintegruje i wzmocni potencjaÅ‚ innowacyjnoÅ›ci w sektorze surowców poprzez wprowadzenie nowych rozwiÄ…zaÅ„, produktów i usÅ‚ug na rzecz zrównoważonego poszukiwania, wydobywania, przetwarzania i recyklingu zasobów naturalnych. RolÄ… wszystkich partnerów bÄ™dzie również dostarczanie technologii i usÅ‚ug dostosowanych do zmieniajÄ…cych siÄ™ potrzeb spoÅ‚ecznych, ważnym elementem jest edukacja oraz rozwój przedsiÄ™biorczoÅ›ci, tworzenie nowych miejsc pracy i aktywne podejmowanie wyzwaÅ„ zwiÄ…zanych z niedoborem surowców w Europie. Ich niedostatkiem jest zagrożona caÅ‚a Unia Europejska. Ponad 50% najwiÄ™kszych zÅ‚óż kopalin wystÄ™puje w paÅ„stwach o PKB nie przekraczajÄ…cym 10 USD/dzieÅ„ zatem perturbacje polityczne i ekonomiczne tych krajów zwiÄ…zane z nadmiernÄ… inflacjÄ…, zamachami stanu, wojnami domowymi silnie wpÅ‚ywajÄ… na możliwość realizacji dostaw surowców. Ceny surowców nieenergetycznych w I dekadzie XXI wieku ulegÅ‚y potrojeniu, co spowodowane jest m.in. gwaÅ‚townym wzrostem gospodarek wschodzÄ…cych, gÅ‚ównie Chin. Ponadto wzrost wymagaÅ„ Å›rodowiskowych może wstrzymać wiele inwestycji górniczych, a tym samym zakÅ‚ócić pÅ‚ynność dostaw wielu niezbÄ™dnych surowców, które majÄ… ogromny wpÅ‚yw na dziaÅ‚anie przemysÅ‚u i produkcji póÅ‚produktów czy produktów. Konsekwentne realizowanie wspólnej strategii surowcowej bÄ™dzie miaÅ‚o ogromne znaczenie dla caÅ‚ej Europy.

Utworzenie nowej Wspólnoty Wiedzy i Innowacji i wÅ‚Ä…czenie do tego przedsiÄ™wziÄ™cia polskich przedstawicieli ma strategiczne znaczenie również dla Polski. DostÄ™p do surowców mineralnych oraz możliwość ich wykorzystania obecnie i w przyszÅ‚oÅ›ci jest podstawowym warunkiem bezpieczeÅ„stwa gospodarczego naszego kraju i jego zrównoważonego rozwoju. Deficytowe dla gospodarki krajowej sÄ… m.in. surowce metaliczne dla nowoczesnych technologii. Już teraz rozwój energetyki odnawialnej (wiatrowej, fotowoltaiki) jest limitowany przez dostÄ™p do surowców krytycznych. Utworzenie jednego z WÄ™zÅ‚ów Wiedzy (Eastern Co-location Centre) w Polsce, na Dolnym ÅšlÄ…sku, pozwoli na Å›cisÅ‚Ä… integracjÄ™ makroregionu, w którym Å›rodowiska naukowe wraz z partnerami przemysÅ‚owymi rozwijać bÄ™dÄ… specjalizacje technologiczne wykorzystujÄ…ce istniejÄ…cy potencjaÅ‚. DziaÅ‚ania w Polsce bÄ™dÄ… nastawione na szerokie wsparcie caÅ‚ego sektora surowcowego.

Czy wiesz, że ...

Wirusy majÄ… wielkość od 30-300nm, natomiast w projekcie BioMed opracowuje siÄ™ terapiÄ™  poprzez modulacje aktywnoÅ›ci katalitycznej RNA.

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum badañ i rozwoju
dolnoœl¹ski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres