Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Liposomowy nośnik leku przeciwnowotworowego

Liposomowy nośnik leku przeciwnowotworowego

Liposomy to mikroskopijne, kuliste struktury zbudowane z podwójnej warstwy lipidowej. Przyjmują formę jednowarstwowych lub wielowarstwowych pęcherzyków, w których można zamykać różne substancje chemiczne. Liposomy znajdują zastosowanie w przemyśle kosmetycznym i medycynie jako nośniki związków aktywnych, w tym leków przeciwnowotworowych.

Zastosowanie takiej formy leku przynosi wiele korzyści. Pozwala na dystrybucję zarówno związków hydrofilowych oraz hydrofobowych, ukierunkowuje dostarczanie farmaceutyków do miejsc docelowych, zmniejsza ich toksyczność oraz chroni przed szybką biodegradacją a poprzez długie i stopniowe uwalnianie leku wydłuża jego czas działania.

Pomimo wielu znanych metod otrzymywania liposomów w dalszym ciągu prowadzi się intensywne badania nad opracowaniem technik pozwalających na zamknięcie jak największej ilość leku w jak najmniejszej objętości liposomu, uzyskując jednocześnie nietoksyczne preparaty o wysokiej trwałości.

Zespół Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ opracował liposomowy preparat zawierający antynowotworową substancję czynną oraz sposób jego wytwarzania. Wynaleziona metoda pozwala na wysokowydajne zamykanie leku i otrzymywanie stabilnego preparatu liposomowego, który może znaleźć zastosowanie w terapii przeciwnowotworowej.

Wynalazek objęty jest projektem: „Międzynarodowa ochrona wynalazków w obszarze biotechnologii, wspierających wzrost konkurencyjności polskich przedsiębiorstw” realizowanym w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, lata 2007-2013, Priorytet 1, Badania i rozwój nowoczesnych technologii Działanie 1.3 Wsparcie projektów B+R na rzecz przedsiębiorców realizowanych przez jednostki naukowe, Poddziałanie 1.3.2 Wsparcie ochrony własności przemysłowej tworzonej w jednostkach naukowych w wyniku prac B+R. Numer umowy: UDA-POIG.01.03.02-02-139/11-00.

Czy wiesz, że ...

Biomimetyka to naśladowanie przyrody. W projekcie BioMed są opracowywane inteligentne formy leków, które rozpoznają chore komórki; działanie leków jest wzorowane na zasadzie funkcjonowania wirusów, które rozpoznają a następnie infekują komórkę.

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres