Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Konferencja InnoVasc - Biobankowanie na terenie Polski i Europy

Czym są biobanki i jak funkcjonują? Jakie jest ich znaczenie dla przyspieszonego rozwoju medycyny? Jakie aspekty natury prawnej i etycznej wiążą się z rozwojem biobanków? To tylko kilka z bardzo ciekawych i istotnych zagadnień, o których rozmawiano podczas piątkowej konferencji „InnoVasc” (12.12.2014) zorganizowanej przez WroVasc – Zintegrowane Centrum Medycyny Sercowo-Naczyniowej.

Wrocławskie Centrum Badań EIT+, które rozwija własny biobank w ramach jednego z projektów badawczych o nazwie BioMed, reprezentował szef zespołu dr Łukasz Kozera, opisując temat biobankowania na terenie Polski i Europy. Nasi pracownicy poprowadzili również zajęcia warsztatowe dotyczące chociażby laboratoryjnych aspektów biobankowania, które poprowadziła Karolina Sutyła-Palińska z biobanku EIT+. Przypomnijmy, że Biobank Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ zbiera m.in. próbki krwi od społecznych dawców z Dolnego Śląska, które po starannym zakodowaniu - uniemożliwiającym identyfikację osoby z wynikami badań, posłużą naukowcom do prowadzenia badań nad nowymi – lepszymi lekami dla pacjentów dotkniętych schorzeniami naczyniowo-sercowymi i reumatoidalnymi.

Ponadto podczas dzisiejszej konferencji omówiono kwestie zarządzania projektami i podejścia projektowego w prowadzeniu projektów badawczych i uzyskiwania na nie środków. A w ostatnim panelu prelegenci skupili się na nowych algorytmach postępowania w medycynie.

Dodajmy jeszcze, że konferencja odbyła się w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

 

Czy wiesz, że ...

Polacy nie gęsi na manganie umieją pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.

więcej informacji

 

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres