Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

II miejsce Wrocławia w rankingu „Rzeczpospolitej”. Również dzięki EIT+

W dniu wczorajszym (15 lipca 2014) „Rzeczpospolita” opublikowała ranking najlepszych samorządów. Wrocław zajął w nim druga lokatę.

Ranking Samorządów, to inicjatywa „Rzeczpospolitej” prowadzona już od 10 lat. Sporządzany jest przez Kapitułę, której przewodniczy prof. Jerzy Buzek. Jak podkreślają Autorzy zestawienia, zasady oceniania są modyfikowane i dostosowywane do zmieniających się okoliczności. Liczą się m.in. właściwe inwestycje, dobre zarządzanie finansowe, współpraca z organizacjami pozarządowymi, wyniki testów szóstoklasistów i gimnazjalistów, stopa bezrobocia, liczba nowych podmiotów gospodarczych, wspieranie rozwoju przedsiębiorczości.

Na tle 564 samorządów, które zakwalifikowały się pod ocenę kapituły, Wrocław zdobył II miejsce w kategorii miast na prawach powiatu. Ustąpił tylko Gdańskowi, a tak wysoką pozycję uzyskał m.in. dzięki likwidacji nadmiernego zadłużenia.

Twórcy rankingu w artykule, który mu towarzyszy określają Wrocław jako „stolicę inwestycji, badań i innowacyjności”. To zaszczytne miano pozyskano nie tylko dzięki licznym inwestycjom w naszym mieście, jakich dokonały m.in. Bosch, LG, Toyota czy Volvo, czy zdobyciu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016, ale przede wszystkim dzięki unikalnej koncepcji „trójkąta wiedzy”. Został on określony przez ”Rzeczpospolitą” jako bezprecedensowy model współpracy, stymulującej rozwój miasta. „Trójkąt wiedzy” tworzą: Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Wrocławskie Centrum Akademickie i Wrocławskie Centrum Badań EIT+. Poprzez pozyskanie funduszy europejskich na projekty badawcze i infrastrukturalne, Wrocławskie Centrum Badań EIT+ określane jest jako miejsce zbierające potencjał naukowo-badawczy wrocławskich uczelni oraz pomagające pozostałym instytucjom w komercjalizacji wyników badań i transferze technologii z laboratorium do przemysłu.

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ według autorów zestawienia stanowi doskonały dowód rozwoju Wrocławia. Zaznaczają, ze łączna wartość projektów– 200 mln euro – pozwala na prowadzenie prac badawczych, a przede wszystkim na budowę laboratoriów, będących największą inwestycją w infrastrukturę naukową w Polsce. Kampus Pracze, siedziba Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, gdzie powstają laboratoria i już prowadzone są prace badawcze nad nowymi technologiami w obszarach nano- i biotechnologicznych, stanie się miejscem współpracy nauki i innowacyjnego biznesu oraz przestrzenią do realizacji strategicznych programów badawczych. Koncept „trójkąta wiedzy” i kooperacja trzech tworzących go instytucji, znacząco przyczynia się do wzrostu gospodarczego Wrocławia, a także był jednym z elementów zdobycia wyróżnienia.

Jesteśmy bardzo dumni, że nasza kilkuletnia praca koncepcyjna i realizacyjna zaczyna przynosić i takie ważne owoce dla naszego miasta jak istotny wkład do rankingu. To kolejny znaczący sygnał zewnętrzny po publikacji entuzjastycznego artykułu o Wrocławiu w niezwykle prestiżowym tygodniku The Economist (http://www.economist.com/topics/poland). A my już niedługo będziemy uruchamiali kolejne zaawansowane laboratoria technologiczne w kończonych budynkach Kampusu Pracze.

Czy wiesz, że ...

Turritopsis nutricula (gatunek stułbiopława) posiadający zdolność całkowitego powrotu do stadium niedojrzałego płciowo po osiągnięciu dojrzałości płciowej, co potencjalnie daje mu biologiczną nieśmiertelność. Jednym z celów projektów BioMed jest opracowanie nowych leków przedłużających życie...

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres