Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Europejska infrastruktura badawcza dla innowacji – relacja z konferencji

Inicjatywa Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem podmiotów zajmujących się budowaniem innowacyjnej gospodarki. Prelegentami i uczestnikami konferencji byli przedstawiciele Komisji Europejskiej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Krajowego Punktu Kontaktowego, inicjatywy Jaspers oraz reprezentanci ośrodków badawczych z Polski i Europy. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Pani Prof. Barbara Kudrycka oraz Prezydent Miasta Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Konferencja okazała się dobrym wypełnieniem braku forum wymiany myśli o organizacji czy finansowaniu badań, a także współpracy między ośrodkami badawczymi w Polsce. - Ma to szczególne znaczenie w przededniu perspektywy napływu do naszego kraju dużej ilości środków europejskich na badania i rozwój infrastruktury badawczej - przekonuje prof. Mirosław Miller, prezes Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

Z kolei potrzebę korzystania z doświadczeń sprawdzonych w Europie podkreśla Kazimierz Murzyn, dyrektor zarządzający LifeScience Klaster z Krakowa: - Dla mnie najbardziej interesująca była prezentacja doświadczeń z innych krajów. Tego typu spotkania rodzą nowe idee i pomysły.

Ważną częścią konferencji była prezentacja i dyskusja nad potencjałem badawczym polskich ośrodków, w szczególności tych, które pracują nad projektami budowy nowych centrów naukowo-badawczych finansowanych ze środków strukturalnych. Prof. Miller przekonuje, że kluczowe znacznie ma tutaj zarówno określenie specjalizacji centrów naukowych w Polsce, jak i umiejętne organizowanie współpracy między nimi. - To może być szansa na rozwój ciekawych i ważnych dla rozwoju innowacyjnej gospodarki badań o charakterze ponadregionalnym. Specjalista w danej dziedzinie z określonego ośrodka nie musi być ograniczony pracą jedynie w tym jednym mieście - tłumaczy prezes WCB EIT+. Do tego głosu przyłącza się Kazimierz Murzyn: - Specjalizacja ośrodków badawczych wręcz wymusza współpracę. Najważniejsze jest tu wspólne, mądre wykorzystywanie środków europejskich. Musimy wiedzieć jak robić to razem, żeby więcej skorzystać. To kwestia odpowiedniej koordynacji.

Organizatorzy już zapowiadają organizację kolejnych konferencji o podobnej tematyce. - Okazało się, że w trakcie planowania konferencji poza polskimi ośrodkami badawczymi zainteresowanie spotkaniem wyraziły ośrodki i instytucje z innych krajów Europy. Dlatego właśnie chcemy organizować podobne konferencje w przyszłości - zapewnia prof. Miller. - Sens takich inicjatyw najlepiej potwierdza duża liczba uczestników. Tak właśnie jest w tym przypadku - dodaje Kazimierz Murzyn.

 

Czy wiesz, że ...

Wirusy mają wielkość od 30-300nm, natomiast w projekcie BioMed opracowuje się terapię  poprzez modulacje aktywności katalitycznej RNA.

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres