Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

European Innovation Council – propozycja utworzenia nowego program dla badań i innowacji w Europie

W dniach 22-23 czerwca br. trwa w Brukseli konferencja „A New start for Europe - Opening up to an Era of Innovation”. Podczas wczorajszego dnia Carlos Moedas, Komisarz ds. Badań, Nauki i Innowacji zaprezentował nowe spojrzenie na europejską politykę badań i innowacji, która zakłada m.in. utworzenie European Innovation Council - Europejskiej Rady ds. Innowacji. Nowa polityka może mieć gigantyczny wpływ na rozwój systemu finansowania i wspierania innowacji w Unii Europejskiej w ramach programu ramowego „Horyzont 2020”

Program ramowy pn. „Horyzont 2020" to największy w historii program finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej. Jego budżet to ponad 77 mld EUR. Kluczowym zadaniem Programu jest stworzenie spójnego systemu finansowania innowacji: od koncepcji naukowej, poprzez etap badań, aż po wdrożenie nowych rozwiązań, produktów czy technologii. Pomimo tak ogromnych środków finansowych Europa w dalszym ciągu pozostaje na trzecim miejscu za Ameryką oraz Azją. 

- Europa posiada bardzo dużo mocnych stron. Jesteśmy otwarci, dywersyfikujemy swój potencjał, tworzymy wielkie i ważne instytucje. Z programu „Horyzont 2020” finansujemy badania na niespotykaną dotąd skalę. Niemniej jednak stoją przed nami kolejne wyzwania i zmiany -  podkreślał Carlos Moedas w czasie wczorajszego wystąpienia. - Horyzont 2020 zrobił ogromny krok dla rozwoju technologii. Jestem bardzo dumny z tego. Ale widzę też, że Europa nie ma jeszcze programu, który wspierałby światowej klasy innowacje, tak jak Europejska Rada ds. Badań wspiera twórcze i nowatorskie pomysły badawcze we wszystkich dziedzinach wiedzy. Dlatego też powinniśmy spojrzeć na najlepsze międzynarodowe praktyki i zaprojektować nową Europejską Radę ds. Innowacji (European Innovation Council).

Postulat i koncepcję utworzenia European Innovation Council (EIC)  zgłosił cztery lata temu prof. Jerzy Langer, prezes Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ i przewodniczący grupy doradczej Advisory Board „Future and Emerging Technologies (FET)”, którego zadaniem jest finansowanie wspólnych badań w celu poszukiwania nowych możliwości rozwoju technologicznego. Jest to drugi co wielkości po European Research Council (ERC) program finansowania badań przyszłościowych. Przeznaczono na ten cel ponad 3 mld EUR. 

 - Jestem bardzo szczęśliwy, że decyzja o utworzeniu European Innovation Council padła z ust osoby, która ma szansę na zrealizowanie tej propozycji. Utworzenie bliźniaka ERC skupiającego się na wizjonerskich technologiach pozwoli Europie na przekucie twórczych i nowatorskich pomysłów badawczych w konkretne rozwiązania oraz na rozwój przedsiębiorczości - wyjaśnia prof. Jerzy Langer. To będzie dopełnienie fundamentalnej roli Komisji Europejskiej w wspieraniu najbardziej ambitnych i nowatorskich pomysłów technologicznych, zwłaszcza proponowanych przez wizjonerskie start-upy i młodych badaczy oraz innowatorów, podobnie jak to się stało z badaniami podstawowymi dzięki ERC. ERC ma dać Europie Noble, a miejmy nadzieję, że EIC - Gatesów. A dla mnie osobiście to ogromna radość i satysfakcja, że po kilku latach stukania do różnych drzwi europejskich i przekonywania decydentów, mój pomysł może się ziścić. Jeśli tak się stanie, to będzie osiągnięcie życia dla dobra nauki i młodych talentów

Zalążkiem European Innovation Council może i powinien stać się program "Future and Emerging Technologies" (FET) w ramach „Horyzontu 2020”. FET finansuje interdyscyplinarne projekty, które łącząc potencjał z różnych dziedzin nauki (fizyka, informatyka, biologia, nauka o środowisku, nauki społeczne, humanistyczne, etc.) oraz różnych dyscyplin zaawansowanej inżynierii, mają przynieść nowe rozwiązania technologiczne możliwe do jak najszybszej komercjalizacji. FET stanowi zatem naturalne uzupełnienie dla grantów w zakresie badań podstawowych Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC).

- Stworzenie European Innovation Council będzie wymagało czasu, zapewne nie powstanie z dnia na dzień, niemniej jednak jako przewodniczący grupy doradczej FET (FETAB) zaproponuję już na początku lipca pierwszy schemat tego programu. Pracujemy nad nim od ponad roku – zapewnia prof. Langer. – Decydującymi czynnikami wszystkich decyzji powinny być przede wszystkim wizja, doskonałość, mądrość i – tak jak zaznaczył wczoraj Komisarz ds. Badań, Nauki i Innowacji Carlos Moedas – otwartość na innowacje.Zatem „Let's start with Open Innovation!”.

zaprezentował nowe spojrzenie na europejską politykę badań i innowacji, która zakłada m.in. utworzenie European Innovation Council - Europejskiej Rady ds. Innowacji. Nowa polityka może mieć gigantyczny wpływ na rozwój systemu finansowania i wspierania innowacji w Unii Europejskiej w ramach programu ramowego „Horyzont 2020”. 
 
Program ramowy pn. „Horyzont 2020" to największy w historii program finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej. Jego budżet to ponad 77 mld EUR. Kluczowym zadaniem Programu jest stworzenie spójnego systemu finansowania innowacji: od koncepcji naukowej, poprzez etap badań, aż po wdrożenie nowych rozwiązań, produktów czy technologii. Pomimo tak ogromnych środków finansowych Europa w dalszym ciągu pozostaje na trzecim miejscu za Ameryką oraz Azją. 
 
-  Europa posiada bardzo dużo mocnych stron. Jesteśmy otwarci, dywersyfikujemy swój potencjał, tworzymy wielkie i ważne instytucje. Z programu „Horyzont 2020” finansujemy badania na niespotykaną dotąd skalę. Niemniej jednak stoją przed nami kolejne wyzwania i zmiany -  podkreślał Carlos Moedas w czasie wczorajszego wystąpienia. - Horyzont 2020 zrobił ogromny krok dla rozwoju technologii. Jestem bardzo dumny z tego. Ale widzę też, że Europa nie ma jeszcze programu, który wspierałby światowej klasy innowacje, tak jak Europejska Rada ds. Badań wspiera twórcze i nowatorskie pomysły badawcze we wszystkich dziedzinach wiedzy. Dlatego też powinniśmy spojrzeć na najlepsze międzynarodowe praktyki i zaprojektować nową Europejską Radę ds. Innowacji (European Innovation Council).
 
Postulat i koncepcję utworzenia European Innovation Council (EIC)  zgłosił cztery lata temu prof. Jerzy Langer, prezes Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ i współprzewodniczący grupy doradczej Advisory Board „Future and Emerging Technologies (FET)”, którego zadaniem jest finansowanie wspólnych badań w celu poszukiwania nowych możliwości rozwoju technologicznego. Jest to drugi co wielkości po European Research Council (ERC) program finansowania badań przyszłościowych. Przeznaczono na ten cel ponad 3 mld EUR. 
 
 - Jestem bardzo szczęśliwy, że decyzja o utworzeniu European Innovation Council padła z ust osoby, która ma szansę na jej zrealizowanie tej propozycji. Utworzenie bliźniaka ERC skupiającego się na wizjonerskich technologiach pozwoli Europie na przekucie twórczych i nowatorskich pomysłów badawczych w konkretne rozwiązania oraz rozwój przedsiębiorczości - wyjaśnia prof. Jerzy Langer. To będzie dopełnienie fundamentalnej roli Komisji Europejskiej w wspieraniu najbardziej ambitnych i nowatorskich pomysłów technologicznych, zwłaszcza proponowanych przez wizjonerskie start-upy i młodych badaczy i innowatorów, podobnie jak to się stało z badaniami podstawowymi dzięki ERC. ERC ma dać Europie Noble, a miejmy nadzieję, ze EIC - Gatesów. A dla mnie osobiście to ogromna radość i satysfakcja, że po kilku latach stukania do różnych drzwi europejskich i przekonywania decydentów, mój pomysł może się ziścić. Jeśli tak się stanie, to będzie osiągnięcie życia dla dobra nauki i młodych talentów. 
 
Zalążkiem European Innovation Council może i powinien stać się program "Future and Emerging Technologies" (FET) w ramach „Horyzontu 2020”. FET finansuje interdyscyplinarne projekty, które łącząc potencjał z różnych dziedzin nauki (fizyka, informatyka, biologia, nauka o środowisku, nauki społeczne, humanistyczne, etc.) oraz różnych dyscyplin zaawansowanej inżynierii, mają przynieść nnowe rozwiązania technologiczne możeliwe do jak naszybszej komercjalizacji.  FET stanowi zatem naturalne uzupełnienie dla grantów w zakresie badań podstawowych Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC).
 
- Stworzenie European Innovation Council będzie wymagało czasu, zapewne nie powstanie z dnia na dzień, niemniej jednak jako przewodniczący grupy doradczej FET  (FETAB) zaproponuję już na początku lipca pierwszy schemat tego programu. Pracujemy nad nim od ponad roku – zapewnia prof. Langer. – Decydującymi czynnikami wszystkich decyzji powinny być przede wszystkim wizja, doskonałość, mądrość i – tak jak zaznaczył wczoraj Komisarz ds. Badań, Nauki i Innowacji Carlos Moedas – otwartość na innowacje.  Zatem „Let's start with Open Innovation!”. 

Więcej informacji na temat konferencji „Opening up to an Era of Innovation”. 

Przemówienie Komisarza ds. Badań, Nauki i Innowacji Carlosa Moedas

 

Czy wiesz, że ...

Biomimetyka to naśladowanie przyrody. W projekcie BioMed są opracowywane inteligentne formy leków, które rozpoznają chore komórki; działanie leków jest wzorowane na zasadzie funkcjonowania wirusów, które rozpoznają a następnie infekują komórkę.

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres