Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

European Innovation Council – propozycja utworzenia nowego program dla badań i innowacji w Europie

W dniach 22-23 czerwca br. trwa w Brukseli konferencja „A New start for Europe - Opening up to an Era of Innovation”. Podczas wczorajszego dnia Carlos Moedas, Komisarz ds. Badań, Nauki i Innowacji zaprezentował nowe spojrzenie na europejską politykę badań i innowacji, która zakłada m.in. utworzenie European Innovation Council - Europejskiej Rady ds. Innowacji. Nowa polityka może mieć gigantyczny wpływ na rozwój systemu finansowania i wspierania innowacji w Unii Europejskiej w ramach programu ramowego „Horyzont 2020”

Program ramowy pn. „Horyzont 2020" to największy w historii program finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej. Jego budżet to ponad 77 mld EUR. Kluczowym zadaniem Programu jest stworzenie spójnego systemu finansowania innowacji: od koncepcji naukowej, poprzez etap badań, aż po wdrożenie nowych rozwiązań, produktów czy technologii. Pomimo tak ogromnych środków finansowych Europa w dalszym ciągu pozostaje na trzecim miejscu za Ameryką oraz Azją. 

- Europa posiada bardzo dużo mocnych stron. Jesteśmy otwarci, dywersyfikujemy swój potencjał, tworzymy wielkie i ważne instytucje. Z programu „Horyzont 2020” finansujemy badania na niespotykaną dotąd skalę. Niemniej jednak stoją przed nami kolejne wyzwania i zmiany -  podkreślał Carlos Moedas w czasie wczorajszego wystąpienia. - Horyzont 2020 zrobił ogromny krok dla rozwoju technologii. Jestem bardzo dumny z tego. Ale widzę też, że Europa nie ma jeszcze programu, który wspierałby światowej klasy innowacje, tak jak Europejska Rada ds. Badań wspiera twórcze i nowatorskie pomysły badawcze we wszystkich dziedzinach wiedzy. Dlatego też powinniśmy spojrzeć na najlepsze międzynarodowe praktyki i zaprojektować nową Europejską Radę ds. Innowacji (European Innovation Council).

Postulat i koncepcję utworzenia European Innovation Council (EIC)  zgłosił cztery lata temu prof. Jerzy Langer, prezes Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ i przewodniczący grupy doradczej Advisory Board „Future and Emerging Technologies (FET)”, którego zadaniem jest finansowanie wspólnych badań w celu poszukiwania nowych możliwości rozwoju technologicznego. Jest to drugi co wielkości po European Research Council (ERC) program finansowania badań przyszłościowych. Przeznaczono na ten cel ponad 3 mld EUR. 

 - Jestem bardzo szczęśliwy, że decyzja o utworzeniu European Innovation Council padła z ust osoby, która ma szansę na zrealizowanie tej propozycji. Utworzenie bliźniaka ERC skupiającego się na wizjonerskich technologiach pozwoli Europie na przekucie twórczych i nowatorskich pomysłów badawczych w konkretne rozwiązania oraz na rozwój przedsiębiorczości - wyjaśnia prof. Jerzy Langer. To będzie dopełnienie fundamentalnej roli Komisji Europejskiej w wspieraniu najbardziej ambitnych i nowatorskich pomysłów technologicznych, zwłaszcza proponowanych przez wizjonerskie start-upy i młodych badaczy oraz innowatorów, podobnie jak to się stało z badaniami podstawowymi dzięki ERC. ERC ma dać Europie Noble, a miejmy nadzieję, że EIC - Gatesów. A dla mnie osobiście to ogromna radość i satysfakcja, że po kilku latach stukania do różnych drzwi europejskich i przekonywania decydentów, mój pomysł może się ziścić. Jeśli tak się stanie, to będzie osiągnięcie życia dla dobra nauki i młodych talentów

Zalążkiem European Innovation Council może i powinien stać się program "Future and Emerging Technologies" (FET) w ramach „Horyzontu 2020”. FET finansuje interdyscyplinarne projekty, które łącząc potencjał z różnych dziedzin nauki (fizyka, informatyka, biologia, nauka o środowisku, nauki społeczne, humanistyczne, etc.) oraz różnych dyscyplin zaawansowanej inżynierii, mają przynieść nowe rozwiązania technologiczne możliwe do jak najszybszej komercjalizacji. FET stanowi zatem naturalne uzupełnienie dla grantów w zakresie badań podstawowych Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC).

- Stworzenie European Innovation Council będzie wymagało czasu, zapewne nie powstanie z dnia na dzień, niemniej jednak jako przewodniczący grupy doradczej FET (FETAB) zaproponuję już na początku lipca pierwszy schemat tego programu. Pracujemy nad nim od ponad roku – zapewnia prof. Langer. – Decydującymi czynnikami wszystkich decyzji powinny być przede wszystkim wizja, doskonałość, mądrość i – tak jak zaznaczył wczoraj Komisarz ds. Badań, Nauki i Innowacji Carlos Moedas – otwartość na innowacje.Zatem „Let's start with Open Innovation!”.

zaprezentował nowe spojrzenie na europejską politykę badań i innowacji, która zakłada m.in. utworzenie European Innovation Council - Europejskiej Rady ds. Innowacji. Nowa polityka może mieć gigantyczny wpływ na rozwój systemu finansowania i wspierania innowacji w Unii Europejskiej w ramach programu ramowego „Horyzont 2020”. 
 
Program ramowy pn. „Horyzont 2020" to największy w historii program finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej. Jego budżet to ponad 77 mld EUR. Kluczowym zadaniem Programu jest stworzenie spójnego systemu finansowania innowacji: od koncepcji naukowej, poprzez etap badań, aż po wdrożenie nowych rozwiązań, produktów czy technologii. Pomimo tak ogromnych środków finansowych Europa w dalszym ciągu pozostaje na trzecim miejscu za Ameryką oraz Azją. 
 
-  Europa posiada bardzo dużo mocnych stron. Jesteśmy otwarci, dywersyfikujemy swój potencjał, tworzymy wielkie i ważne instytucje. Z programu „Horyzont 2020” finansujemy badania na niespotykaną dotąd skalę. Niemniej jednak stoją przed nami kolejne wyzwania i zmiany -  podkreślał Carlos Moedas w czasie wczorajszego wystąpienia. - Horyzont 2020 zrobił ogromny krok dla rozwoju technologii. Jestem bardzo dumny z tego. Ale widzę też, że Europa nie ma jeszcze programu, który wspierałby światowej klasy innowacje, tak jak Europejska Rada ds. Badań wspiera twórcze i nowatorskie pomysły badawcze we wszystkich dziedzinach wiedzy. Dlatego też powinniśmy spojrzeć na najlepsze międzynarodowe praktyki i zaprojektować nową Europejską Radę ds. Innowacji (European Innovation Council).
 
Postulat i koncepcję utworzenia European Innovation Council (EIC)  zgłosił cztery lata temu prof. Jerzy Langer, prezes Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ i współprzewodniczący grupy doradczej Advisory Board „Future and Emerging Technologies (FET)”, którego zadaniem jest finansowanie wspólnych badań w celu poszukiwania nowych możliwości rozwoju technologicznego. Jest to drugi co wielkości po European Research Council (ERC) program finansowania badań przyszłościowych. Przeznaczono na ten cel ponad 3 mld EUR. 
 
 - Jestem bardzo szczęśliwy, że decyzja o utworzeniu European Innovation Council padła z ust osoby, która ma szansę na jej zrealizowanie tej propozycji. Utworzenie bliźniaka ERC skupiającego się na wizjonerskich technologiach pozwoli Europie na przekucie twórczych i nowatorskich pomysłów badawczych w konkretne rozwiązania oraz rozwój przedsiębiorczości - wyjaśnia prof. Jerzy Langer. To będzie dopełnienie fundamentalnej roli Komisji Europejskiej w wspieraniu najbardziej ambitnych i nowatorskich pomysłów technologicznych, zwłaszcza proponowanych przez wizjonerskie start-upy i młodych badaczy i innowatorów, podobnie jak to się stało z badaniami podstawowymi dzięki ERC. ERC ma dać Europie Noble, a miejmy nadzieję, ze EIC - Gatesów. A dla mnie osobiście to ogromna radość i satysfakcja, że po kilku latach stukania do różnych drzwi europejskich i przekonywania decydentów, mój pomysł może się ziścić. Jeśli tak się stanie, to będzie osiągnięcie życia dla dobra nauki i młodych talentów. 
 
Zalążkiem European Innovation Council może i powinien stać się program "Future and Emerging Technologies" (FET) w ramach „Horyzontu 2020”. FET finansuje interdyscyplinarne projekty, które łącząc potencjał z różnych dziedzin nauki (fizyka, informatyka, biologia, nauka o środowisku, nauki społeczne, humanistyczne, etc.) oraz różnych dyscyplin zaawansowanej inżynierii, mają przynieść nnowe rozwiązania technologiczne możeliwe do jak naszybszej komercjalizacji.  FET stanowi zatem naturalne uzupełnienie dla grantów w zakresie badań podstawowych Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC).
 
- Stworzenie European Innovation Council będzie wymagało czasu, zapewne nie powstanie z dnia na dzień, niemniej jednak jako przewodniczący grupy doradczej FET  (FETAB) zaproponuję już na początku lipca pierwszy schemat tego programu. Pracujemy nad nim od ponad roku – zapewnia prof. Langer. – Decydującymi czynnikami wszystkich decyzji powinny być przede wszystkim wizja, doskonałość, mądrość i – tak jak zaznaczył wczoraj Komisarz ds. Badań, Nauki i Innowacji Carlos Moedas – otwartość na innowacje.  Zatem „Let's start with Open Innovation!”. 

Więcej informacji na temat konferencji „Opening up to an Era of Innovation”. 

Przemówienie Komisarza ds. Badań, Nauki i Innowacji Carlosa Moedas

 

Czy wiesz, że ...

Polacy nie gęsi na manganie umieją pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.

więcej informacji

 

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres