Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Dyrektor Generalny Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miast Komisji Europejskiej z wizytą w EIT+

Od 26 do 28 maja br. trwało we Wrocławiu spotkanie Zgromadzenia Regionów Europy (AER) skupiające 230 regionów z 35 krajów europejskich i 15 organizacji międzyregionalnych. W stolicy Dolnego Śląska goście dyskutowali o przyszłości Unii Europejskiej i miejscu regionów we wspólnej Europie. W czasie tego wydarzenia Walter Deffaa, Dyrektor Generalny Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miast Komisji Europejskiej, odwiedził również Wrocławskie Centrum Badań EIT+.

Wizyta we Wrocławiu była wyjątkowa nie tylko pod względem pogodowej aury, w tym czasie na miasto spadła ogromna ulewa i do ostatniej chwili nie było wiadome, czy goście dotrą bezpiecznie do siedziby EIT+, ale przede wszystkim ze względu na zakończone właśnie wybory do Parlamentu Europejskiego oraz nową perspektywę finansową UE na najbliższe lata. W spotkaniu, które odbyło się w dniu 27 maja br. w Kampusie Pracze, wzięli udział m.in.: Walter Deffaa, Dyrektor Generalny DG Regio ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej, Maciej Zathey, Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Aled Thomas, Dyrektor RIC, Climate-KIC, prof. Jerzy Langer, Prezes Zarządu Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, Tomasz Gondek, Wiceprezes Zarządu EIT+ oraz Cezary Lejkowski, Dyrektor Departamentu Klimatu i Energii EIT+, który kieruje regionalnym ośrodkiem Climate KIC na Dolnym Śląsku.

(Od lewej: Maciej Zathey (UMWD), Walter Deffaa (DG Regio), prof. Jerzy Langer (EIT+), Tomasz Gondek (EIT+))  

Goście mieli możliwość zapoznania się z działalnością EIT+, odwiedzić funkcjonujące już laboratoria oraz zobaczyć park rozrywki edukacyjnej „Humanitarium” oferujące niezwykle ciekawe spotkania ze światem nauki. Wizyta w Kampusie Pracze spotkała się z dużą przychylnością przedstawiciela Komisji Europejskiej - I was very impressed to see the key idea of UE Regional Policy implemented on the ground in this fascinating region of historical importance for Europe („Jestem pod wielkim wrażeniem widząc kluczową ideę polityki regionalnej UE, realizowaną w tak fascynującym miejscu, w regionie o historycznym znaczeniu dla Europy”) – napisał Walter Deffaa w Księdze Pamiątkowej Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

(Walter Deffa i prof. Jerzy Langer w Laboratorium Krystalografii)

(Walter Deffa w trójwymiarowych okularach w Laboratorium Mikroskopii Elektronowej) 

Swojego uznania nie krył również podczas ostatniego dnia Zgromadzenia AER na Dolnym Śląsku, który podsumowywała konferencja „Regiony w sercu Nowej Europy”: - Jestem pod wrażeniem działalności Wrocławskiego Centrum EIT + i wykorzystania środków europejskich do budowania nowych, innowacyjnych miejsc pracy w firmie Becker Electronics. Cieszę się, że region korzysta z powodzeniem z unijnego wsparcia. Są to mądrze wydane pieniądze. (źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego).

Trzydniowe spotkanie Zgromadzenia Regionów Europy (AER), które stanowi największą niezależną sieć regionów w Europie, podejmującą m.in. tematy związane z rozwojem współpracy międzynarodowej, oraz wizyta Waltera Deffaa, jednego z najważniejszych urzędników Komisji Europejskiej odpowiedzialnego za politykę regionalną Unii Europejskiej, to dla Dolnego Śląska ogromne wyróżnienie i szansa zaprezentowania strategii rozwoju całego regionu w najbliższej perspektywie finansowej UE. Dyrekcja Generalna, którą zarządza Walter Deffaa, jest bowiem odpowiedzialna za zmniejszenie społeczno-gospodarczych różnic między regionami krajów członkowskich UE oraz za przydzielanie środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na potrzeby rozwoju regionów Unii. Podczas tego wydarzenia Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski miał również możliwość zaprezentowania przedstawicielowi Komisji Europejskiej nowego Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Dyrektor Generalny Dyrektoriatu Komisji Europejskiej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej podkreślał: - Przesłany nam Projekt Regionalnego Programu Operacyjnego jest w tej chwili konsultowany w Komisji Europejskiej. Obejmuje to prace nie tylko mojego Dyrektoriatu, ale także innych komórek Komisji. Po tym, co zobaczyłem na Dolnym Śląsku jestem przekonany, że potraficie dobrze zagospodarować unijne wsparcie, bo to właśnie wy najlepiej wiecie jakie środki i na co są wam potrzebne – mówił Walter Deffaa.

W pierwszym z dwóch paneli dyskusyjnych środowej konferencji „Regiony w sercu Europy” wziął udział również prof. Jerzy Langer, Prezes Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Tematami tej części spotkania były m.in. pytania o nową definicję regionów, o sposoby budowania ich atrakcyjności w pozyskiwaniu inwestorów i nowych miejsc pracy oraz o rolę regionów w obecnej Europie. – Kluczem do sukcesu regionów jest dokonanie mądrego wyboru obszaru specjalizacji gospodarczej w procesie, którego zasadniczym elementem jest udział wszystkich zainteresowanych stron. To sedno budowania strategii inteligentnej specjalizacji, fundamentu nowej polityki spójności UE. Europa to mniej niż 10% ludności świata i dlatego Europa nie może zmarnować ani jednego talentu, który się rodzi w tej części świata i to właśnie regiony muszą wziąć za to odpowiedzialność. W tej chwili w Polsce jest ponad 2 mln studentów, to tyle samo co we Francji i w Niemczech, chociaż nasz kraj jest dużo mniejszy. Co dziesiąty studiujący Europejczyk to Polak. To najistotniejszy sygnał wysyłany przez nowe, postsolidarnościowe pokolenie. Nie można tego wyboru młodego pokolenia zignorować i wierzę, że tak się nie stanie, bo mamy wielkiego na tej drodze sojusznika, jakim jest Komisja Europejska – podkreślał prof. Jerzy Langer w swojej wypowiedzi, która spotkała się z wielkim aplauzem uczestników konferencji. 

Informacje na temat wizyty Walter Deffaa znajdą Państwo również na stronach:

http://www.umwd.dolnyslask.pl/urzad/aktualnosci/artykul/wysoki-przedstawiciel-komisji-europejskiej-na-dolnym-slasku/

http://www.umwd.dolnyslask.pl/aktualnosc/single-view/artykul/regiony-w-sercu-nowej-europy-1/

 

Goście mieli możliwość zapoznania się z działalnością EIT+, odwiedzić funkcjonujące już laboratoria oraz zobaczyć park rozrywki edukacyjnej „Humanitarium” oferujące niezwykle ciekawe spotkania ze światem nauki. Wizyta w Kampusie Pracze spotkała się z dużą przychylnością przedstawiciela Komisji Europejskiej,. - I was very impressed to see the key idea of UE Regional Policy implemented on the ground in this fascinating region of historical importance for Europe („Jestem pod wielkim wrażeniem widząc kluczową ideę polityki regionalnej UE, realizowaną w tak fascynującym miejscu, w regionie 
o historycznym znaczeniu dla Europy”) – napisał Walter Deffaa w Księdze Pamiątkowej Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.

 

 

Czy wiesz, że ...

Biomimetyka to naśladowanie przyrody. W projekcie BioMed są opracowywane inteligentne formy leków, które rozpoznają chore komórki; działanie leków jest wzorowane na zasadzie funkcjonowania wirusów, które rozpoznają a następnie infekują komórkę.

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres