EIT+ || DCMiB - ruszyła realizacja
Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Projekt DCMiB realizowany przez WrocÅ‚awskie Centrum BadaÅ„ EIT+ na terenie Kampusu Pracze, to ponad 23 tys. m2 powierzchni użytkowej, ponad 11 tys. m2 powierzchni laboratoryjnej wyposażonej w najnowoczeÅ›niejszÄ… aparaturÄ™ badawczÄ… o wartoÅ›ci okoÅ‚o 270 mln zÅ‚. Inwestycja ma dać WrocÅ‚awiowi kilkaset nowych miejsc pracy dla najzdolniejszych naukowców z Polski i zagranicy.

DCMiB jest projektem, w którym realizowane bÄ™dÄ… badania w czterech obszarach: Bio, Nano, Energia, ICT (technologie teleinfomatyczne). Dla przykÅ‚adu w Departamencie Nano powstanie 18 laboratoriów i 27 pracowni wraz z zapleczem technicznym, w ramach którego powstanÄ… warsztaty, magazyny oraz inne pomieszczenia specjalnego przeznaczenia.

Na Kampusie Pracze powstanÄ… miÄ™dzy innymi laboratoria technologiczne do badaÅ„ nad bio- i nanotechnologiami o wysokim poziomie bezpieczeÅ„stwa w odniesieniu do zagrożeÅ„ biologicznych o kategoriach BSL (Bio Safety Level) 1, 2 i 3, a także pomieszczenia o wysokiej czystoÅ›ci, tzw. „clean room-y" do badaÅ„ nad technologiami typu „high-tech".

Kampus Pracze – szkic przyszÅ‚ych inwestycji

 

O unikatowym w skali kraju charakterze placówki badawczej Å›wiadczy budowa laboratoriów przeznaczonych dla optoelektroniki, dziedziny wiedzy, która nabiera coraz wiÄ™kszego znaczenia w rozwoju nowoczesnych technologii. Dla przykÅ‚adu można wymienić trzy laboratoria wyposażone w peÅ‚ne ciÄ…gi technologiczne: Laboratorium Technologii i ZastosowaÅ„ ÅšwiatÅ‚owodów, Laboratorium Nanostruktur dla Konwersji Energii SÅ‚onecznej, Laboratorium Technologii Struktur PóÅ‚przewodnikowych, oraz jedynÄ… w Polsce PracowniÄ™ Mikroskopii Nanostruktur LEEM (Low Energy Electron Microscopy).

Realizacja projektu budowy laboratoriów DCMiB umożliwi peÅ‚niejsze wÅ‚Ä…czenie siÄ™ naukowego i gospodarczego Å›rodowiska WrocÅ‚awia do europejskich i Å›wiatowych poszukiwaÅ„ nowych materiaÅ‚ów i technologii, które powinny znaleźć swoje zastosowanie w praktyce.

RozpoczÄ™cie realizacji inwestycji to wielki sukces wrocÅ‚awskich uczelni, instytutów PAN i instytutów branżowych w naszym MieÅ›cie, które od 2005 roku przygotowywaÅ‚y koncepcje Centrum oraz jego program badawczy. To również sukces inicjatorów przedsiÄ™wziÄ™cia, wÅ‚adz Miasta WrocÅ‚aw oraz wÅ‚adz Dolnego ÅšlÄ…ska, które w rozwoju innowacyjnej gospodarki opartej na wspóÅ‚pracy uczelni z gospodarkÄ… i biznesem upatrujÄ… szans rozwojowych i wzrostu konkurencyjnoÅ›ci Miasta i Regionu.

Rozwój Kampusu Pracze stanowi kolejny i bardzo ważny krok w realizacji Programu EIT+, który ma uczynić z naszego Miasta i Regionu miejsce sprzyjajÄ…ce rozwojowi przedsiÄ™biorczoÅ›ci, kreatywnoÅ›ci, miejsce dla ludzi ambitnych, o wielkich celach.

Czy wiesz, że ...

Wirusy majÄ… wielkość od 30-300nm, natomiast w projekcie BioMed opracowuje siÄ™ terapiÄ™  poprzez modulacje aktywnoÅ›ci katalitycznej RNA.

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum badañ i rozwoju
dolnoœl¹ski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres