Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Czy perowskity mogą zrewolucjonizować fotowoltaikę? Wykład Olgi Malinkiewicz

Olga MalinkiewiczOlga Malinkiewicz, doktorantka z Uniwersytetu w Walencji, w swych badaniach szuka odpowiedzi na te pytania. Prowadzone przez nią badania nad perowskitami, zaowocowały w listopadzie 2013 r. publikacją w czasopiśmie "Nature Photonics". W marcu br. Olga Malinkiewicz, odebrała w Brukseli z rąk Neelie Kroes - wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej, główną nagrodę w prestiżowym konkursie naukowym Photonics21.

Ich obiecujące wyniki przedstawiła podczas spotkania we Wrocławskim Centrum Badań EIT+ podczas spotkania z zaproszonymi naukowcami w dniu 7 lipca 2014.

Jej prezentacja „Perovskite solar cells” przedstawiała tańszą od obecnie stosowanych na świecie metodę produkcji ogniw fotowoltaicznych na bazie perowskitów, wykorzystując bardziej stabilne materiały i nie wymagających stosowania wysokich temperatur. Dzięki temu jest również bardziej przyjazna środowisku.

Olga Malinkiewicz uważa, że możliwości wykorzystania ogniw słonecznych z perowskitami są niemal nieograniczone - w przyszłości można by było np. pokrywać nimi powierzchnie domów, ubrań czy urządzeń elektronicznych, które ładowałyby się dzięki energii słonecznej. Z perowskitów można tworzyć nawet półprzezroczyste warstwy. Wysunęła tezę, że perowskity mają dużą szansę, by zastąpić krzem w ogniwach słonecznych. Nowa metoda niesie również szansę na ponad trzykrotny spadek cen energii elektrycznej z fotowoltaiki! Wyobraźmy sobie, że energię elektryczną będzie mogła produkować np. naklejka przyklejona na szybę. Nasz cel jest taki, aby nie tylko mówić o perovskicie, ale też zrobić ten perovskit. Chcę pokazać, że również w Polsce jesteśmy w stanie stworzyć nowe rzeczy, być w głównym naukowym nurcie – przekonywała Olga Malinkiewicz.

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ jest miejscem wytwarzania nowych technologii, ale również dyskursu naukowego, obszarem kreacji nowych idei. Otwiera zatem swoje podwoje również dla młodych i zdolnych naukowców, rozpoznawalnych już na arenie międzynarodowej. Staje się zatem doskonałą lokalizacją dialogu naukowego oraz prezentacji przełomowych koncepcji. Spotkanie z p. Olgą Malinkiewicz wpisuje się w ten model, korelując równocześnie z tematyką działalności naszego centrum badawczo-rozwojowego oraz prowadzonych przez nas zadań badawczych w obszarze nanotechnologii. Spotkanie było również ciekawym momentem do rozmowy na temat najnowocześniejszych projektów oraz możliwości Polski w obszarze fotowoltaiki - prezentację na temat nowoczesnych cienkowarstwowych ogniw słonecznych trzeciej generacji tworzonych w oparciu o organiczne oraz nieorganiczne nanomateriały wygłosi również dr inż. Filip Granek – Kierownik Laboratorium Elektroniki Drukowanej i Ogniw Słonecznych.

Czy wiesz, że ...

Biomimetyka to naśladowanie przyrody. W projekcie BioMed są opracowywane inteligentne formy leków, które rozpoznają chore komórki; działanie leków jest wzorowane na zasadzie funkcjonowania wirusów, które rozpoznają a następnie infekują komórkę.

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres