EIT+ || Czy perowskity mogą zrewolucjonizować fotowoltaikę? Wykład Olgi Malinkiewicz
Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Czy perowskity mogą zrewolucjonizować fotowoltaikę? Wykład Olgi Malinkiewicz

Olga MalinkiewiczOlga Malinkiewicz, doktorantka z Uniwersytetu w Walencji, w swych badaniach szuka odpowiedzi na te pytania. Prowadzone przez niÄ… badania nad perowskitami, zaowocowaÅ‚y w listopadzie 2013 r. publikacjÄ… w czasopiÅ›mie "Nature Photonics". W marcu br. Olga Malinkiewicz, odebraÅ‚a w Brukseli z rÄ…k Neelie Kroes - wiceprzewodniczÄ…cej Komisji Europejskiej, gÅ‚ównÄ… nagrodÄ™ w prestiżowym konkursie naukowym Photonics21.

Ich obiecujące wyniki przedstawiła podczas spotkania we Wrocławskim Centrum Badań EIT+ podczas spotkania z zaproszonymi naukowcami w dniu 7 lipca 2014.

Jej prezentacja „Perovskite solar cells” przedstawiaÅ‚a taÅ„szÄ… od obecnie stosowanych na Å›wiecie metodÄ™ produkcji ogniw fotowoltaicznych na bazie perowskitów, wykorzystujÄ…c bardziej stabilne materiaÅ‚y i nie wymagajÄ…cych stosowania wysokich temperatur. DziÄ™ki temu jest również bardziej przyjazna Å›rodowisku.

Olga Malinkiewicz uważa, że możliwoÅ›ci wykorzystania ogniw sÅ‚onecznych z perowskitami sÄ… niemal nieograniczone - w przyszÅ‚oÅ›ci można by byÅ‚o np. pokrywać nimi powierzchnie domów, ubraÅ„ czy urzÄ…dzeÅ„ elektronicznych, które Å‚adowaÅ‚yby siÄ™ dziÄ™ki energii sÅ‚onecznej. Z perowskitów można tworzyć nawet póÅ‚przezroczyste warstwy. Wysunęła tezÄ™, że perowskity majÄ… dużą szansÄ™, by zastÄ…pić krzem w ogniwach sÅ‚onecznych. Nowa metoda niesie również szansÄ™ na ponad trzykrotny spadek cen energii elektrycznej z fotowoltaiki! Wyobraźmy sobie, że energiÄ™ elektrycznÄ… bÄ™dzie mogÅ‚a produkować np. naklejka przyklejona na szybÄ™. Nasz cel jest taki, aby nie tylko mówić o perovskicie, ale też zrobić ten perovskit. ChcÄ™ pokazać, że również w Polsce jesteÅ›my w stanie stworzyć nowe rzeczy, być w gÅ‚ównym naukowym nurcie – przekonywaÅ‚a Olga Malinkiewicz.

WrocÅ‚awskie Centrum BadaÅ„ EIT+ jest miejscem wytwarzania nowych technologii, ale również dyskursu naukowego, obszarem kreacji nowych idei. Otwiera zatem swoje podwoje również dla mÅ‚odych i zdolnych naukowców, rozpoznawalnych już na arenie miÄ™dzynarodowej. Staje siÄ™ zatem doskonaÅ‚Ä… lokalizacjÄ… dialogu naukowego oraz prezentacji przeÅ‚omowych koncepcji. Spotkanie z p. OlgÄ… Malinkiewicz wpisuje siÄ™ w ten model, korelujÄ…c równoczeÅ›nie z tematykÄ… dziaÅ‚alnoÅ›ci naszego centrum badawczo-rozwojowego oraz prowadzonych przez nas zadaÅ„ badawczych w obszarze nanotechnologii. Spotkanie byÅ‚o również ciekawym momentem do rozmowy na temat najnowoczeÅ›niejszych projektów oraz możliwoÅ›ci Polski w obszarze fotowoltaiki - prezentacjÄ™ na temat nowoczesnych cienkowarstwowych ogniw sÅ‚onecznych trzeciej generacji tworzonych w oparciu o organiczne oraz nieorganiczne nanomateriaÅ‚y wygÅ‚osi również dr inż. Filip Granek – Kierownik Laboratorium Elektroniki Drukowanej i Ogniw SÅ‚onecznych.

Czy wiesz, że ...

Polacy nie gÄ™si na manganie umiejÄ… pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.

więcej informacji

 

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum badañ i rozwoju
dolnoœl¹ski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres