Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Blisko 900 naukowców na Międzynarodowej Konferencja IWN 2014

hala stuleciaDzisiaj, tj. w dniu 25 sierpnia br., rozpoczęła się we Wrocławskim Centrum Kongresowym Hali Stulecia Międzynarodowa Konferencja IWN 2014 („THE INTERNATIONAL WORKSHOP ON NITRIDE SEMICONDUCTORS – IWN 2014”). Na spotkanie z najważniejszymi postaciami świata optoelektroniki przybyło blisko 900 osób.

Do Wrocławia przyjechali Prof. S. Nakamura (UC Santa Barbara, USA), Prof. A. Khan (University of South Carolona, USA), Prof. Y. Nanishi (Ritsumeikan Uniwersytet., Japonia), Prof. A. Yoshikawa (Chiba Uniwersytet, Japonia), Prof. N. Grandjean (EPFL Lausanne, Szwajcaria) oraz Prof. B. Gil (Uniwersytet Montpellier, Francja). Wybór Wrocławia na miejsce międzynarodowego spotkania wybitnych specjalistów w dziedzinie nowych technologii nie jest przypadkowy. To właśnie we Wrocławiu działają tak znakomite uczelnie jak Politechnika Wrocławska i Uniwersytet Wrocławski, ale również zostało utworzone jedne z największych w Polsce centrów badawczo-rozwojowych - Wrocławskie Centrum Badań EIT+. To daje mocny potencjał naukowy i stwarza ogromne wręcz możliwości w obszarze rozwoju badań naukowych.

- Pierwsza konferencja odbyła się w Nagoji w Japonii w 2000 roku. Od tego czasu międzynarodowe warsztaty IWN organizowane są co dwa lata na innym kontynencie: w Azji, w Ameryce, w Europie (Niemcy, Francja). Tegoroczna konferencja odbywa się dopiero po raz trzeci w Europie. To wielki zaszczyt dla polskich naukowców i wyróżnienie dla Wrocławia, tym bardziej, że udało się ściągnąć do udziału w tym wydarzeniu absolutnie światową czołówkę. – komentuje wydarzenie prof. Detlef Hommel, Dyrektor Departamentu Nanotechnologii Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ i jeden z Przewodniczących Konferencji IWN 2014, który wraz prof. Tadeuszem Suski z Instytut Wysokich Ciśnień PAN w Warszawie starał się o organizację międzynarodowego spotkania we Wrocławiu.

Półprzewodniki azotkowe są szeroko stosowane w niebieskiej optoelektronice oraz elektronice szybkich tranzystorów dużej mocy (GHz, THz) pracujących w wysokiej temperaturze, dzięki szerokiej przerwie energetycznej oraz korzystnym właściwościom chemicznym i termicznym.

W Polsce tzw. „niebieska optoelektronika” rozwijana jest głównie przez Instytut Wysokich Ciśnień PAN w Warszawie. Odpowiednie badania prowadzone są również przez Politechnikę Wrocławską oraz przez prof. Antoniego Ciszewskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego. Ten obszar optoelektroniki rozwijać będzie również Wrocławskie Centrum Badań EIT+ pod kierownictwem prof. Detlefa Hommel.

- Azotki galu mają zastosowanie głównie w energooszczędnych źródłach światła (białe LED), w niebieskich i zielonych laserach oraz w elektronice. Te obszary będą stanowić jedne z głównych tematów badawczo-rozwojowych w EIT+. W tej chwili przygotowujemy do pracy najnowocześniejsze w Polsce laboratoria typu clean room. To rodzaj pomieszczeń o kontrolowanych parametrach środowiskowych, w szczególności zanieczyszczeń typu: pył, kurz, bakterie, opary chemiczne, itp. Dzięki nim będziemy mogli prowadzić specjalistyczne badania naukowe nad materiałami wymagającymi wysokiej czystości. – dodaje prof. Detlef Hommel.

Organizatorami międzynarodowej konferencji INW 2014 są UNIPRESS Instytut Wysokich Ciśnień PAN w Warszawie, Uniwersytet Wrocławski, Wrocławskie Centrum Badań EIT+ oraz Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN we Wrocławiu. Do Wrocławia w tych dniach przybędzie około 800-900 uczestników z całego świata.

Więcej informacji na temat konferencji znajdą Państwo na stronie: http://iwn2014.pl/

fot. www.wroclaw.pl

Czy wiesz, że ...

Turritopsis nutricula (gatunek stułbiopława) posiadający zdolność całkowitego powrotu do stadium niedojrzałego płciowo po osiągnięciu dojrzałości płciowej, co potencjalnie daje mu biologiczną nieśmiertelność. Jednym z celów projektów BioMed jest opracowanie nowych leków przedłużających życie...

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres