Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Biobank Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ został Krajowym Węzłem Koordynującym biobankowanie w Polsce

Przed kilkoma dniami Biobank Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ decyzją Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego stał się Krajowym Węzłem Koordynującym biobankowanie w Polsce. To niezwykłe wyróżnienie dla naszego ośrodka.

Wcześniej to właśnie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego było krajowym węzłem i ośrodkiem koordynującym działalność biobanków w Polsce. Na świecie tym tematem zajmuje się przede wszystkim organizacja pn. BBMRI-ERIC (Biobanking and Biomolecular Resources Research Infrastructure - European Research Infrastructure Consortium), która zrzesza ponad 225 instytucji i placówek badawczych (głównie biobanków) z 30 krajów. Jej zadaniem jest propagowanie rozwoju placówek biobankujących, wdrożenie wspólnych standartów w zakresie biobankowania, oraz prowadzenie badań biomedycznych na ludzkim materiale biologicznym na wysokim poziomie. Polska jeszcze do niej nie przystąpiła, ale w resorcie trwają prace nad Deklaracją dotyczącą Biobankowania, aby dostosować jej zapisy do wytycznych OECD oraz prawa unijnego.

- Nominacja wrocławskiego Biobanku na lidera konsorcjum polskich biobanków tzw. BBMR.PL, to dla nas bardzo ogromne wyróżnienie, ale również wyzwanie. – zaznacza dr Łukasz Kozera kierownik Biobanku Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ oraz koordynator krajowy ds. biobankowania i kontaktów z BBMRI-ERIC. – Rolą Krajowego Węzła Koordynującego biobankowanie będzie przede wszystkim stworzenie pomostu pomiędzy polskimi i europejskimi biobankami, stworzenie krajowej sieci biobanków oraz przygotowanie Polski do przystąpienia do BBMRI-ERIC.

Wrocławski Biobank działa od października 2012 roku, do tej pory zebrał ponad 100 tyś próbek od około 5 tyś. pacjentów. Jego zadaniem jest gromadzenie próbek krwi, które w przyszłości zostaną wykorzystane do badań naukowych poświęconych wykrywaniu nowoczesnych markerów i terapii schorzeń sercowo-naczyniowych oraz autoimmunologicznych. Dodatkowo placówka wykonuje dwa rodzaje badań przesiewowych: badania w kierunku chorób sercowo-naczyniowych, takie jak: cholesterol całkowity, HDL, LDL, trójglicerydy i nowo stosowany w stratyfikacji ryzyka parametr hsCRP oraz badania w kierunku cukrzycy: poziom glukozy oraz poziom insuliny, hormonu odpowiedzialnego za metabolizm glukozy.

www.biobank.eitplus.pl

Czy wiesz, że ...

Biomimetyka to naśladowanie przyrody. W projekcie BioMed są opracowywane inteligentne formy leków, które rozpoznają chore komórki; działanie leków jest wzorowane na zasadzie funkcjonowania wirusów, które rozpoznają a następnie infekują komórkę.

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres