Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Naukowcy odkryli innowacyjny sposób wykorzystania światła do aktywowania nanocząstek transportujących leki i inne substancje wewnątrz organizmu.

Nowa metoda wykorzystuje światło bliskiej podczerwieni pochodzące z lasera o niskiej mocy do ogrzewania wodnych kieszeni umieszczonych w polimerowych nanocząstkach wypełnionych lekami. Energia świetlna absorbowana przez wodne kieszenie jest przekształcana na energię cieplną, co powoduje zmiękczenie polimeru, umożliwiając uwolnienie leku do tkanki. Proces ten może być powtarzany wielokrotnie, z zachowaniem dokładnej kontroli ilości uwalnianego leku.

Naukowcy podkreślają, że ta metoda może być stosowana z niemal każdym rodzajem dostępnych obecnie  polimerów. Dotychczasowe techniki wykorzystania światła bliskiej podczerwieni wymagały specjalnie projektowanych polimerów, drogich laserów dużej mocy oraz poddawanych kapsułkowaniu nieorganicznych cząsteczek, które mogły być szkodliwe dla zdrowia.

Źródło: nanonet.pl

Źródło artykułu: www.azonano.com

Źródło ilustracji: commons.wikimedia.org

Czy wiesz, że ...

Biomimetyka to naśladowanie przyrody. W projekcie BioMed są opracowywane inteligentne formy leków, które rozpoznają chore komórki; działanie leków jest wzorowane na zasadzie funkcjonowania wirusów, które rozpoznają a następnie infekują komórkę.

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres