Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Zapraszamy do nowej sekcji poświęconej nanotechnologii na naszej stronie internetowej. Znajdą tu Państwo ciekawostki i informacje dotyczące najnowszych odkryć dotyczących spraw nano. Wiadomości publikowane tutaj pochodzą od współpracującej z Wrocławskim Centrum Badań EIT+ Fundacji Wspierania Nanonauk i Nanotechnologii NANONET.


Śródoperacyjne obrazowanie nowotworów z użyciem kropek kwantowych

03.01.13

Wczesna diagnostyka wraz z kompletną resekcją chirurgiczną guza jest jedną z najbardziej skutecznych metod leczenia nowotworów. Dlatego też obecnie wciąż niska wykrywalność i częste, niezupełne  wycięcie ogniska nowotworowego, stanowią wyzwanie dla naukowców.

Nanomateriały w nawozach oraz środkach ochrony roślin

27.12.12

W oparciu o szwajcarski National Research Programme powstał artykuł traktujący o zaletach i wadach stosowania nanomateriałów w rolnictwie. Ta kwestia staje się coraz bardziej istotna, mimo iż nawozy oraz środki ochrony roślin nie są jeszcze dostępne na rynku.

Jak "przezroczysty" jest grafen?

20.12.12

W trakcie ostatniej dekady naukowcy dogłębnie badali zadziwiające właściwości optyczne i elektryczne grafenu oraz jego wytrzymałość. Niedawno zbadano zastosowanie materiału jako powłoki, która nadawałaby przewodności elektrycznej i jednocześnie zachowywałaby właściwości materiału znajdującego się pod nim.

Farbowanie włosów oparte na nanotechnologii – przepis ze starożytnego Egiptu

17.12.12

Ile lat ma nanotechnologia w historii człowieka? 10? 100 lat? Otóż nie. Liczy sobie ona przeszło 4000 lat. W czasach starożytnego Egiptu ludzie używali nanotechnologii do kosmetyków i farb do włosów.

Nanosześcienne absorbery światła

11.12.12

Mikroskopijne metalowe sześciany mogą wyzwolić ogromny potencjał metamateriałów pochłaniających światło, co doprowadzi do bardziej efektywnych i opłacalnych wielkopowierzchniowych absorberów. Zastosowane mogą one zostać w konstrukcjach czujników i ogniw słonecznych.

Nanorurki węglowe podnoszą czułość nanosensorów

07.12.12

Naukowcom z University of Tehran udało się podnieść czułość nanosensorów składających się z dwutlenku cyny poprzez zsyntezowanie mieszanki wielościanowych nanorurek węglowych z dwutlenkiem cyny. Dokonano tego dzięki metodom sonochemicznego oraz chemicznego osadzania z fazy gazowej (CVD).

Naukowcy stworzyli laser wielkości wirusa

07.12.12

Zespół badawczy z Northwestern University opracował metodę produkcji pojedynczych laserów wielkości cząstki wirusowej, które działają w temperaturze pokojowej. Owe plazmonowe nanolasery z łatwością mogą zostać zintegrowane z krzemowymi urządzeniami fotonicznymi, układami optycznymi oraz biosensorami w skali nano.

Naładuj telefon podkoszulkiem!

28.11.12

W przyszłości elektronika będzie bardzo elastyczna. Możliwe będzie nie tylko zwijanie iPadów i smart phonów jak kartki papieru, ale także wbudowywanie urządzeń elektronicznych do ubrań tak, aby były one niewidoczne dla oka – począwszy od pieluch aż po rękawiczki chirurgiczne.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Czy wiesz, że ...

Biomimetyka to naśladowanie przyrody. W projekcie BioMed są opracowywane inteligentne formy leków, które rozpoznają chore komórki; działanie leków jest wzorowane na zasadzie funkcjonowania wirusów, które rozpoznają a następnie infekują komórkę.

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres