Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Zapraszamy do nowej sekcji poświęconej nanotechnologii na naszej stronie internetowej. Znajdą tu Państwo ciekawostki i informacje dotyczące najnowszych odkryć dotyczących spraw nano. Wiadomości publikowane tutaj pochodzą od współpracującej z Wrocławskim Centrum Badań EIT+ Fundacji Wspierania Nanonauk i Nanotechnologii NANONET.


Zwalczanie nowotworu za pomocą „NanoKnife”

28.03.13

Metoda „NanoKnife”, opracowana i stosowana przez radiologów z Cancer Treatment Centers of America® (CTCA) w Midwestern Regional Medical Center, polega na niszczeniu komórek rakowych za pomocą impulsów elektrycznych. Stosuje się ją w przypadkach, gdy guzy nowotworowe nie mogą być usunięte operacyjnie, ponieważ są one położone zbyt blisko tętnic, dróg oddechowych, lub innych wrażliwych tkanek i organów.

Okna, które generują elektryczność

28.03.13

We współczesnej architekturze, zwłaszcza na terenach biznesowych, coraz częściej można zauważyć, że głównym materiałem budowlanym stają się szklane płyty. Jednocześnie coraz większą uwagę przywiązuje się do tego, aby proces urbanizacji przebiegał w sposób jak najmniej szkodliwy dla środowiska.

„Bomba zegarowa” pomoże w leczeniu choroby układu krążenia

30.01.13

Miażdżyca naczyń krwionośnych jest główną przyczyną zgonów na całym świecie. Do chwili obecnej, żadna z metod leczenia nie obejmowała swoim działaniem wyłącznie obszarów dotkniętych chorobą, co ograniczało skuteczność leków oraz narażało na skutki uboczne.  Aby poradzić sobie z tym problemem, grupa naukowców z Uniwersytetu w Genewie, Szpitala Uniwersyteckiego w Genewie oraz Uniwersytetu Bazylejskiego opracowała prawdziwą „bombę zegarową” – rodzaj terapii precyzyjnej na tyle, aby efekty leczenia dotyczyły jedynie chorych fragmentów.

Naukowcy otrzymali grant na stworzenie nanomateriałów do zastosowań medycznych

30.01.13

Instytut Badawczy Nauk Ścisłych i Inżynierii (The Engineering and Physical Sciences Research Council) przyznał naukowcom z Uniwersytetu w Nottingham grant o wartości 1,2 miliona funtów. Ma on być przeznaczony na opracowanie nanomateriałów do zastosowań medycznych.

Drewno zamiast kości?

24.01.13

Osteoporoza, artretyzm, rak kości – to tylko niektóre spośród chorób układu kostnego pojawiających się wraz ze starzeniem. Szacuje się, iż rocznie na świecie przeprowadza się ok. 2,2 miliona przeszczepów kości.

Złote nanoskorupki leczące raka płuc

24.01.13

Innowacyjna metoda leczenia raka płuc za pomocą złotych nanoskorupek opracowana przez naukowców z Rice University zostanie zastosowana przez Cancer Treatment Centers of America (CTCA) oraz Nanospectra Biosciences w leczeniu klinicznym.

Naukowcy tworzą pierwszy „nanolek” dla chorych na AIDS

24.01.13

Naukowcy z University of Liverpool pracują nad pionierskim projektem stworzenia pierwszego na świecie nanoleku do leczenia chorych na AIDS.

Samochód, który umyje się sam?

08.01.13

Z Akademii Pana Kleksa pamiętamy cudowny plaster usuwający z lustra ślad zarysowania. Dzięki nanomateriałom już niedługo możliwa będzie podobna operacja … i to nawet bez plastra.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Czy wiesz, że ...

Turritopsis nutricula (gatunek stułbiopława) posiadający zdolność całkowitego powrotu do stadium niedojrzałego płciowo po osiągnięciu dojrzałości płciowej, co potencjalnie daje mu biologiczną nieśmiertelność. Jednym z celów projektów BioMed jest opracowanie nowych leków przedłużających życie...

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres