Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Zapraszamy do nowej sekcji poświęconej nanotechnologii na naszej stronie internetowej. Znajdą tu Państwo ciekawostki i informacje dotyczące najnowszych odkryć dotyczących spraw nano. Wiadomości publikowane tutaj pochodzą od współpracującej z Wrocławskim Centrum Badań EIT+ Fundacji Wspierania Nanonauk i Nanotechnologii NANONET.


Nanoigłowanie

26.06.13

Inżynierowie z MIT wykorzystali nanorurki węgla w procesie zszywania kompozytów samolotu oraz innych produktów przeznaczonych dla przemysłu lotniczego. Powłoki materiałów stają się przez to 10krotnie bardziej wzmocnione jak i odporniejsze na czynniki zewnętrzne - w tym na jeden z najgroźniejszych czynników tj. uderzenia pioruna.

Dziób kałamarnicy zainspirował projektantów urządzeń medycznych

26.06.13

Naukowcy z Case Western Reserve University w celu zaprojektowania bezpieczniejszych i wygodniejszych urządzeń medycznych wykorzystali dość nietypowy wzorzec – dziób kałamarnicy.

Mechaniczna aktywność żelu DNA

16.05.13

Para naukowców z UC Santa Barbara opracowała najnowszej generacji dynamiczny żel - który dzięki podłożu DNA jak i konsumpcji adenozynotrójfosforanu (ATP), generuje własne aktywne mechanizmy wewnętrzne prowadzące do zmian w jego elastyczności i kształcie. Żel pretenduje do miana materii z rodzaju inteligentnych.

Implantacja nanoelektrod

16.05.13

Zespół badaczy ze szwedzkiego Uniwersytetu w Lund przeprowadził pionierską operację wszczepienia ultracienkich elektrod opartych na nanoprzewodach, a następnie przechwyceniu sygnałów płynących z komórek nerwowych w mózgu zwierzęcia laboratoryjnego.

Nanosensor do podsłuchiwania „rozmów” bakterii

18.04.13

„Plasmaquo” to nazwa niezwykle ambitnego projektu, nad którym obecnie pracują hiszpańscy naukowcy. Ów projekt dotyczy stworzenia sensora umożliwiającego wykrywanie molekuł uwalnianych przez bakterie w celu komunikacji. Pozwoli to na zrozumienie ścieżek komunikacji bakterii.

Para dzięki światłu i nanocząstkom

04.04.13

Niektóre źródła podają, że turbiny napędzane parą stanowią w granicach 80 do 90 procent głównego źródła, które jest używane do produkcji elektryczności. Oczywiście metoda wytwarzania pary jest zróżnicowana poprzez energię jądrową do spalania paliw kopalnianych.

Nanocząstki w powłoce z RNA zwalczające grypę

04.04.13

Naukowcy opracowują nanocząstki, których zadaniem będzie „pouczenie” systemu odpornościowego organizmu w celu ograniczenia szkodliwego działania wirusów grypy.

1 2 3 4 5 6 7 8 9

Czy wiesz, że ...

Turritopsis nutricula (gatunek stułbiopława) posiadający zdolność całkowitego powrotu do stadium niedojrzałego płciowo po osiągnięciu dojrzałości płciowej, co potencjalnie daje mu biologiczną nieśmiertelność. Jednym z celów projektów BioMed jest opracowanie nowych leków przedłużających życie...

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres