Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Zapraszamy do nowej sekcji poświęconej nanotechnologii na naszej stronie internetowej. Znajdą tu Państwo ciekawostki i informacje dotyczące najnowszych odkryć dotyczących spraw nano. Wiadomości publikowane tutaj pochodzą od współpracującej z Wrocławskim Centrum Badań EIT+ Fundacji Wspierania Nanonauk i Nanotechnologii NANONET.


Czy możliwa jest produkcja paliwa z bakterii?

22.07.13

Poszukując paliwa przyszłości, szwedzcy naukowcy znaleźli inspirację w... morzu. Jednak nie w podmorskich szybach naftowych, a w wodach, w których rozwijają się sinice (cyjanobakterie).

Dlaczego krewetki mogą wyleczyć trądzik?

16.07.13

Naukowcy z Albert Einstein College of Medicine oraz University of California Los Angeles School of Medicine opracowali nową platformę nanocząstek wykorzystując chitozan – polisacharyd występujący w muszlach skorupiaków – do leczenia chorób zakaźnych skóry, takich jak trądzik młodzieńczy.

Nano-wulkany tworzone za pomocą światła

16.07.13

Naukowcy z uniwersytetu stanowego Karoliny Północnej opracowali metodę tworzenia nano-wulkanów za pomocą światła przechodzącego przez „kryształową kulę” wykonaną z syntetycznego polimeru. Nano-wulkany, które są puste w środku, mogą gromadzić w swym wnętrzu różnorakie materiały, co stwarza możliwość zastosowania ich w nowych technikach dostarczania leków.

Ulepszenie metody umieszczania genów w komórkach oka

15.07.13

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley opracowali łatwiejszą i skuteczniejszą metodę dostarczania genów do komórek oka, co może pomóc w przywróceniu wzroku osobom dotkniętym ślepotą spowodowaną przez barwnikowe zwyrodnieniem siatkówki, zwyrodnienie plamki żółtej, oraz inne genetyczne lub zwyrodnieniowe choroby oczu.

Nanoskorupki przenoszące "wojowników" zwalczających przerzuty nowotworowe mózgu

11.07.13

Dr Susan E. Clare z Indiana University School of Medicine prowadzi badania, które pomogą w walce z nowotworowymi przerzutami do mózgu. Cel ma zostać osiągnięty za pomocą nanotechnologii, złota i mitologii greckiej.

Optymalizacja ogniw paliwowych na bazie kwasu mrówkowego

11.07.13

Dzięki zastosowaniu obecnej technologii można wykorzystać przyjazny środowisku kwas mrówkowy w ogniwach paliwowych, zasilających telefony komórkowe czy laptopy.

Nanocząstki podawane donosowo mają pomóc w leczeniu choroby Parkinsona

09.07.13

Naukowcy z Northeastern University w Bostonie opracowują metodę terapii genowej, która w przyszłości może powstrzymać rozwój choroby Parkinsona. Innowacyjność tej metody polega na donosowym podawaniu nanocząstek zawierających gen, który jest w stanie uratować obumierające neurony w mózgu.

1 2 3 4 5 6 7 8

Czy wiesz, że ...

Turritopsis nutricula (gatunek stułbiopława) posiadający zdolność całkowitego powrotu do stadium niedojrzałego płciowo po osiągnięciu dojrzałości płciowej, co potencjalnie daje mu biologiczną nieśmiertelność. Jednym z celów projektów BioMed jest opracowanie nowych leków przedłużających życie...

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres