Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

Zapraszamy do nowej sekcji poświęconej nanotechnologii na naszej stronie internetowej. Znajdą tu Państwo ciekawostki i informacje dotyczące najnowszych odkryć dotyczących spraw nano. Wiadomości publikowane tutaj pochodzą od współpracującej z Wrocławskim Centrum Badań EIT+ Fundacji Wspierania Nanonauk i Nanotechnologii NANONET.


Grafen cudownym lekiem na raka?

06.12.13

Grafen może niszczyć komórki nowotworowe - dowodzą naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Grafen przylega do komórki nowotworowej i tworzy wokół niej cieniutką warstwę, odcinając dostęp tlenu, składników odżywczych, co prowadzi do jej śmierci.

Projekt nanocząstek na nowotwór piersi o potrójnie negatywnym działaniu

12.11.13

Agresywna forma nowotworu piersi znana jako “potrójnie negatywna“ jest szczególnie skomplikowana w leczeniu. Obecnie chemioterapia może tylko na jakiś czas zmniejszyć takie guzy, z tym, że u wielu pacjentów odrastająone z nabytą odpornością na nowe leki.

Obracające się płyty CD do oczyszczania ścieków

28.10.13

Naukowcy z Tajwanu odkryli nietypowe zastosowanie dla płyt CD: urządzenie z nich złożone może być wykorzystane do oczyszczania ścieków. Zespół zaprezentuje je na corocznym spotkaniu Optical Society (OSA), Frontiers in Optics 2013, które odbędzie się 6-10 października w Orlando (USA).

Obietnica regeneracji chrząstki - inteligentny nanocząstkowy hydrożel

28.10.13

Zespół naukowców EPFL opracował materiał hydrożelowy, który mógłby stanowić wsparcie w regeneracji chrząstki. Metoda ta polega na umiejscowieniu leku w odpowiednim miejscu  i czasie. W przyszłości, uszkodzenie  chrząstki wskutek urazu może być niedowracalne.

Akumulatory litowo-powietrzne szansą na udoskonalenie pojazdów elektrycznych

03.09.13

Naukowcy z MIT i Sandia National Laboratory dokonali długo oczekiwanego postępu w badaniach nad akumulatorami litowo-powietrznymi. Ich badania dały wgląd w reakcje elektrochemiczne, które zachodzą, w trakcie ładowania akumulatorów.

Przyjazne dla środowiska baterie z drewna

29.08.13

Czerpiąc inspirację z drzew, naukowcy opracowali baterię z kawałka drewna pokrytego cyną, która ma stać się wyjątkowo niewielkim, długotrwałym, wydajnym i przyjaznym dla środowiska źródłem energii. Ich raport o urządzeniu - tysiąc razy cieńszym niż kartka papieru – pojawia się w czasopiśmie Nano Letters.

Leczenie cukrzycy za pomocą enzymatycznych nanokapsułek

20.08.13

Naukowcy opracowali nowy sposób podawania insuliny zawartej w gąbczastym materiale, który w zależności od poziomu cukru we krwi rozszerza się i kurczy, uwalniając insulinę. Rozszerzanie się „gąbki” możliwe jest dzięki rozmieszczonym w niej nanokapsułkom naładowanym enzymami.

Syntetyczne ścięgno zbudowane z nanowłókien

20.08.13

Naukowcy z Penn State University pracują nad skonstruowaniem sztucznego ścięgna na bazie polimerowych nanowłókien.

1 2 3 4 5 6 7

Czy wiesz, że ...

Silnik samochodu osobowego wykorzystuje ok. 30% energii zawartej w benzynie. Jedno z zadań badawczych projektu  NanoMat jest opracowanie  technologii ogniw paliwowych o wydajności ok. 80% (zamiast 100 kilometrów przejedziemy 267 km !!!).

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres