Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

„Epitop i jego zastosowania” – kolejny patent Wrocławskiego Centrum Badań EIT+

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ Sp. z o.o. otrzymało z początkiem Nowego Roku pozytywną decyzję Urzędu Patentowego RP o udzieleniu kolejnego patentu na wynalazek pt.: „Epitop i jego zastosowania”.

Nowoodkryty epitop bakteryjny stanowi odpowiedź na niezaspokojoną dotychczas potrzebę medyczną. Pozwala on wytwarzać skuteczną szczepionkę przeciwko Enterobacteriaceae. Choroby powodowane przez bakterie z tej rodziny stanowią ważny problem medyczny, szczególnie w krajach rozwijających się. Biegunka, będąca wynikiem infekcji bakteryjnych, stanowi trzecią z kolei przyczynę śmierci wśród dzieci do lat pięciu. W krajach rozwiniętych istnieje ponadto poważny problem z antybiotykoopornymi szczepami bakterii. Z tego względu tak ważne jest opracowanie szczepionek zapobiegających infekcjom Enterobacteriaceae.

Opracowany pod kierunkiem Prof. dr. hab. Andrzeja Gamiana epitop jest bezpieczny, ponieważ nie zawiera żadnych zbędnych, neutralnych lub potencjalnie szkodliwych części, które są charakterystyczne dla pełnego białka immunogennego. Jest zatem odpowiedni do izolacji specyficznych przeciwciał z surowicy (np. do wytwarzania syntetycznej szczepionki), do stosowania jako preparaty terapeutyczne, jak również do diagnostyki niedoborów odporności.

Wynalazek powstał w ramach projektu „BioMed - Biotechnologie i zaawansowane technologie medyczne” , w zadaniu badawczym nr III.4. pn. Diagnostyka i prewencja chorób bakteryjnych”.

Kierownik projektu:

prof. Andrzej Gamian

Wynalazek: „Epitop i jego zastosowania”

Nr zgłoszenia: P. 401 502

Zgłaszający: Wrocławskie Centrum Badań EIT+ Sp. z o.o

 

Czy wiesz, że ...

Polacy nie gęsi na manganie umieją pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.

więcej informacji

 

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres