Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

„Jestem pod wrażeniem wizyty w EIT+” - Minister Infrastruktury i Rozwoju Maria Wasiak odwiedziła EIT+

W dniu 21 maja br. Wrocławskie Centrum Badań EIT+ odwiedziła minister infrastruktury i rozwoju. Spotkanie w Kampusie Pracze było częścią jej wizyty na Dolnym Śląsku, która jest podsumowaniem mijającej perspektywy finansowej.

Minister rozpoczęła swoją wizytę w Kampusie Pracze od spotkania z naukowcami pracującymi w EIT+. W laboratorium Mikroskopii Elektronowej, w miejscu w którym „narodził się” na ziarnku piasku najmniejszy wrocławski krasnoludek odbyła się rozmowa na temat przyszłości, zagrożeń oraz szans stającymi przed polską innowacyjnością. Młodzi naukowcy oraz ich mentorzy mogli w niecodzienny sposób porozmawiać z minister na temat swoich badań oraz podzielić się opinią na temat możliwości i kierunków rozwoju polskiej gospodarki.

- To najmilsza część mojej wizyty we Wrocławiu, spotkanie z Wami, młodymi naukowcami, bardzo się cieszę, że jestem w Waszych laboratoriach – rozpoczęła spotkanie minister. – Zdaję sobie sprawę z tego, że w Polsce cały czas mamy ogromy rozdźwięk pomiędzy tym, co rodzi się w laboratoriach, a oczekiwaniami rynku. Wiem, że musicie „wychować sobie” klientów, ale również ważne jest uwiarygodnienie tego, że to co tworzy się w laboratoriach, jest wartościowe dla przemysłu.

Podczas ponad półgodzinnego spotkania naukowcy opowiedzieli minister, z czym mają największe trudności i gdzie, ich zdaniem, są największe zagrożenia dla rozwoju w Polsce. Podczas spotkania prof. Jerzy Langer – prezes zarządu Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ jeszcze raz podkreślił, że polskie uczelnie nie rozwiążą problemu polskiej gospodarki. – W nauce nadal brakuje ponad 100 tys. ludzi. Należy zrobić wszystko, aby ściągnąć z zagranicy naszych świetnych, polskich naukowców, dać im dobre wynagrodzenie oraz granty i pozwolić spokojnie pracować. Wówczas takie miejsca jak EIT+ będą generować wartościowe technologie oraz projekty, z których będzie korzystał przemysł. – podsumował prof. Langer.

Po spotkaniu i krótkim spacerze po Kampusie Pracze odbył się briefing prasowy z udziałem minister Marii Wasiak, która w rozmowie z dziennikarzami podkreśliła, że jest pod wrażeniem wizyty w EIT+. - Jesteśmy dzisiaj w specjalnym miejscu, które ma kluczowe znaczenie dla rozwoju naszego kraju. To inwestycja, która otrzymała ogromne wsparcie ze środków unijnych i kończy się sukcesem. Jestem bardzo zadowolona z dzisiejszego spotkania z naukowcami, ponieważ rozmawialiśmy przede wszystkim o tym, jak wykorzystać szansę, którą w tej chwili mamy. Zobaczyłam laboratoria, poznałam młodych, zdolnych ludzi, którzy wrócili do nas z zagranicy, usłyszałam też propozycję zmian oraz uwagi. – przekonywała minister Maria Wasiak.

Minister infrastruktury i rozwoju zaznaczyła również, że nasz kraj przechodzi dzisiaj na inny etap rozwoju, ponieważ potrzebujemy miejsc pracy, które wymagają przede wszystkim kwalifikacji i wiedzy, bez nich nasza gospodarka nie wskoczy na innowacyjny bieg rozwoju. - Dzisiaj musimy zastanowić się na operacyjnym zarządzaniem wynalazczości w Polsce, tego do tej pory nie robiliśmy. EIT+ jest doskonałym miejscem, gdzie ten proces można rozpocząć. Wybudowaliśmy już drogi, wybudowaliśmy infrastrukturę, a teraz jest czas na wiedzę i przekucie jej w konkretne produkty. To jest największe wyzwanie tej perspektywy finansowej. – zakończyła minister.

Wizyta minister infrastruktury i rozwoju na Dolnym Śląsku jest podsumowaniem mijającej perspektywy finansowej, która pokazała, że województwo dolnośląskie skutecznie i efektywnie korzystało z Funduszy Europejskich. W ramach wszystkich programów podpisano 9010 umów o całkowitej wartości 37,4 mld zł – dofinansowanie UE to 19,6 mld zł. Najwyższe wsparcie (34% wartości wszystkich projektów) skierowano na transport – wartość projektów szacuje się na 6,6 mld zł ze środków UE. Nakłady unijne związane ze wspieraniem przedsiębiorczości, innowacyjności i działalności B+R wynoszą 3,8 mld zł (19% wartości dofinansowania UE projektów ogółem). Beneficjenci realizują także wiele projektów z zakresu kapitału ludzkiego – wartość wsparcia unijnego dla tych inwestycji to 3,2 mld zł (16% wsparcia dla wszystkich projektów).

 

Czy wiesz, że ...

Wirusy mają wielkość od 30-300nm, natomiast w projekcie BioMed opracowuje się terapię  poprzez modulacje aktywności katalitycznej RNA.

więcej informacji

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres