Wrocławskie Centrum Badań EIT+
EN | PL
biuletyn informacji publicznej
szukaj

„To jest złoty czas dla młodych, zdolnych ludzi” - Pojedynek Mistrzów w EIT+

W sobotę, 9 maja br., Wrocławskie Centrum Badań EIT+ zaprosiło do siebie mieszkańców Wrocławia, aby pokazać niezwykłych naukowców oraz zaprezentować ciekawą i burzliwą historię Kampusu Pracze, w którym mieści się EIT+. W wydarzeniu wzięli udział dorośli, młodzież, dzieci i seniorzy. Wszyscy wyszli pod wrażeniem tego miejsca.

Dzień otwarty Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ rozpoczął się od debaty „Pojedynku Mistrzów”, do którego zostali zaproszeni wybitni naukowcy realizujący projekty badawcze w obszarach nanotechnologii i biotechnologii: prof. Detlef Hommel, prof. Piotr Dzięgiel, dr hab. Sebastian Maćkowski i dr hab. Krzysztof Marycz. Rozmowę z nimi powadziła Katarzyna Zachariasz, dawniej dziennikarka „Gazety Wyborczej” i redaktorka naczelna portalu o nowych technologiach InnPoland.pl.

Pytała rozmówców m.in. o trudności w zdobyciu dofinansowania na prowadzenie własnych badań. Odpowiedzi wywołały zaskoczenie, ponieważ wszyscy naukowcy byli zdania, że w tej chwili w Polsce mamy tzw. „złoty czas”. – Pieniądze leżą na ulicy, ale jest jeden warunek. Trzeba mieć naprawdę dobry pomysł – podkreślał dr Maćkowski. – I takich projektów w Polsce jest cały czas bardzo mało. Podobnego zdania był prof. Dzięgiel – W Polsce nie było jeszcze takich warunków, jak w tej chwili. Warunki stypendialne dla bardzo dobrych naukowców są naprawdę wysokie. Największą bolączką są zatem nie pieniądze, ale procedury, biurokracja i „użeranie się z urzędnikami”. – To największe problemy naukowca, gdy już zdobędzie pieniądze na swoje badania. – wymieniał prof. Dziegiel.

Naukowcy podkreślali jednak rolę takich instytucji jak Wrocławskie Centrum Badań EIT+, które w tym żmudnym i długim procesie formalnym mogą odciążyć badaczy w ich pracy. – To zależy, gdzie trafi naukowiec. W EIT+, w którym pracujemy, sprawami administracyjnymi zajmuje się sztab specjalnie zatrudnionych do tego ludzi. My zaś możemy się skupić na naszych laboratoriach, badaniach i analizach – zaznaczył prof. Hommel.

Profesorowie opowiadali również o początkach swojej pracy. Zapytany o to, czy trzeba być geniuszem, aby stać się naukowcem, dr Maćkowski, który jest koordynatorem naukowym w Departamencie Nanotechnologii, opowiedział anegdotę. – Na studia fizyczne trafiłem tylko dlatego, że nie chciałem iść do wojska, a na ten wydział nie było egzamin wstępnych. Trudno zatem mówić o drzemiącym we mnie od najmłodszych lat geniuszu. Dr Marycz dodał również, że zaangażowany i pełen pasji naukowiec stawia pierwiastek finansowy bardzo daleko. – Czynnikiem determinującym do tego, aby coś osiągnąć w nauce, jest przede wszystkim chęć dotarcia do czegoś. Jeżeli jest się w czymś dobrym i jest się oddanym temu, co się robi, to prędzej czy później przyjdą też pieniądze”.

Na ciekawe różnice w prowadzeniu pracy naukowej w Polsce a zagranicą zwrócił również uwagę prof. Detlef Hommel, który przez 20 lat był profesorem w Niemczech na Uniwersytecie w Bremen. – Wielu moich kolegów przyjeżdża do Polski i jest w szoku. Mamy tu najwyższej klasy sprzęt i laboratoria. Kiedy porównamy je z zachodnimi, są często lepsze. Polskim naukowcom brakuje jednak determinacji w dążeniu do wspólnego celu. Czasem prywatne animozje wystarczą, aby przestać realizować zawodowo projekty, mimo że obie strony wiedzą, że taka współpraca zakończyłaby się sukcesem. W Niemczech osobiste odczucia nie stają na drodze do odkrycia czy wynalazku – podkreślał prof. Hommel. O zaufaniu i budowaniu wspólnych sojuszy mówił również dr Marycz. – W nauce konkurencja jest ważna, bo bez niej nie ma dobrej nauki. Warto jednak zawierać sojusze, nawet z konkurentami.

Po ponadgodzinnej debacie uczestnicy spotkania zostali zaproszeni na fotograficzny spacer, który został przygotowany wraz z grupą Wroclovers w ramach ich nowego projektu „EXPLORE WROCŁAW by Wroclovers”. Tzw. instameet zebrał ponad 150 osób, które mogły dowiedzieć się o niezwykłej historii Kampusu Pracze, zobaczyć na co dzień niedostępne laboratoria oraz wziąć udział w konkursie na najlepsze zdjęcia. Wyniki sobotniego spaceru można oglądać m.in. na: facebook.com/wroclovers.official

Czy wiesz, że ...

Polacy nie gęsi na manganie umieją pisać. Polscy naukowcy zapisali informacje na pojedynczym atomie manganu co ma duże znaczenie dla wzrostu mocy komputerów.

więcej informacji

 

Aktualności

30 Kreatywnych Wrocławia odebrało wczoraj wyróżnienia z rąk prezydenta Rafała Dutkiewicza.

01.07.15
narodowe centrum bada i rozwoju
dolnolski gryf gospodarczy
adres
facebookgoogle plustwitteryoutubelinkedinpinterestrss
adres